Komisja Ładu Przestrzennego, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska

Oglądasz starszą wersję tego postu, z 31 października 2023 o 08:29:44. W celu uzyskania różnic pomiędzy tą wersją, a następną, patrz dalej. aktualna wersja.

Członkowie Komisji Ładu Przestrzennego, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska

1. Katarzyna Tuszyńska-Niezgoda – przewodnicząca Komisji
2. Małgorzata Horban
3. Małgorzata Łaskarzewska
4. Zbigniew Habierski
5. Renata Gabryszuk
6. Wojciech Żółtowski
7. Grzegorz Smoliński
8. Marcin Kaliński
9. Emilia Drzewicka

Regulamin Komisji Ładu Przestrzennego, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska:
Uchwała Nr 18/IV/2015

 

Protokół z posiedzenia w dniu 18 września 2018 r.

Protokół z posiedzenia w dniu 21 sierpnia 2018 r.

Protokół z posiedzenia w dniu 10 lipca 2018 r.

Protokół z posiedzenia w dniu 19 czerwca 2018 r.

Protokół z posiedzenia w dniu 17 maja 2018 r.

Protokół z posiedzenia w dniu 24 kwietnia 2018 r.

Protokół z posiedzenia w dniu 27 marca 2018 r.

Protokół z posiedzenia w dniu 19 grudnia 2017 r.

Protokół ze wspólnego posiedzenia KBFiI oraz KŁPBiOŚ w dniach 5-6 grudnia 2017 r.

Protokół z posiedzenia w dniu 28 listopada 2017 r.

Protokół z posiedzenia w dniu 22 listopada 2017 r.

Protokół z posiedzenia w dniu 19 października 2017 r.

Protokół z posiedzenia w dniu 11 września 2017 r.

Protokół z posiedzenia w dniu 21 sierpnia 2017 r.

Protokół z posiedzenia w dniu 11 maja 2017 r.

Protokół z posiedzenia w dniu 28 marca 2017 r.

Protokół z posiedzenia w dniu 22 marca 2017 r.

Protokół z posiedzenia w dniu 1 marca 2017 r.

Protokół z posiedzenia w dniu 1 lutego 2017 r.

Protokół z posiedzenia w dniu 24 października 2016 r.

Protokół ze wspólnego posiedzenia KBFiI i KŁPBiOŚ w dniu 10 października 2016 r.

Protokół z posiedzenia w dniu 8 września 2016 r.

Protokół ze wspólnego posiedzenia KŁPBiOŚ, KBFiI i KKOSiSS w dniu 17 sierpnia 2016 r.

Protokół ze wspólnego posiedzenia KBFiI i KŁPBiOŚ w dniu 18 kwietnia 2016 r.

Protokół z posiedzenia w dniu 17 marca 2016 r.

Protokół z posiedzenia w dniu 3 marca 2016 r.

Protokół ze wspólnego posiedzenia KBFiI i KŁPBiOŚ w dniu 21 stycznia 2016 r.

Protokół ze wspólnego posiedzenia KBFiI i KŁPBiOŚ w dniu 28 października 2015 r.

Protokół z posiedzenia w dniu 21 października 2015 r.

Protokół ze wspólnego posiedzenia KBFiI i KŁPBiOŚ w dniu 2 września 2015 r.

Protokół z posiedzenia w dniu 11 lutego 2015 r.

Posiedzenie Komisji Ładu Przestrzennego, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska Podkowa Leśna 11 lutego 2015,

Porządek posiedzenia:

1. Otwarcie posiedzenia
2. Przyjęcie protokołów z Komisji nr 2 i 3 (numeracja po korekcie)
3. Informacja Urzędu Miasta o podjętych działaniach w związku z raportem ZWiK dotyczącym przejęcia obiektu SUW i sieci wod-kan
4. Informacja UM o istniejących procedurach i ich zastosowaniu, dotyczących gospodarowania drewnem pochodzącym z wycinki drzew miejskich.
5. Sprawy różne
6. Wolne wnioski
7. Zamknięcie posiedzenia

Ad.1.
Przewodniczący Komisji, Pan Zbigniew Habierski stwierdził quorum i otworzył posiedzenie.
Obecni Radni: Renata Gabryszuk, Małgorzata Horban, Małgorzata Łaskarzewska-Średzińska, Wojciech Żółtowski, Grzegorz Smoliński, Katarzyna Tuszyńska-Niezgoda.
Ad. 2.
Przewodniczący poprosił o zgłoszenie uwag do protokołu z posiedzenia Komisji nr 2 i 3. Radny Grzegorz Smoliński zgłosił drobne uwagi, które nie wpływają na treść protokołu. Protokoły poddano kolejno pod głosowanie. Komisja głosowała za przyjęciem protokołów z obrad Komisji nr 2 i 3 jednogłośnie (6 za, 0 przeciw i 0 wstrzymało się od głosu).
Ad. 3
Przewodniczący przeszedł do pkt 3 porządku posiedzenia dotyczącego informacji UM Podkowa Leśna o podjętych działaniach w związku z raportem ZWiK dotyczącym przejęcia przez tę firmę konserwacji obiektu SUW i sieci wod-kan w mieście of firmy GeoNova.
Na wstępie przewodniczący Zbigniew Habierski powiedział: „Chciałbym zaznajomić zebranych mieszkańców, o co w tej informacji chodzi. Mianowicie, od kilku lat do konserwacji sieci wod-kan. i Stacji Uzdatniania Wody zatrudnione były firmy Hydromont [wodociąg] i GeoNova [kanalizacja ]”. Jak poinformował, w tym roku przetarg wygrała firma ZWiK [Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grodzisku Mazowieckim ] „i został stworzony protokół przejęcia, to znaczy że komisja składająca się z pracowników Urzędu, z pracowników firmy GeoNova i firmy ZWiK przeszła i sprawdziła, jaki jest stan tych urządzeń”.
Przewodniczący odczytał z protokołu przejęcia: „W podsumowaniu opisanych działań należy stwierdzić, że zastany przez ZWiK niezadowalający stan techniczny obiektów jest skutkiem niewłaściwie prowadzonej od dłuższego czasu eksploatacji, w której na przykład na sieci kanalizacyjnej w wielu przypadkach zrezygnowano z wykonywania niezbędnych robót, poprzestając na wywozie ścieków wozami asenizacyjnymi. Do takiego stanu rzeczy przyczynił się też brak należytej kontroli ze strony Urzędu Miasta”.
Przewodniczący poprosił obecną na sali przedstawicielkę UM, Panią Katarzynę Kowalewską – Kierownika Referatu Gospodarki Miejskiej o wyjaśnienie tej sprawy i poinformowanie komisji, jakie działania zostały podjęte w związku z tym raportem, a przy okazji także dlaczego mamy taki stan techniczny urządzeń, a nie inny”.
Katarzyna Kowalewska odczytała swoje stanowisko. Zarzuciła w nim firmie ZWiK, „że do przetargu i podpisania umowy na konserwację obiektów i sieci przystąpił w ciemno, nie prowadził wizji w terenie i nie miał świadomości, że najstarsze odcinki sieci mają już około 20 lat, więc wymagają większych przeglądów i nakładów pracy”. W trakcie dyskusji okazało się, że dokumentacja przetargowa nie zawierała listy wszystkich obiektów, a jedynie nieaktualny schemat sieci wodociągu i kanalizacji.
„Stwierdzenie przez ZWiK, że dopiero ich reakcja przyczyni się do poprawy stanu technicznego obiektów, a stan zastany jest skutkiem niewłaściwie prowadzonej eksploatacji, jest gołosłowny i oburzający, niemający podstaw do tak daleko idących wniosków. W czasie siedmioletniej współpracy z konserwatorem sieci kanalizacyjnej, firmą GeoNova, nie odnotowano awarii sieci, które świadczyłyby o jej niewłaściwej eksploatacji. Firma regularnie informowała o przeglądach i naprawach. (…) Cały czas konserwator współpracuje z Urzędem, problemy omawiane i rozwiązywane są wspólnie. Konserwatorzy prowadzili książki konserwacji obiektów, w których zapisywali, co i kiedy zostało wykonane. Raporty otrzymywaliśmy miesięcznie”

Przedstawicielka UM stwierdziła, że widzi nieprawidłowości w przejmowaniu obiektu przez ZWiK – brak wiedzy na temat obiektu oraz niekompetentni konserwatorzy. ZWiK nie zrobił inwentaryzacji obiektu przed jej przejęciem. Przedstawicielka UM zwróciła uwagę, że widzi w tym przejęciu monopolizację usług wod-kan przez ZWiK.
Przewodniczący Komisji zapytał czy w ofercie przetargowej i umowie jest punkt dotyczący wymogu dokonania inwentaryzacji przez oferenta przed przystąpieniem do przetargu. Przedstawiciel UM potwierdził, że taki punkt istnieje i jest wymagany, nie w umowie, ale w zleceniu przetargu.
Przewodniczący Zbigniew Habierski zaprezentował mieszkańcom zdjęcia stanu faktycznego obiektów i sieci wod-kan, zamieszczone w raporcie i protokole przejęcia. Radny Grzegorz Smoliński chciał wiedzieć, „kto odpowiada za ten stan rzeczy, który został opisany i wskazany w tym Raporcie”, a po wyjaśnieniu pani Kowalewskiej, że „konserwator”, zapytał: „kto z Urzędu nadzorował i odbierał cokolwiek? Kto zapoznawał się z raportami, z tymi wszystkimi dokumentami, które przekazywał konserwator? Bo wychodzi na to, że Urząd tylko płacił”. Radny pytał również: „Na jakiej podstawie pani twierdzi, że to wszystko, co jest w raporcie ZWiK, jest bezpodstawne, gołosłowne i że tylko rzekomo stwierdzone? Czytałem ten raport dwa razy i nie wierzyłem, że taki stan może zaistnieć”.
. Przedstawiciel UM stwierdził: „ że zarówno były konserwator jak i stan obiektów jest dobry a raport pokazuje elementy sieci, które są wyłączone z użytkowania. Nikt nie podpisywał się pod raportami z napraw awarii.”
Mieszkanka Pani Mira Gessner zapytała o procedurę jaka obowiązuje w UM i która reguluje współpracę pomiędzy UM a konserwatorem. Pani Kowalewska poinformowała: „Procedura była taka, że raz w miesiącu dostarczana była książka sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i książka konserwacji SUW i w tej książce był opis wszystkich działań, które w ciągu miesiąca były podejmowane przez firmę konserwującą”. „Kto nadzorował ze strony Urzędu to, co wykonywała firma GeoNova? Kto sprawdzał zgodność tego zapisu w książce z terenem?”- chciał wiedzieć przewodniczący Zbigniew Habierski. „Ja nadzorowałam. Takie rzeczy, które można było pojechać i zobaczyć, wybiórczo sprawdzałam” – poinformowała pani Kowalewska.
Czy Urząd był świadom tych wszystkich usterek i tego, jak wygląda sieć?” – pytał radny Wojciech Żółtowski. Radny odniósł się do zapisu w raporcie ZWiK, która w dniu 5 stycznia otrzymała zgłoszenie awarii pompy numer 2 w pompowni przy ul. Bukowej: „Po opróżnieniu zbiornika stwierdzono zamulenie dna zbiornika do wysokości górnej części pomp. Wyczyszczenie pompy nr 2 było możliwe dopiero po zdjęciu komory pompy ze względu na dużą ilość nawiniętych na wirnik szmat. Okazało się również, że nóż tnący jest przyspawany do wirnika, co powoduje konieczność wymiany wirnika pompy, Stwierdzono także korozję i zmniejszoną średnicę oczek łańcuchów pomp, co grozi zerwaniem łańcuchów podczas wyjmowania lub opuszczania pompy”. „Czyli tak naprawdę od zawsze ta pompa nie funkcjonowała dobrze” – zauważył radny Wojciech Żółtowski.
„Ten stan rzeczy nie zrobił się w ciągu pół roku. Czy GeoNova przekazywała to pani w książce obiektu?” – dopytywał radny Grzegorz Smoliński. „Jeżeli konserwator wszystko wie i jeździ z odpowiednią ekipą, to dlaczego jest tak, jak w protokole przekazu sieci zaznaczono, że na ul. 11-go Listopada jednocześnie pali się sygnalizacja min-maks. Podobnie na Sosnowej, do tego pracują jednocześnie dwie pompy. Błędne odczyty SMS-owe, brak powiadomień SMS-owych [sieć jest zaopatrzona w monitoring, przekazujący SMS-em z każdej przepompowni do konserwatora informacje o usterkach – red.] na każdej komisji budżetu jest, że monitoring SMS-ami to jest 10 czy 12 tysięcy w ciągu roku, a tu się okazuje, że to wcale nie funkcjonuje. Jeżeli tyle usterek wychodzi na koniec roku, to po co są te SMS-y i ten wydatek z budżetu?” – dziwił się radny Wojciech Żółtowski.
Radny Wojciech Żółtowski zapytał o sposób rozliczeń pomiędzy UM a konserwatorem. UM rozliczał się ryczałtem. Następnie Radny W. Żółtowski zapytał o awarię jednej z przepompowni opisaną w raporcie. Przedstawiciel UM wyjaśnił, że gdy Geo Nova podpisywała kontrakt na konserwację sieci nie było tej przepompowni. W 2006 przepompownia była, jednak w późniejszych protokołach odbioru nie ma wskazanych konkretnych przepompowni.
Mieszkanka M. Gessner sparafrazowała wypowiedź przedstawiciela UM: współpraca z Geo Nova była dobra, regularnie dostarczali księgi i rozliczali się ryczałtem. Potem zapytała czy ktoś z UM kontrolował wykonanie konserwacji w terenie oraz stwierdziła, że wiek sieci nie może być tłumaczeniem obecnej złej kondycji sieci wod-kan. W dodatku UM wydawał znaczne kwoty na wymianę liczników i konserwację sieci. Zapytała czy są dokumenty stwierdzające kontrolę w terenie. Przypomniała też, że istniej rejestr zleceń dotyczący pracy poprzedniego konserwatora i zapytała czy istnieje podobny dla firmy Geo Nova. Nadmieniła, że w 2014 roku wydano z budżetu miasta na rzecz Geo Nova 140 tys zł na ryczałt, a 190 tys zł na dodatkowe zlecenia (dla firm konserwujących Geo-Nova i Hydromont).
Przewodniczący Zbigniew Habierski odczytał z umowy z wykonawcą na usługi konserwacji sieci: „Podstawą wystawienia miesięcznej faktury jest dostarczenie dokumentów wymienionych w § 2 punkt 12 niniejszej umowy, który brzmi: dostarczenie pod koniec każdego miesiąca sprawozdania z wykonanych prac, np. czytelna kserokopia z książki konserwacji sieci. I oni to dostarczali każdego miesiąca – czy jest jakiś moment, kiedy pani lub pracownik sprawdza? W jaki sposób?”.
„Po prostu czytam tą książkę i patrzę, co było robione” – informowała Katarzyna Kowalewska. „Ale jak pani patrzy? Na obiekcie?” – dopytywał przewodniczący komisji ładu. „Jeśli przepompownia działa, to znaczy, że na pewno jest dobrze” – wyjaśniała kierownik referatu gospodarki miejskiej.
„Państwo wymagają, żeby urzędnik jeździł z konserwatorem i patrzył, co on robi. Nie można być i urzędnikiem i inspektorem nadzoru. Państwo wymagają od kierownika gospodarki miejskiej, żeby cały czas to wszystko śledził” – oburzała się Katarzyna Kowalewska i dodała: „Jeśli nie mogę zaufać konserwatorowi, to w związku z tym ja muszę mieć elektryka, inspektora i inspektora sanitarnego”.
Przewodniczący Komisji poprosił o wskazanie w dokumencie oferty przetargowej punktu dotyczącego zapoznania się oferenta ze stanem technicznym sieci i przepompowni. Znaleziono taki punkt na str. 27. Przewodniczący zapytał czy oferent dysponuje opisem i inwentaryzacją sieci i SUW przed przystąpieniem do przetargu. Przedstawiciel UM stwierdził, że oferenci otrzymali schemat sieci bez opisu. Przewodniczący zapytał po co w takim razie robiono przegląd wyłączonych obiektów? Radny G. Smoliński zapytał czy schemat sieci i SUW jest aktualny. Przedstawiciel UM odpowiedział, że dysponuje schematem podwykonawczym i nie ma aktualniejszego.
Radny W. Żółtowski zapytał czy firma GeoNova brała udział w przetargu. Przedstawiciel UM potwierdził. Radny zapytał również czy GeoNova znała wtedy stan techniczny sieci. Przedstawiciel UM potwierdził. Radny W. Żółtowski zacytował fragment zgłoszenia awaryjnego dotyczącego pompy nr.2., która była w bardzo złym stanie technicznym i zapytał, kto z ramienia urzędu kontrolował prace konserwatorskie w terenie. Przedstawiciel UM stwierdził, ze nie ma w UM nadzoru technicznego, a urzędnik nie może pełnić takiej roli.
Przewodniczący Komisji Z. Habierski zapytał czy zgłaszano potrzebę zatrudnienia pracownika nadzoru technicznego. Przedstawiciel UM stwierdził, że tak, kiedyś był, ale został zwolniony i teraz nie ma nawet elektryka. Powiadomienie konserwatora odbywa się poprzez system SMS wysyłanych przez przepompownie do konserwatora.
Radny W. Żółtowski zacytował kolejne raporty, z których wynika, że SMS są błędne lub ignorowane.
Radna Łaskarzewska – Średzińska zapytała czy były jakiekolwiek sygnały od mieszkańców, że konserwator źle pracował, gdyż sama tego doświadczyła. Przedstawiciel UM stwierdził, że nie. Przewodniczący Komisji stwierdził, że kwestia wodomierzy, do których nawiązuje radna Łaskarzewska- Średzińska nie jest w gestii konserwatora sieci wod-kan, gdyż jest to teren prywatny. Przedstawiciel UM poinformował członków Komisji , że konserwacją liczników w obiektach prywatnych również zajmuje się firma Geo Nova.
Przewodniczący Komisji zapytał ponownie w jaki sposób kontrolowano pracę konserwatora. Przedstawiciel UM stwierdził, że kontrola odbywa się poprzez czytanie księgi i protokołów. Nie ma odbiorów w terenie.
Mieszkanka M. Gessner zapytała czy dobrze rozumie, że UM uważa, że ZWiK jest winny obecnej sytuacji. Powiedziała też, że jej zdaniem sieć wodociągowa jest w katastrofalnym stanie i nie ma odpowiedniej procedury w UM, która zapewniłaby nadzór nad rzetelną konserwacją sieci.
Przedstawiciel UM stwierdził, że nie widzi żadnych zaniedbań, bo obiekty wskazane w raporcie są wyłączone, a reszta działa bez zarzutu. Zgłosił też prośbę o zatrudnienie nadzoru technicznego.
Radny W. Żółtowski zapytał o kary umowne wynikające z nieterminowego usunięcia usterek, czy były naliczane i kto zgłasza usterki. Przedstawiciel UM odpowiedział, że nie było potrzeby naliczania kar umownych gdyż wszystko było realizowane w terminie.
Radny G. Smoliński zapytał czy UM uważa, że stan techniczny opisany w raporcie ZWiK jest nieprawdziwy. UM stwierdził, ze Geo Nova usunęła wszystkie usterki. G. Smoliński zapytał czy w takim razie jest potrzebna dyskusja nad raportem i stanem technicznym jeśli stan techniczny jest prawidłowy.
Przewodniczący Komisji zapytał o punkt z nowej umowy precyzujący odbiór prac konserwatorskich i jak będzie on realizowany. Okazało się, że cytowany punkt dotyczył innej umowy – o karczowaniu drzew.
Mieszkanka Pani Katarzyna Tusińska zapytała czy istnieje dokumentacja gwarancyjna i pogwarancyjna pomp. Przedstawiciel UM stwierdził, że taka dokumentacja jest przechowywana w UM. Radny Pan G. Smoliński zapytał, czy jest dokumentacja zdjęciowa z prac konserwatora. Przedstawiciel UM odpowiedział, że nie ma.
Mieszkanka Pani M. Gessner zapytała czy w takim razie dobrze rozumie, że UM darzy zaufaniem konserwatora i nie dokonuje odbiorów w terenie. Przedstawiciel UM odpowiedział, że zależy od sytuacji np. w przypadku stacji uzdatniania wody wszystko widać, a w przypadku przepompowni nie widać urządzeń dopóki nie wypompuje się ścieków, więc odbiór prac dokonywany jest na podstawie protokołów.
Przewodniczący Zbigniew Habierski zwrócił się do pani Kowalewskiej o udostępnienie komisji ładu tekstu „procedury współpracy z firmami takimi jak Hydromont, GeoNova czy ZWiK, dotyczącej konserwacji”. „Spisanej takiej procedury nie ma” – poinformowała kierownik referatu gospodarki miejskiej. „Ja sobie nie wyobrażam, żeby taka sprawa jak konserwacja, zwłaszcza konserwacja sieci, gdzie jest zawarta umowa z obcym podmiotem, była po prostu tak na słowo honoru” – stwierdził przewodniczący Habierski.
„Konserwator nie ma obowiązku przekazania protokołu z wykonanej roboty. Płacimy mu ryczałtem, więc firmie jest wszystko jedno, bo ona dostaje pieniądze, czy robi dobrze, czy robi tak, jak tu było już cytowane. Czyli jako samorząd, wydając publiczne pieniądze, ma przyjąć na wiarę, że firma, z którą podpisaliśmy umowę, jest rzetelna i robi to dobrze” – skonkludowała jedna z mieszkanek.
Przewodniczący Komisji Z. Habierski zapytał kto podpisywał się pod protokołem przejęcia sieci i SUW przez ZWIK. Przedstawiciel UM odpowiedział, że upoważnieni przedstawiciele GeoNova i ZWiK.
Radna Renata Gabryszuk zapytała ile razy były wymienione pompy w 2014 roku i skąd wiemy, że nowe pompy były montowane. Przedstawicielka UM powiedziała: „ że ma taką wiedzę na podstawie protokołów a teraz przy nowej firmie obawia się, że pompy mogą być podmieniane z urządzeniami z Grodziska Mazowieckiego; bo przy nowej firmie konserwującej Podkowa Leśna będzie miała takie same pompy.”
Przewodniczący Komisji Z. Habierski poprosił o przygotowanie przez UM do końca tygodnia wszystkich protokołów i książek za ostatni rok dotyczących konserwacji i zakupów oraz zeskanowanie protokołu z ostatniego przeglądu sieci i SUW. Burmistrz poprosił o dłuższy termin niż do najbliższego piątku. Radna Małgorzata Łaskarzewska- Średzińska zapytała czy to nie zaburzy pracy urzędu. Z dyskusji wynika, że praca UM nie była prawidłowa i sprawa powinna trafić do prawników, a komisja nie może pracować za urzędników.
Jeden z mieszkańców obecnych na sesji zapytał o wykaz posesji niepodłączonych do kanalizacji. Stwierdził, że na ulicach: Jaworowej, Czeremchowej i Lisiej śmierdzi i to może być szambo. Zapytał czy są rejestry wywozu nieczystości. Zasugerował, że mieszkańcom posesji ze zbiornikami nieczystości UM powinien przekazać, że należałoby stosować środki neutralizujące fetor.
Radna Małgorzata Stępka zapytała jak odbywa kontrola wywozu nieczystości płynnych. Przedstawiciel UM powiedział, że mieszkańcy byli wzywani przez UM. Mieszkanka M. Gessner zwróciła uwagę, że jest przepis regulujący zasady wywozu oraz to, że w ciągu dwóch lat po oddaniu sieci do użytku obiekty powinny podłączyć się do sieci. Przedstawiciel UM stwierdził, że były kontrole, ale parę lat temu. Zdarzały się też przypadki odcięcia od kanalizacji przez UM. Istnieją też podejrzenia, że mieszkańcy odprowadzają wodę deszczową do kanalizacji.
Radny G. Smoliński zacytował dane dotyczące kontroli i wymiany wodomierzy w 2013 roku, których odbyło się 330 na ponad tysiąc gospodarstw domowych w Podkowie i zapytał czy będzie kontynuacja tej akcji. Przedstawiciel UM zapewnił, że taka akcja jest planowana i zakupiono w tym celu 100 wodomierzy, na które obowiązuje pięcioletnia gwarancja.
Mieszkanka M. Gessner przytoczyła dane o ilości gospodarstw domowych przyłączonych do sieci wod-kan. Czy jest w Urzędzie wykaz, które gospodarstwa domowe są podłączone do wody, które do kanalizacji. Nie było odpowiedzi ze strony przedstawiciela UM.
Ad.4
Przewodniczący Komisji zaproponował przejście do kolejnego punktu dotyczącego informacji UM o istniejących procedurach i ich stosowaniu odnośnie gospodarowanie drewnem pochodzącym z wycinki drzew miejskich.
Ze strony UM na ten temat przedstawiała Komisji Pani Beata Piotrowska, która w UM odpowiada za zieleń miejską i zwierzęta. Przedstawiciel UM zreferowała komisji procedury dotyczące zieleni miejskiej i jej wycinki.
Zielenią miejską w Podkowie Leśnej zajmuje się na zlecenie UM firma zewnętrzna. UM współpracuje z leśnikiem Panem Jackiem Malowańcem, który wskazuje drzewa do wycinki. Na teranie leśnym o kategorii Ls obowiązuje uproszczona procedura, która zezwala na wycinkę drzew chorych i spróchniałych. Ścięte drzewa zdrowe są oddawane do tartaku na deski, płotki i ławki lub w zamian za niższe koszty wycinki. Część drewna, która nie nadaje się do przetarcia jest oddawana rodzinom potrzebującym lub składowana jest na ul. Jeleniej. Do końca lutego planowana jest kontynuacja wycinek od ul. Myśliwskiej do cmentarza. Prace prowadzone są na bazie zlecenia i protokołu. Pracownik urzędu sprawdza ilość pozyskanego drewna (grubiznę). Przedstawiciel UM zaproponowała rozważenie podjęcia uchwały zezwalającej UM sprzedaż drewna
Radna M. Horban zapytała czy jest dużo takiego drewna. Przedstawiciel UM odpowiedziała, ze jest lipa i topole.
Przewodniczący Komisji Z. Habierski zaproponował, że można by firmie zlecić pocięcie tego drewna i sprzedaż. Radna M. Stępka zapytała o kontrolę tego drewna, które jest wywożone do tartaku. Czy jest kontrola rozchodu desek. Przedstawiciel UM stwierdził, że jest taka kontrola, ilość drewna jest sprawdzana.
Mieszkanka M. Gessner przytoczyła dane z raportu w którym jest napisane, że w 2013 roku wycięto 174 drzewa miejskie. Zapytała ile drewna pozyskanego z tych drzew trafia do rodzin potrzebujących. Przedstawiciel UM odpowiedział, że 90%.
Radny G. Smoliński zapytał czy podwykonawcy mają uprawnienia do wykonywania prac. Przedstawiciel UM potwierdził, że jest kierownik robót, który ma konieczne uprawnienia.
Mieszkaniec zapytał czy na ul. Jaworowej będą kontynuowane prace i czy będzie stworzony teren rekreacyjny zgodny z planem zagospodarowania. UM odpowiedział, że najpierw UM zajmie się konserwacją zieleni, która była zaniedbywana przez wiele lat.
Inny mieszkaniec zauważył, że przy ulicach Kwiatowej, Wrzosowej i Akacjowej drzewa utrudniają poruszanie się po chodniku. Przedstawiciel UM stwierdził, że są to posesje prywatne, których właściciele nie przestrzegają prawa lokalnego na mocy którego mieszkańcy powinni dbać o własny drzewostan. Przewodniczący Komisji Z. Habierski zaproponował aby urząd pomagał mieszkańcom w wycince drzew. Przedstawiciel UM odpowiedział, że taka pomoc jest na bieżąco udzielana, ale to mieszkańcy, osobiście muszą złożyć podanie do konserwatora zabytków w Warszawie.
Burmistrz Artur Tusiński poinformował, że lada dzień w UM będzie pracował konserwator.
Mieszkaniec zapytał, czy w Podkowie są gatunki zagrażające. Przedstawiciel UM potwierdził, że takowe są: czeremcha i rdest japoński.
Radny G. Smoliński zapytał ile w 2014 roku wycięto drzew miejskich. Przedstawiciel UM odpowiedział, że przygotuje taką informację, natomiast wie, że pozyskano z nich 216 m sześciennych i przekazano 28 rodzinom potrzebującym.
Przewodniczący Komisji Z. Habierski zaproponował przeniesienie tej dyskusji na inne posiedzenie.
Ad. 5
W punkcie obrad Komisji „wolne wnioski”:
Przewodniczący Komisji Z. Habierski zawnioskował o ponowne przegłosowanie regulaminu prac komisji w związku z uwagami wprowadzonymi przez prawników. Przeprowadził członków komisji przez wprowadzone zmiany.
Regulamin przegłosowano jednogłośnie. (7 za, 0 przeciw i 0 wstrzymało się od głosu).
Radny G. Smoliński zaproponował żeby jednak zobowiązać UM do przedstawienia dokumentów dotyczących konserwacji sieci wod-kan. Burmistrz Artur Tusiński powiedział, że będzie kolejny przetarg na konserwację wod-kan. ZWiK w Grodzisku dostał opinię najlepszego zakładu wod-kan. Powiedział, ze to on zlecił ZWiK aby protokół przejęcia przeprowadzić w formie audytu. Okazuje się, że nie było procedur ani kontroli. Wyłączone pompy były używane tylko na rozruch.
Burmistrz powiedział, że umowa powinna być podpisywana na 3 lata. Trzeba będzie też zająć się stacją uzdatniania wody, gdyż woda jest coraz gorsza, coraz bardziej twarda, con świadczy o złym funkcjonowaniu stacji.
Radny G. Smoliński zaproponował aby Komisja przegłosowała wniosek dotyczący raportu stanu wod-kan. Pod głosowanie poddano następujący wniosek:
„Na podstawie informacji pracownika UM w związku z raportem ZWiK dotyczącym przejęcia obiektu SUW i sieci wod-kan, komisja stwierdziła brak procedur i nieprawidłowości w kontroli i nadzorze ze strony UM w związku z realizacją umów dotyczących konserwacji sieci wod-kan i SUW.”
Przyjęto wniosek jednogłośnie (6 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu)
Następnie przewodniczący Komisji Z. Habierski nawiązał do przedstawionej ostatnio radnym koncepcji spowolnienia ruchu w Podkowie Leśnej i zapowiedział, że wkrótce zaproponuje spotkanie z autorem koncepcji organizacji i uspokojenia ruchu w Podkowie Leśnej w celu jej prezentacji.
O wnioskach od mieszkańców też będziemy dyskutować po zapoznaniu się z koncepcją.
Obecny na Sali mieszkaniec zapytał o stan prac na ul. Warszawskiej i jej oznakowanie. Burmistrz odpowiedział, że robót wynosi 95% a znaki są konieczne do czasu zakończenia prac. Radni poprosili o zwoływanie sesji minimum7 dni przed komisją aby mieli czas na zapoznanie się z materiałami.
Przewodniczący Komisji zwrócił się do Radnych z prośbą o zastanowienie się jakimi sprawami; w ramach Komisji chcieliby się zajmować.
Ad. 7 Zamknięcie posiedzenia.

Protokolant: Katarzyna Tuszyńska-Niezgoda

Protokół z posiedzenia w dniu 19 stycznia 2015 r.

Protokół z posiedzenia w dniu 16 grudnia 2014 r.

PROTOKÓŁ
z posiedzenia Komisji Ładu Przestrzennego Bezpieczeństwa
i Ochrony Środowiska

Posiedzenie Komisji Ładu przestrzennego Bezpieczeństwa i ochrony Środowiska odbyło
się w dniu 16.12.2014r. o godz. 18.30 w sali konferencyjnej w Zespole Szkół w Podkowie Leśnej. Posiedzeniu przewodniczył radny Zbigniew Habierski (ZH), Przewodniczący Komisji.
Przewodniczący przywitał Radnych, Burmistrza Miasta Podkowa Pana Artura Tusińskiego (AT), Panią Katarzynę Kowalewską (KK) Kierowniczkę referatu gospodarki Miejskiej oraz przybyłych mieszkańców .
Następnie przedstawił porządek obrad:

1. Otwarcie posiedzenia.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie Regulaminu Komisji Ładu Przestrzennego, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska
4. Analiza Projektu Budżetu Miasta Podkowa Leśna na 2015 rok w części dotyczącej zakresu działania Komisji.
5. Propozycje do planu pracy Komisji w I – szym półroczu 2015
6. Wolne wnioski.
7. Zakończenie posiedzenia

Ad 2 Po przedstawieniu porządku obrad, Przewodniczący Zbigniew Habierski stwierdził quorum.

Ad 3 Następnie, Przewodniczący zwrócił się z zapytaniem do Komisji, czy są uwagi do
Protokołu z posiedzenia Komisji Ładu Przestrzennego Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska.
Radna Małgorzata Łaskarzewska (MŁ) stwierdziła, że nie miała czasu zapoznać się z jego
treścią. W związku z tym, Radny Grzegorz Smoliński (GS) zaproponował, aby przyjęcie
Protokołu zostało wprowadzone do porządku obrad, jako punkt 6.
Komisja jednogłośnie przyjęła ten wniosek.
Następnie Przewodniczący Komisji zaproponował głosowanie nad Regulaminem pracy
Komisji opracowanego przez Komisję Ładu kadencji VI.
Regulamin został przyjęty 5‐cioma głosami przy jednym wstrzymującym się.
Przewodniczący stwierdził przyjęcie Regulaminu pracy Komisji Ładu Przestrzennego
Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska.

Ad 4 Przewodniczący przeszedł do punktu 4 porządku obrad tj. Analizy Projektu
Budżetu Miasta Podkowa Leśna na 2015 rok w części dotyczącej zakresu działania
Komisji.
Przewodniczący Komisji zaproponował dyskusje nad tymi działami budżetu , które
dotyczą zakresu prac Komisji czyli: 400, 600, 700, 710, 754 i 900.

W dziale 400 budżetu zatytułowanym wytwarzanie i zaopatrzenie w energię elektryczną, gaz i wodę Przewodniczący ZH zwrócił uwagę na wzrost o 60% w § 4210 zakupy materiałów. Pani K.K. z Urzędu stwierdziła, że pozycje w § 4210 i
4300 dotyczą czego innego.

Pani Katarzyna Kowalewska wyjaśniła, że suma 50 000 w § 4210 zakup materiałów
jest pożytkowana na zakup materiałów takich jak wodomierze, które są instalowane w
sieci wodociągowej. Koszt ich instalacji i konserwacji jest opłacany z funduszy
wyszczególnionych w §4300 a dokonywana jest przez konserwatora.

Radny GS chciał wiedzieć jak wyglądają zakupy wodomierzy i czy urzędnik Miasta jest
przy tym obecny. Zakup wodomierzy dokonuje się na zlecenie urzędnika.
Zdaniem radnego GS sposób zakupu a wodomierzy wpływa na jakość usług.
Na uwagę radnej MŁ, że latem poziom wody w Podkowie spada, Burmistrz
AT wyjaśnił, że generalnie sieć wodna w Podkowie jest tak zorganizowana, że woda z
Podkowy płynie do Żółwina i Owczarni. Latem zwłaszcza, gdy poziom zużycia wody
wzrasta u nas otwierają się zasuwy i ciśnienie wody spada.
Mieszkanka Mira Gessner (MG) zainteresowała się czego dotyczą opłaty wnoszone do Urzędu marszałkowskiego z §4430. Pani K.K. z Urzędu nie potrafiła na to pytanie odpowiedzieć. W związku z ogłoszonym przetargiem na konserwację sieci wodociągowej istnieje szansa na dokonanie oszczędności w budżecie.

Dział 600 Transport i łączność
W dziale tym, Radna Katarzyna Tuszyńska‐Niezgoda (KTN) spytała o § 6050 , w którym mowa jest o projektach ulic i projektach organizacji ruchu.
Burmistrz AT wyjaśnił, że projekt organizacji ruchu dotyczy każdej ulicy jest sporządzany przy projekcie budowlanym, jeśli wymaga tego sytuacja. Dotyczy to na
przykład znaków drogowych, które ustala i zatwierdza starostwo powiatowe.
Mieszkanka MG zapytała Burmistrza czy utrzymuje decyzję dotyczącą przebudowy ulic wymienionych w §6050. W odpowiedzi Burmistrz stwierdził, że w związku z zaawansowaniem prac na ul. Warszawskiej i warunkami pogodowymi uniemożliwiającymi dokończenie asfaltowania ul. Bukowej środki z Bukowej przeznaczone zostaną przerzucone na dokończenie remontu ul. Warszawskiej. Kwoty są podobne bo na ul. Warszawską przeznaczone było 421 000 zł. a na Bukową 472 000zł. Dalszy odcinek ul. Bukowej będzie kosztował 580000 zł. Burmistrz czeka na wyniki badań dotyczących stanu asfaltu, którego położenie przerwał ze względu na złą pogodę. Został też zatwierdzony projekt organizacji ruchu na założenie szerokich progów spowalniających na ulicy Bukowej.
Kontynuując, w tym dziale Burmistrz zaproponował usunięcie z projektu remontów
ulicy Sarniej, gdyż ostatni remont tej ulicy ma rękojmię na dwa lata. W drugim etapie remontu tej ulicy przewiduje się położenie kostki betonowej na odcinku 450m szerokości 5m oraz chodnik obustronny szerokości 2m. Całość za sumę 633800zł.
Uzasadniając swoją propozycję Burmistrz wykazał, że koszt położenia tłucznia na ul.
Sarniej wynosił 380 000zł. Doliczając do tego koszt kostki brukowej 633 800zł
otrzymujemy koszt remontu jednej ulicy ok.1 000 000zł. Zwiększa to koszt całej
inwestycji o 60%, gdyż tłuczeń w wyniku eksploatacji niszczeje i praktycznie pod
kostkę należy go kłaść jeszcze raz.
Burmistrz przedstawił projekt remontu ulicy Iwaszkiewicza w dwóch etapach: w I
etapie położenie tłucznia za 199 000zł a w II‐ gim etapie = kostki brukowej za 400
000zł. z chodnikiem jednostronnym. To jest za drogie.
Przewodniczący ZH przypomina, że korzystniej jest zrobić ulicę w jednym etapie bo unikamy ryzyka płaceni dwa razy za to samo. Ciągi pieszo‐jezdne, na niektórych ulicach,
rozwiązałyby problemy komunikacyjne.
W toku dyskusji, która wywiązała się po wypowiedzi Burmistrza radna MŁ przypomniała, że uczestniczyła w Komisji urbanistycznej dotyczącej ulicy Iwaszkiewicza
w poprzedniej kadencji, gdzie licznie przybyli mieszkańcy gorąco protestowali przeciwko proponowanym projektom budowy zatoczek parkingowych na wysokości niektórych posesji. Projekty zostały wówczas wstrzymane. Burmistrz uwzględniając protesty zaproponował ciąg pieszo‐jezdny ze znakiem 30km/godz. i w jednym etapie.
Radna MŁ zgłosiła sugestię o poprawieniu estetyki oświetlenia oraz zagospodarowania zieleni.
Burmistrz zasugerował, aby uregulować kwestię ulicy Iwaszkiewicz poprzez
autopoprawkę Burmistrza, którą złoży na Sesji budżetowej. Dodał również, że dzięki
jednoetapowemu remontowi możliwe będzie skablowanie ulicy Iwaszkiewicza.
Radny GS zapytał czy projekty okablowania ulic są możliwe. Burmistrz odpowiedział, że wszystkie linie w Podkowie będą skablowane. Następnie Radny GS poprosił o wyjaśnienie czy koszty skablowania ulicy są wliczone w bieżące projekty.
Burmistrz odpowiedział, że kosztorys bieżący nie obejmuje kosztów skablowania, ale
można zrezygnować z chodnika i wówczas można zostawić miejsca na wypustki kabli
co stanowić będzie oszczędność przy instalacji lamp.
Radna KTN wypowiedziała się w kwestii estetyki oświetlenia sugerując jednolite oświetlenie w Podkowie.
Podsumowując dyskusję, Przewodniczący Komisji ZH zaproponował dokładne określenie zmian kolejności remontu ulic.
Burmistrz zaproponował następujące zmiany: zamiast ulicy Sarniej przebudowa ulicy
Iwaszkiewicza w całości; zamiast odcinka ul. Warszawskiej dokończenie ulicy Bukowej
do Topolowej 40 m. za Grabową do granicy Miasta.
Można by rozważyć remont ulic jelenia‐Królicza do Wiewiórek. Wniosek był składany
przez mieszkańców, co najmniej 4 razy. W grę wchodziłaby również ulica Akacjowa na
odcinku od ul. Wschodniej do Sosnowej na odcinku 260m. Kosztorys przewiduje koszt
241 000 zł. Burmistrz dodał, że za zaoszczędzone pieniądze na przetargach można by
poprawić bezpieczeństwo na ulicach przy Kościele i Szkole KiK: Ul. Kościelnej
Modrzewiowej i wokół placu zabaw.
Jeśli chodzi o projekt dotyczący remontu ul. Gołębiej to powinien on być skoordynowany
z remontem ul. Parkowej, która pozostaje w zarządzie starostwa powiatowego.
Burmistrz będzie wnosił o przejęcia zarządu nad całością ul. Parkowej.
Radna Małgorzata Horban (MH) wniosła o dokończenie pozostałego w formie gruntowej
kawałka ulicy Reymonta na odcinku ul. Bukowa do ul. Żeromskiego. Zbudowanie tego
fragmentu w kostce umożliwiłoby mieszkańcom korzystanie w pełnie z ulicy Reymonta :
dojazd do szkoły Samorządowej i odciążenie ruchu kołowego na ulicy Lipowej.
Burmistrz stwierdził, że chociaż nie ma projektów na te ulice w tym roku, to można do
tematu wrócić w celu kompleksowego remontu ulic w tym rejonie tj. ulic Lipowej
–Topolowej‐Reymonta‐Jodłowej. I ul. Lotnicza z miejscami postojowymi.

Radna Emilia Drzewicka (ED) spytała o miejsca parkingowe na ul. Lotniczej gdzie parkują
taksówki i mieszkańcy, ale to za mało na parking miejski.
W odpowiedzi Burmistrz stwierdził, że wkrótce na zlecenie urzędu mają być liczone
pojazdy parkujących w mieście, aby móc określić ich ilość i zdecydować o wprowadzeniu miejsc parkingowych płatnych. Inwestorem projektu Park&Ride jest WKD, który ma dokonać wycinki drzew w tym pasie do 15 marca 2015.
Mieszkanka MG zapytała o realne szanse dogadania się z WKD w celu oddania placu
manewrowego na parking, a wycofania się z placu pod drzewami co pozwoliłoby uratować te drzewa. Zdaniem Burmistrza to nie wystarczy na potrzeby mieszkańców miasta. Oba tereny są potrzebne, bo stanowią dojście do peronów. Trzeba tylko starać się o zabezpieczenie przed hałasem. Plan zagospodarowania tego terenu na parking był
sporządzony w 2006 roku i mieszkańcy tam budujący się muszą mieć tego świadomość.
Mieszkanka MG zapytała o remont ul. Kwiatowej. Burmistrz wyjaśnił, że w lutym powinna być decyzja starosty na spowolnienia wyniesione a koszt całkowity ul. Kwiatowej wynosi ok. 1 500 000zł + 35.000 zł za projekt. Mieszkanka MG spytała również o odcinek Kwiatowej od Parkowej. Jest to odcinek utwardzony, ale niszczeje. Podobnie na ulicach Storczyków i Konwalii, gdzie jest droga gruntowa , ale regularnie jest korytowana. Prośba o zrobienie czegoś dla usprawnienia komunikacji.
Burmistrz obiecuje plan kompleksowy remontu wszystkich ulic w Podkowie w roku
2015.
Przewodniczący Komisji ZH zaproponował, aby cały rejon ulic Kwiatowej‐Wrzosową jako ciąg pieszo –jezdny.
Burmistrz przypomniał, że istnieje koncepcja Pana Sawickiego kompleksowego remontu
ulic w Podkowie, która zostanie przedstawiona Radzie i mieszkańcom.
Mieszkanka MG wyraziła obawę, czy nie stracimy pieniędzy przeznaczonych w budżecie
na remont ul. Kwiatowej, jeśli do lutego nie będzie pozytywnej decyzji starostwa o
spowolnieniach. Burmistrz zapewnił, że fundusze te, w razie takiej konieczności, zostaną przeznaczone na inne inwestycje.
Następnie Przewodnicząca Rady Miasta, Renata Gabryszuk (RG) odczytała wniosek Komisji
Ładu Przestrzennego, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska do Komisji Budżetu o wprowadzenie zmian w projekcie uchwały budżetowej na 2015r.
1 Wniosek do Komisji Budżetu, Finansów i Inwestycji
o zmianę w uchwale budżetowej na rok 2015 w sprawie zmian zapisów w dziale 600.
Komisja wnioskuje o wykreślenie zadania inwestycyjnego Warszawska (odc. Brwinowska – Głowna oraz zadania ul. Sarnia II etap (odc. Myśliwska – Królicza). Proponuje dopisanie zadania inwestycyjnego na ul. Iwaszkiewicza i utworzenie ciągu pieszo-jezdnego jako inwestycję docelową. Następnie kontynuowanie inwestycji na ul. Bukowej (odc. Topolowa – 40m. za Grabową oraz Grabowa – granice miasta ) wraz z elementami spowolnienia. Proponuje dopisanie zadania inwestycyjnego na ul. Jeleniej (odc. Królicza- Wiewiórek) oraz na ul. akacjowej (odc. Wschodnia – Sosnowa) z utworzeniem ciągu pieszo-jezdnego. W kwestii zmiany projektów budowy ulic, Komisja wnioskuje o wykreślenie ulic Gołębiej i Głównej a w zamian dopisanie projektów ulic: węzeł Kościelna /Modrzewiowa oraz Jodłowa/Reymonta (odc. Bukowa – Żeromskiego).
Wniosek został przyjęty : 6 za przy jednym wstrzymującym się.

Jedna z mieszkanek wniosła o remont krzywego chodnika na ul. Głównej do cmentarza,
zagrażającego zdrowiu i bezpieczeństwu pieszych. Burmistrz obiecał interweniować w tej sprawie.
Przewodniczący Komisji zadał pytanie o § 4300 w dziale 600 gdzie nastąpił wzrost o 30% kosztu utrzymania ulic.
Pani KK stwierdziła, że wzrost kosztu w ubiegłym roku spowodowany był ciężka zimą w roku 2013, a Miasto musi mieć zabezpieczone fundusze na takie warunki.
W tym samym dziale radny GS zadał pytanie dotyczące znaków drogowych. Są one w gestii Referatu gospodarki miejskiej. Zdaniem Radnych GS i ZH znaki są niewidoczne lub źle
ustawione. Lustro przy ulicy Parkowej „kłamie”, bo nadjeżdżający pojazd jest źle widoczny.
Następnie warto by zmniejszyć parking przy ul. Parkowej przed szkołą, bo zaparkowane
samochody ograniczają widoczność.
Burmistrz dodał w kwestii utrzymania czystości ulic, że ulice takie jak ul. Jana Pawła,
będące w gestii powiatu powinny przejść pod zarząd Miasta Podkowy w celu lepszego
ich utrzymania: odśnieżania i utrzymania czystości itd. Często Miasto samo musi
odśnieżać te ulice, bo z powiatu przyjeżdżają za wolno.
Radny GS przekazał Burmistrzowi prośbę mieszkańca o utworzenie przejście dla pieszych przy ul. Orlej. Nie ma uregulowanej własności. Sprawa do sprawdzenia.

Dział 700 Gospodarka mieszkaniowa.
Radny GS, odnośnie do § 4270 zadał pytanie o tak wysoką sumę 100 000 zł przeznaczoną na bieżące remonty w budynkach komunalnych, konserwacje kotłów grzewczych.
Z wyjaśnień Burmistrza wynika, że kwota ta najwidoczniej obejmuje inne jeszcze prace,
bo konserwacja kotłów we wszystkich budynkach, dokonywana raz na pięć lat zgodnie z
wymogami i książkami obiektów nie przekracza 2600zł rocznie. Po sprawdzeniu, jakie
prace pokrywane są z tych pieniędzy, w razie niewykorzystanej sumy, zaproponował na
przeznaczenie jej na budowę ramp dla niepełnosprawnych w przedszkolu, do Urzędu
Miasta i biblioteki.
Radny GS zadał pytanie odnośnie §4300 gdzie 150 000zł przeznaczonych jest na
czyszczenie rynien, odśnieżanie dachów itp. Burmistrz stwierdził, że tak wysoka pozycja związana jest głównie z dachem w szkole. Pieniądze wykorzystywane są w zależności od zimy. Jeśli nie ma śniegu, środki te będą do wykorzystania , ale dopiero pod koniec roku.
Mieszkanka MG zadała pytanie do § 6616 , który odnosi się do projektu „Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów. tzw. Mechanizmu norweskiego. Pytanie dotyczyło kwoty 100 000zł wyszczególnionej w tym punkcie, czy jest ona jest udziałem własnym Podkowy. I poprosiła Burmistrza o przedstawienie zasad tego projektu.
Burmistrz wyjaśnił , że do projektu „Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów”
przystąpiły trzy miasta: Podkowa Leśna, Milanówek i Brwinów. Suma 100 000zł to tzw.
wkład własny potrzebny do otrzymania dotacji. Budżet projekt już dwa razy był
obniżany przez Urząd Marszałkowski i Wojewodę i obecnie wynosi 1.500 000 na trzy
gminy. Przy czym Brwinów dostał zlecenie na wykonanie większości zadań a Podkowa
musiałaby dołożyć fundusze do ich wykonania, podnosząc swój wkład własny. Z tego
projektu wypadła koncepcja wspólnego opracowania cmentarza dla Podkowy i
Brwinowa a pozostała jedynie koncepcja gospodarki wodnej, która nie jest wielkim
projektem. Burmistrz AT myśli o porzuceniu projektu, bo nie wiadomo czy wojewoda zgodzi się na podniesienie wkładu własnego każdej z gmin. A biorąc pod uwagę fakt , że w skład projektu wchodzi 36 organizacji społecznych , z których każda ma własny projekt, może to spowodować opóźnienia, z którymi wiążą się dodatkowe koszty.
Mieszkanka MG przypomina ,że powodem wejścia w ten projekt był cmentarz w Brwinowie. Z dyskusji wynika, że te fundusze mogą służyć do pokrycia zadłużenia.
Burmistrz dodał, iż brakuje czasu, bo projekt ma być gotowy do roku 2016.

Radna MŁ stwierdziła, że minusem wycofania się z projektu jest to , że aby później wejść w inne takie przedsięwzięcia trzeba być uczestnikiem jakiegoś programu.
Burmistrz dodał , że projekty w tym programie dotyczyły gospodarki wodnej. Brwinów
ma zasypane stawy, nie mają zbiorników retencyjnych i płaciliby kary. To nas by obciążyło.

2 wniosek
W związku z tym Przewodniczący ZH zgłosił wniosek, aby §6616 został wykreślony z projektu budżetu w tym dziale a suma 100 000zł przeniesiona zostały do działu inwestycji.
Wniosek został przegłosowany i przyjęty 6 głosami za i jednym wstrzymującym się.

Burmistrz przypomniał, że w dziale inwestycji jest tylko 600 000zł. na spłatę roszczeń.
Miasto ma 8 spraw sadowych, z czego dwie są w apelacji. Następnie szczegółowo poinformował o kosztach poszczególnych spraw. Szacowane są na: 205 000zł, 131 000zł, 137 000zł, o faktury 87 000,zł 231 000zł, 283 000zł i syndyk masy upadłościowej 750 000zł i 122 000zł.
Następnie ZH dopytywał się czy wykonawca dachu jest pociągnięty do odpowiedzialności.
Burmistrz odpowiedział, że przeciw temu wykonawcy jest sprawa w sądzie a po dokonanej
ekspertyzie okazało się, że dach w szkole jest do wymiany. I konieczny będzie przetarg
na nowy dach. Dodał, że zgodnie z obliczeniami kancelarii Sadurski‐Milczak z roszczeń
przeciw wykonawcy i projektantowi rozbudowy szkoły nie uda się uzyskać więcej jak
kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Z kolei, radna KTN wyraziła zaniepokojenie czy stan dachu nie zagraża bezpieczeństwu.
Burmistrz sprecyzował, że stan dachu nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Natomiast
konieczność jego wymiany wynika ze źle wykonanej pracy, bo wykonawca położył
blachę na konstrukcję bez izolacji i blacha koroduje. Przy okazji wymiany dachu można
będzie poprawić rynny i dokonać jeszcze jakiś ulepszeń.

Dział 710 działalność usługowa
Mieszkanka MG zapytała czy można dokonać oszczędności na sumie 30 000 w §4170 w związku z tym, że Burmistrz dokonał rozwiązania komisji urbanistycznej przy Urzędzie Miasta i zmniejszyć ją o połowę a uzyskane 15 000 przeznaczyć na czipowanie psów. To ważny problem społeczny, bo dotyczy szerzej programu ochrony zwierząt, który jest szerokim zagadnieniem do rozpatrzenia przez Radę do końca marca. W dalszym ciągu swojej wniosku Pani MG zaproponowała przesunięcie tej kwoty do działu 900 Gospodarka komunalna i ochrona środowiska w § 4300 ( rozdział 90013) poświęconemu na wydatki związane z utrzymaniem bezpańskich zwierząt w schronisku.

3 wniosek
Przewodniczący ZH przedstawił wniosek do głosowania dotyczący zdjęcia połowy
kwoty z 30 000 w §4170 ( dział 710 umowy i zlecenia) dotyczące planu i komisji
urbanistycznej i przeniesienie 15 000zł do działu 900 Gospodarka komunalna i ochrona
środowiska §4300 (rozdział 90013) poświęconemu na wydatki związane z
utrzymaniem bezpańskich zwierząt w schronisku.
Wniosek został przegłosowany siedmioma głosami za. Wstrzymujących ani przeciw nie było.

W odniesieniu do § 4210 i § 4300 utrzymanie cmentarza, Pani KK wyliczyła koszty sprzątania cmentarza 13 000 zł. Zaproponowała, aby uporządkować dokumentację grobów cmentarza i zrobienie planu cmentarza w formie tablicy , której koszt wyniósłby ok.7 000zł.
Radna KTN zauważyła, że planu cmentarza można opracować w oparciu o program komputerowy.

Dział 754 Bezpieczeństwo publiczne i i ochrona pożarowa
Przewodniczący ZH zwrócił się z pytaniem do zebranych czy mają pytanie do dwóch
punktów tego działu.
Radna KTN zauważyła, że warto by było wprowadzić, za przykładem Brwinowa, radary czasowe kontrolujące prędkość, co jest zabiegiem dyscyplinującym kierowców.
Burmistrz obiecał przedyskutować to zagadnienie z policjantami z Posterunku.
Ogólnie poprawa bezpieczeństwa nastąpiłaby po założeniu monitoringu. Burmistrz
sugerował by postawić część urządzeń i zorientować się jak to działa. Przykładem zalet
są kradzieże rowerów. Monitoring pozwoliłby rozpoznać sprawcę. Na stacji WKD są
kamery przemysłowe uniemożliwiające rozpoznanie twarzy. Uchwycenie sprawcy w
kilku miejscach daje większą prawdopodobność rozpoznania twarzy sprawcy.

Dział 758 różne rozliczenia
Radny GS zwrócił uwagę na §4810 gdzie suma 72 000 przeznaczona jest na rezerwę celową na realizację zadań własnych z zakresu zarządzania kryzysowego. Chodzi o agregat dla miasta przy przerwach w dostawach prądu. Burmistrz stwierdził, że dla Podkowy taki agregat nie zdaje egzaminu bo nie ma wystarczającej mocy aby zasilić całe miasto.

Dział 900 gospodarka komunalna i ochrona środowiska
Przewodniczący Komisji ZH zwrócił się do zebranych z pytaniem czy ktoś ma
uwagi do tego działu. Pytanie z Sali dotyczyło opłat za ścieki.
Pani KK wyjaśniła, że stawka dla mieszkańców za ścieki zostaną utrzymane na poziomie budżetowym. Natomiast, nie wiadomo dokładnie ile osób jest podłączonych do kanalizacji. Szacuje się, że podłączonych jest 1160 mieszkańców. Zdaniem Burmistrz system powinien być ujednolicony, żeby umowy mogły być ujednolicone. Jest to utrudnione, bo są osoby
starsze, chociaż jest obowiązek podłączenia do sieci kanalizacyjnej po dwóch latach.
Burmistrz przypomniał, że za dwa lata wejdą opłaty środowiskowe i obowiązek przyłączenia do sieci wodno ‐kanalizacyjnej będzie obejmował wszystkich mieszkańców.
Mieszkanka MG dopytywała o wydatkowanie kwoty przeznaczonej w §4300 w tym dziale. Zdaniem Pani K. Kowalewskiej suma ta zostanie przeznaczona zgodnie z zapisem na pielęgnację drzew i utrzymanie zieleni.
Drugie pytanie mieszkanki MG dotyczyło wydatków związanych z ochroną środowiska z rozdziału 90019 a ściślej, finansowania usuwania azbestu. Mieszkańcy mieli zawsze zagwarantowane bezpłatne usuwanie azbestu. Dla budżetu Miasta istotne jest z jakiego funduszu będą te pieniądze. Nie udało się nigdy uzyskać dofinansowania z Funduszu ochrony Środowiska.
Kolejne pytanie mieszkanki MG dotyczyło funduszy na ekspertyzę dendrologiczną drzew pomnikowych w lesie Młochowskim. Pani MG przypomniała, że w 2012r. Rada cofnęła fundusze przeznaczone na ten cel, ale jakieś pieniądze były na ten cel z FOŚ.
W odpowiedzi Burmistrz stwierdził, że nie ma problemu z uzyskaniem funduszy. Trzeba
tylko złożyć odpowiednie wnioski a przez ostatnie dwa lata nikt o takie dofinansowanie
nie występował. §6050 projektu budżetu dotyczy rewitalizacji Leśnego Parku Miejskiego i na jej cel przewidziano sumę 400 000zł.
Burmistrz zaproponował przełożenie tego przedsięwzięcia na rok następny. Cały
projekt rewitalizacji tego obiektu związany jest z zamierzonym skomunalizowaniem
dwóch działek oddzielających Park od MOK‐u. Pozwoliłoby to na połączenie tych dwóch
obiektów i opracowanie kompleksowe ich rewitalizacji.
Na chwilę obecną Burmistrz proponuje oczyszczenie stawu w parku miejskim, bo
pogoda jest sprzyjająca i starczyłoby funduszy.
W zamian Burmistrz zaproponował zrewitalizowanie Parku Przyjaźni Polsko‐ Węgierskiej. Wystarczyłoby pieniędzy na realizację tego projektu w całości a koszt ten szacuje się na 900 000zł.

4 wniosek
Przewodniczący Komisji ZH sformułował wniosek o zmianę zapisu w §6050 projektu budżetu dział 900, tj. o wykreślenie z tego punktu rewitalizacji Parku Miejskiego a wpisanie w to miejsce rewitalizacji Parku Przyjaźni Polsko‐Węgierskiej.
Wniosek został przyjęty jednogłośnie.
Na tym zakończyła się dyskusja Komisji nad budżetem.

Ad.5
Przewodniczący Komisji ZH zwrócił się do Radnych o przyjęcie propozycji planu pracy do przemyślenia i zgłoszenie uwag na następnym posiedzeniu.

Ad.6
W tym punkcie dotyczącym wolnych wniosków zgłoszono kilka problemów.
1. Burmistrz zapowiedział, że nielegalnie stawiane tablice, jak np. tablica ogłoszeniowa
na drodze 719 – róg ul. Gołębiej będą likwidowane. Urzędnicy miejscy będą chodzić i
prosić o zdejmowanie wszystkich takich ogłoszeń z płotów na koszt właścicieli posesji.
Wynika to z troski o estetykę Miasta.
2. Ekspertyza dendrologiczna pomników Przyrody zostanie przeprowadzona na koszt
miasta i 4 drzewa z 14 przeznaczone są do wycięcia.
3. W roku przyszłym Miasto postara się o ładniejszy wystrój świąteczny Miasta.
Na zakończenie posiedzenia Komisja przystąpiła do głosowania nad Protokołem z
posiedzenia Komisji Ładu z dnia 11.12.2014.
Protokół został przyjęty 6 głosami za i jednym wstrzymującym się.

Ad.8
Przewodniczący Komisji Z. Habierski zamknął posiedzenie Komisji.

Protokołowała Małgorzata Horban.

Protokół z posiedzenia w dniu 11 grudnia 2014 r.

PROTOKÓŁ ZE WSPÓLNEGO POSIEDZENIA KOMISJI BUDŻETU, FINANSÓW I INWESTYCJI,
KOMISJI ŁADU PRZESTRZENNEGO, BEZPIECZEŃSTWA I OCHRONY ŚRODOWISKA, KOMISJI
KULTURY, OŚWIATY, SPORTU I SPRAW SPOŁECZNYCH RADY MIASTA PODKOWA LEŚNA
(11 GRUDNIA 2014 r. , godz. 18.30 w Zespole Szkół w Podkowie Leśnej, ul. Jana
Pawła II 20)

Proponowany porządek:

1. Otwarcie wspólnego posiedzenia Komisji.
2. Przedstawienie porządku posiedzenia Komisji.
3. Analiza wieloletniej prognozy finansowej na lata 2015 – 2025 i projektu
budżetu miasta Podkowa Leśna na 2015 rok.
a) Informacje Skarbnika Miasta na temat wieloletniej prognozy finansowej na
lata 2015 – 2025.
b) Informacje Skarbnika Miasta na temat projektu budżetu miasta na 2015 rok.
c) Omówienie wieloletniej prognozy finansowej na lata 2015 – 2025 oraz
projektu budżetu miasta na 2015 rok.
4. Wolne wnioski.
5. Zakończenie posiedzenia Komisji.

Ad.1 Przewodnicząca Rady Miasta Podkowa Leśna Pani Renata Gabryszuk powitała obecnych Radnych oraz mieszkańców.

Ad.2 Został przedstawiony porządek posiedzenia Komisji. Nie wniesiono uwag.

Przewodnicząca Rady przekazała głos Przewodniczącej Komisji Budżetu, finansów i inwestycji Radnej Mili Drzewickiej, która przywitała obecnych i poprosiła Panią Skarbnik o ogólne informacje dotyczące WPF oraz budżetu.

Ad.3.a
Skarbnik Miasta przedstawiła informacje dotyczące Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2015-2025 oraz projekt budżetu miasta Podkowa Leśna na rok 2015. Zwróciła uwagę, iż budżet zależy od WPF ponieważ stanowi ona niejako streszczenie budżetu. Wieloletnich przedsięwzięć nie ma wpisanych w WPF ponieważ zawiera się jedynie te, które trwają dłużej niż 3 lata. WPF służy temu by mieć orientację na temat poziomu zadłużenia miasta.

Ad.3c.
Przewodnicząca Komisji Budżetu, finansów i inwestycji zapytała zebranych czy są jakieś pytania odnośnie informacji przedstawionej przez Panią Skarbnik.
Radna Przybysz zapytała o planowane wydatki inwestycyjne. Pani Skarbnik poinformowała, iż nie prognozuje się nadwyżki budżetowej na 2015 rok.
Radny Habierski zadał pytanie dotyczące spłat kredytu, jakie kwoty oraz do kiedy będą spłacane. Skarbnik odpowiedziała, że zależy to od tego jak zamkniemy rok 2014. Jest to kwota 4 311 000zł.

Mieszkanka (Gessner) : Dlaczego w tabeli 10.1 str.7 są identyczne kwoty, dokładnie takie jak kwota rat kredytu?
Skarbnik: Nie jestem w stanie określić jakie będą nadwyżki, sprawą pierwszoplanową jest spłata rat kredytu.
Mieszkanka (Gessner): Od lat krytykuję WPF i stan finansowy miasta. Uważam, że WPF jest mocno okrojona.
Zwróciła się do Radnych aby potraktowali WPF jako dokument strategiczny a nie jedynie miejsce gdzie można wyczytać zadłużenie miasta. WPF zostanie podjęty pierwszą uchwałą co stanowi o randze tego dokumentu. Zwróciła uwagę, że 90% dochodów ogółem pochłaniają:
-odszkodowania za drogi
-sprawy sądowe
-nielegalna wycinka drzew
10% , które zostaje to bardzo mało. Zdaniem Pani Miry żyjemy ponad stan. Zwróciła uwagę, że na str. 7 poz. 11.1 37% przeznaczone jest na wynagrodzenie w mieście.
Na rok 2015 15% przeznaczono na funkcjonowanie organów jednostki samorządu a w 2018 roku planowane jest zwiększenie tej kwoty do 17%.
Poprosiła Radnych o rewizję wydatków bieżących, kontrolę i dyscyplinę.

Radny Porowski: Zapytał czy można renegocjować warunki umowy kredytowej. Skarbnik stwierdziła, że nie można negocjować warunków określonych w przetargu.

Przewodnicząca Mila Drzewicka zapytała czy są jeszcze pytania dotyczące WPF . Więcej pytań nie zgłoszono. W związku z tym Przewodnicząca Komisji poprosiła Panią Skarbnik o przedstawienie ogólnych założeń budżetowych.

Ad.3.b.
Skarbnik przedstawiła informacje dotyczące projektu budżetu na rok 2015.
Następnie Przewodnicząca Komisji Odczytała uchwałę budżetową i poprosiła zebranych o zadawanie pytań szczegółowych dotyczących budżetu miasta na rok 2015.
Radna Stępka: proszę o informację dotyczącą działu : przetwórstwo przemysłowe
Radny Habierski : zapytał o projekt dotyczący Bazy Wiedzy
Radna Stępka: energia, gaz, woda
Radny Kubicki zgłosił wniosek by rozpocząć od pytań ogólnych i przejść w dalszej kolejności do pytań szczegółowych.
Radna Przybysz zapytała o stopień szczegółowości danych zawartych w tabelach budżetowych.
Skarbnik poinformowała, iż dane są formułowane przez program komputerowy i nie ma możliwości bardziej szczegółowego rozbicia.
Radna Łaskarzewska zapytała czego spodziewamy się po dzisiejszym spotkaniu. Zwróciła się do Radnych o szukanie możliwości zwiększenia dochodów miasta. „Przychylam się do opinii Pani Miry, że ten budżet jest napięty.”
Przewodnicząca Komisji poinformowała, że dzisiejsze spotkanie ma charakter informacyjny i raczej ogólny.
Skarbnik zwróciła uwagę, że do końca roku 2014 budżet powinien zostać zatwierdzony. Natomiast od nowego roku można wprowadzać w budżecie zmiany.
Radny Kubicki zaproponował by rozpocząć przegląd budżetu od dochodów i po kolei omawiać dokument.
Mieszkana (Gessner): dlaczego nie rozpocząć od 1 strony?

Radny Kubicki poddał w wątpliwość konieczność zapisu dotyczącego udzielania pożyczek przez Burmistrza Miasta.
Radna Dąbrówka poinformowała, że zapis umożliwia pozyskiwanie środków zewnętrznych przez Organizacje pozarządowe z terenu Miasta. Finansowanie Unijne ma często charakter refundacji kosztów poniesionych na realizację projektu co wiąże się z zaangażowaniem własnych środków do momentu rozliczenia projektu. Większość organizacji pozarządowych nie prowadzi działalności gospodarczej i nie posiada środków finansowych umożliwiających tego typu operacje. Uzyskanie pożyczki z Miasta umożliwia korzystanie ze środków Unijnych.
Radny Kubicki zwrócił również uwagę na zapis umożliwiający Burmistrzowi dokonywanie zmian w planie wydatków inwestycyjnych.
Mieszkana (Gessner) zapytała kiedy będą mogli zabrać głos mieszkańcy?
Radny Smoliński zaproponował by ograniczyć czas wypowiedzi.
Mieszkaniec Janiszewski: Według niego WPF wskazuje na to, że należy zatrzymać a nawet zmniejszyć koszty administracyjne. Zwrócił uwagę, że koszty spraw sądowych są ogromne. Trzeba jego zdaniem dążyć do wygaszania spraw sądowych. Odszkodowania za grunty również są porażająco wysokie. Stwierdził, że trzeba zbadać dokładnie stan szkoły bo według niego ,w przyszłym roku 500 000zł pochłonie usuwanie usterek. Należy również wymienić dach szkoły. Dyskutowanie o pozycjach budżetowych jest w tym momencie bezcelowe.
Radny Kubicki zapytał na jakiej podstawie zwiększono dochód dotyczący podatku od nieruchomości.
Skarbnik: Jest to związane z powstaniem Galerii Handlowej
Radny Kubicki: na jakiej podstawie oszacowano opłaty za zajęcie pasa drogowego?
Skarbnik: Na podstawie wykonania w bieżącym roku.
Radny Kubicki: zapytał o podatek od czynności cywilno-prawnych
Burmistrz: Podatek od czynności cywilno-prawnych jest zależny od rynku nieruchomości.
Przewodnicząca Drzewicka: co się kryje za opisem opłata za miejsca na cmentarzu?
Skarbnik: co roku są opłaty tytułem odnowienia praw, kolumbarium etc.
Mieszkanka (Gessner): RIO zobowiązało Panią Burmistrz do rzetelnej kalkulacji wywozu nieczystości.
Skarbnik: Opłata zostanie podniesiona w stosunku do poprzedniego roku. Poprzednia Rada Miasta obniżyła koszty wywozu śmieci by wspierać segregację odpadów.
Radny Kubicki: zadał pytanie o Pozostałe dochody własne (str.11 pkt VI)
Burmistrz: planujemy by długookresowi najemcy lokali podpisywali umowy bezpośrednio np. z energetyką by nie obciążać rozliczeniami urzędu.
Radny Kubicki: Zauważył, że odpłatność za korzystanie z miejskiego przedszkola pozostaje na takim samym poziomie.
Radny Porowski zapytał czy dochody gminy z najmu etc. wynoszące 420 000zł można zwiększyć.
Radny Żółtowski zauważył iż są to dane historyczne.
Radna Łaskarzewska zapytała czy można zwiększyć dochód związany z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej.
Burmistrz wytłumaczył, z e tego typu działania są nieopłacalne ponieważ wymagają większych nakładów niż otrzymane środki.
Radna Przybysz zapytała czy możliwe jest by Radni otrzymali wykaz nieruchomości należących do miasta.
Burmistrz potwierdził, że jest to możliwe.
Radny Smoliński zapytał czy miasto windykuje długi. Pani Skarbnik odpowiedziała twierdząco.
Burmistrz dodał, że właśnie są przygotowywane i wysyłane upomnienia za zaległości podatkowe. W planach jest system przypominania mieszkańców smsowo, mailowo o płatnościach takich jak podatki czy opłata za śmieci.
Radny Kubicki zapytał o budowę domu komunalnego.
Burmistrz stwierdził, iż na ten moment nie można zrezygnować z umowy podpisanej z wykonawcą, natomiast będzie zapewniony wzorowy nadzór nad tą budową.
Następnie Radni przeszli do przeglądania planu wydatków.
Przewodnicząca Drzewicka zauważyła, iż istotnie zwiększyła się kwota dla klubu przedszkolnego IHAHA. Skarbnik wytłumaczyła, iż związane jest to ze zwiększoną ilością dzieci. Oraz uczestnictwem w zajęciach dzieci niepełnosprawnych.
Radna Przybysz zapytała w jaki sposób kwoty są naliczane i w jaki sposób prowadzona jest sprawozdawczość przedszkoli.
Burmistrz przedstawił w skrócie jak wygląda sytuacja przepływów finansowych z dotacji oświatowej oraz sprawozdawczość punktów przedszkolnych. Prawdopodobnie RIO będzie sugerowało zwiększenie rezerwy w dziale oświatowym.
Subwencja oświatowe „idzie” za dzieckiem jednak nie obejmuje przedszkoli. Od 2013 r Państwo dopłaca 103 zł miesięcznie na przedszkolaka. Burmistrz zapowiedział również, że w styczniu przyjrzy się bliżej kwestiom oświaty w mieście.
Radny Porowski zapytał czy jest możliwość zwiększenia kwoty na policję a tym samym poprawa bezpieczeństwa w mieście. Burmistrz poinformował, iż kwota wypłacona w 2014 r dla policji nie przełożyła się na zwiększenie ilości dyżurów policyjnych w Podkowie, a wręcz przeciwnie ich ilość spadła. Policja nie wnioskowała o zwiększenie kwot. W planach jest zdalny monitoring z serwerem zainstalowanym w komisariacie . Monitoring będzie polegał na nagrywaniu i możliwości odtwarzania. Jeżeli będzie rosła przestępczość będzie trzeba zastanowić się nad monitoringiem innego rodzaju. Są możliwości finansowania tego typu działań.
Mieszkanka (Gessner): Jesteśmy na tym etapie, że by zwiększyć wydatki na coś to trzeba wiedzieć z jakiego działu zabrać.
Przewodnicząca Drzewicka zaproponowała by przejść do tabeli z zestawieniem planowanych kwot dotacji udzielanych z budżetu miasta.
Mieszkaniec (Janiszewski ) zgłosił, iż w CKiIO są zaburzone stosunki. 1 140 000zł z czego 600 000zł to fundusz osobowy. Stwierdził, że trzeba skontrolować czy potrzeba tam tylu zatrudnionych osób. Według niego stworzył się bardzo specyficzny zakład gospodarczy, który nie spełnia swojej funkcji. Według Pana Janiszewskiego jedynie w 10% są wykorzystywane pomieszczenia CKiIO.
Radna Przybysz zapytała na jakiej podstawie Pan Janiszewski oszacował te 10 %.
Mieszkaniec (Janiszewski): na podstawie danych uzyskanych od CKIiO. Zauważył, że trzeba się przyjrzeć strukturze.
Radny Habierski: Centrum ma 2 obiekty, MOK i CKIiO. Jeżeli chodzi o wydatki to dobrze było by rozdzielić wydatki obu tych obiektów. W Pałacyku jest restauracja , jaka jest odpłatność tej restauracji? Postulował by było to szczegółowo rozbite.
Radna Przybysz zapytała czy jest możliwość by szczegółowe dane dotyczące działalności m.in. CKIiO zostały przekazane Radnym przed kolejnym spotkaniem. Burmistrz potwierdził, iż dokumenty zostaną przygotowane i przekazane wszystkim Radnym.
Następnie Radni przeszli do analizy Planu zadań inwestycyjnych.
Radny Kubicki zapytał czy nasadzenia zieleni są zadaniem inwestycyjnym.
Burmistrz:
-jest propozycja dotycząca nawierzchni dróg,
-przesunięcia środków z rewitalizacji parku na część skwerku Przyjaźni koło Urzędu Miasta,
-opracowanie programu emisji dwutlenku węgla
-projekt rewitalizacji Parku Miejskiego jest- natomiast ulegnie zmianie tak by uczynić park bardziej użytecznym,
-zakłada się, iż wybudujemy cały budynek komunalny.
Radny Żółtowski zapytał jaka jest różnica w klasyfikacji remontów i inwestycji.
Skarbnik wyjaśniła, iż jest to kwestia zarówno wysokości nakładów finansowych jak i opisów.
Radny Habierski zapytał dlaczego jest wpis dotyczący „budowy hali sportowej” skoro ta została już wybudowana.
Pan Burmistrz wyjaśnił, iż jest to kwestia dyscypliny finansów , to ona nakłada takie obostrzenia, które wydają się być sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Aby móc ponieść koszt nie można zamknąć inwestycji i ta figuruje nadal jako „Budowa hali sportowej”. Burmistrz poinformował, iż urząd wizytowany jest przez biegłych sądowych i toczą się rozmowy w sprawach związanych z budową szkoły. Wyraził nadzieję, iż część ze spraw zostanie wyjaśniona jeszcze przed świętami i więcej szczegółów poda 29 grudnia na Sesji Rady Miasta.
Roszczeń jest sporo, spraw do załatwienia dużo. Podkreślił, iż ma inne zdanie , inny sposób na rozwiązanie spraw niż jego poprzedniczka. Będzie dążył do wygaszania spraw by koszty sądowe nie rosły.
Mieszkaniec Janiszewski: 150 000zł to zbyt mała kwota przeznaczona na remont szkoły. Szczególnie w sytuacji gdy dach wymaga wymiany.
Skarbnik doprecyzowała iż kwota 150 000z to kwota przeznaczona na bieżące remonty.
Mieszkanka(Gessner)wyraziła zaniepokojenie sytuacja na ul. Orlej gdzie ma zostać wybudowany dom komunalny. Umowy podpisane, pieniądze poszły a nie ma wyciętych drzew. Zwróciła też uwagę iż koszt 900 000zł na mieszkania dla 4 rodzin to duży koszt. Burmistrz wyjaśnił, iż są to dwa budynki jednorodzinne, które powstały by uniknąć kłopotów związanych z budownictwem komunalnym.. W Podkowie nie chciano budynku wielorodzinnego, architekci znaleźli więc niszę i udało się wybudować dom, który z zewnątrz wygląda jak „bliźniak” a jednocześnie umożliwia funkcjonowanie domu komunalnego. Dlatego też drugi dom powstanie identyczny. Być może będzie mniej kosztowny.
Mieszkaniec (Janiszewski) zapytał czy jest możliwość spisania, określenia, które rowy i przepusty były zrobione a które nadal wymagają prac. Jak wygląda procentowe wykonanie przepustów i rowów.
Radny Smoliński poinformował, iż na rowy zostało przeznaczone 500 000zł a jeżeli chodzi o to które konkretnie zostały zrobione to Pan Janiszewski wie najlepiej.
Przewodnicząca Drzewicka zapytała Burmistrza czy jest przewidziany globalny plan remontów dróg w Podkowie Leśnej.
Burmistrz poinformował, że prawdopodobnie w styczniu zostanie przeprowadzona prezentacja technologii dostosowanych dla Podkowy leśnej. Następnie przystąpimy do opracowania planu (p. Sawicki) dotyczącego uspokojenia ruchu w mieście z zastosowaniem różnych środków.
Mieszkaniec- zapytał czy nie ma możliwości w pewnym stopniu rozwiązać tego problemu z wykorzystaniem znaków drogowych np. na ulicy Zachodniej.
Burmistrz poinformował, iż w Podkowie planowane są Strefy Płatnego Parkowania.
Radny Smoliński zapytał o 100 000zł przeznaczonych na EOG. Burmistrz potwierdził iż została podpisana umowa.
Radna Przybysz zapytała czy może otrzymać budżety CKiIO, przedszkola, szkoły oraz Biblioteki.
Skarbnik poinformowała iż wszelkie dokumenty zostały przesłane Radnym za pośrednictwem Biura Rady.
Radny Kubicki zapytał z jakiego powodu została zlikwidowana komisja urbanistyczna. Burmistrz stwierdził, że zostanie powołana ponownie jeśli będzie taka konieczność.
Radny Kubicki zapytał o 40 000zł przeznaczonych na cmentarz.
Mieszkaniec (Janiszewski) stwierdził, że prace porządkowe na cmentarzu przeprowadzane są przez zewnętrzne firmy co powoduje wzrost kosztów, jego zdaniem gdyby cmentarz sprzątali pracownicy miasta to spowodowałoby to obniżenie kosztów o około 3800zł miesięcznie.
Prace należy zacząć od zalegalizowania cmentarza, od prac geodezyjnych. Jego zdaniem nie ma ksiąg wieczystych cmentarza w urzędzie miasta. Nie wpisywano do niego danych. Szacuje iż koszt takich działań to około 30 000zł. W tej chwili opłaty pobierane są na podstawie ustawy o targowiskach miejskich.
Radny Kubicki zapytał o wsparcie finansowe dla OSP Milanówek. Skarbnik stwierdziła, że nie widziała takiego wniosku.
W dalszej kolejności poruszono wątek stołówki w szkole podstawowej i opłat uiszczanych przez rodziców na poczet posiłków.
Mieszkanka (Gesner) zapytała Radnych o prywatny żłobek przy ul. Cichej. Z ustawy nie wynika obowiązek dofinansowywania żłobka. W punkcie na ul. Cichej jest 15 dzieci z czego tylko 3jest z Podkowy. Zwróciła uwagę, że jeśli Rada zdecyduje dofinansowywać ten punkt to trzeba będzie objąć dopłatą wszystkie dzieci.
Radny Habierski zapytał czy dzieci z Dembaka dojeżdżają do szkoły na koszt miasta. Otrzymał odpowiedź, że jest to ustawowy obowiązek miasta.
Zaproponował również by zakup usług dla jst oraz jej jednostek był koordynowany wspólnie. Jego zdaniem wspólny zakup usług mógłby generować oszczędności.
Burmistrz stwierdził, że jest to niemożliwe ponieważ część umów została już podpisana.
Skarbnik dodała iż specyfika finansów nie umożliwia takich wspólnych działań.
Przewodnicząca Komisji zapytała czy są jeszcze jakieś pytania.
Nikt nie zgłosił.
Ad.4.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna pogratulowali Radnym oraz Burmistrzowi wyboru. Przekazali egzemplarze mapy Podkowy Leśnej by każdy miał przed oczami Podkowę jako całość bez względu na to z jakiego komitetu i okręgu startował w wyborach.
Ad.5. Przewodnicząca podziękowała za udział w posiedzeniu i na tym posiedzenie komisji zakończono.

Protokołowała Sylwia Dąbrówka

Print Friendly, PDF & Email

Historia zmian >>

Historia zmian >>

Zmiany
31 października 2023 o 08:29:44Aktualna wersja
Zawartość
Bez zmian:

"Członkowie

 Bez zmian:

"Członkowie

Bez zmian: 1. Katarzyna Tuszyńska-Niezgoda - przewodnicząca Komisji Bez zmian: 1. Katarzyna Tuszyńska-Niezgoda - przewodnicząca Komisji
Bez zmian: 2. Małgorzata Horban Bez zmian: 2. Małgorzata Horban
Bez zmian: 3. Małgorzata Łaskarzewska Bez zmian: 3. Małgorzata Łaskarzewska
Bez zmian: 4. Zbigniew Habierski Bez zmian: 4. Zbigniew Habierski
Bez zmian: 5. Renata Gabryszuk Bez zmian: 5. Renata Gabryszuk
Bez zmian: 6. Wojciech Żółtowski Bez zmian: 6. Wojciech Żółtowski
Bez zmian: 7. Grzegorz Smoliński Bez zmian: 7. Grzegorz Smoliński
Bez zmian: 8. Marcin Kaliński Bez zmian: 8. Marcin Kaliński
Bez zmian: 9. Emilia Drzewicka Bez zmian: 9. Emilia Drzewicka
Bez zmian: <strong>Regulamin Komisji Ładu Przestrzennego, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska:</strong> Bez zmian: <strong>Regulamin Komisji Ładu Przestrzennego, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska:</strong>
Bez zmian: <a class="pobierzplik" href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/pliki/ 7_kadencja_rm/uchwaly/4// //////uchwala_ 18_regulamin_ klpbios18_2.pdf">Uchwała Nr 18/IV/2015</a> Bez zmian: <a class="pobierzplik" href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/pliki/ 7_kadencja_rm/uchwaly/4// //////uchwala_ 18_regulamin_ klpbios18_2.pdf">Uchwała Nr 18/IV/2015</a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian: &nbsp; Bez zmian: &nbsp;
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="https:/ /esesja.pl/23670" >Posiedzenie i protokół</a> Bez zmian: <a href="https:/ /esesja.pl/23670" >Posiedzenie i protokół</a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="https:/ /esesja.pl/22615" >Posiedzenie i protokół</a> Bez zmian: <a href="https:/ /esesja.pl/22615" >Posiedzenie i protokół</a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="https:/ /esesja.pl/21728" >Posiedzenie i protokół</a> Bez zmian: <a href="https:/ /esesja.pl/21728" >Posiedzenie i protokół</a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="https:/ /esesja.pl/21045" >Posiedzenie i protokół</a> Bez zmian: <a href="https:/ /esesja.pl/21045" >Posiedzenie i protokół</a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="https:/ /esesja.pl/19961" >Posiedzenie i protokół</a> Bez zmian: <a href="https:/ /esesja.pl/19961" >Posiedzenie i protokół</a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="https:/ /esesja.pl/19344" >Posiedzenie i protokół</a> Bez zmian: <a href="https:/ /esesja.pl/19344" >Posiedzenie i protokół</a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="https:/ /esesja.pl/18456" >Posiedzenie i protokół</a> Bez zmian: <a href="https:/ /esesja.pl/18456" >Posiedzenie i protokół</a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kl-19.12.2017.pdf">Protokół </a> Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kl-19.12.2017.pdf">Protokół </a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kl-5- 6.12-2017-1.pdf">Protokół </a> Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kl-5- 6.12-2017-1.pdf">Protokół </a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kl-28.11.2017.pdf">Protokół </a> Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kl-28.11.2017.pdf">Protokół </a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kl-22.11.2017.pdf">Protokół </a> Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kl-22.11.2017.pdf">Protokół </a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol_kl_19.10.2017-an.pdf" >Protokół</a> Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol_kl_19.10.2017-an.pdf" >Protokół</a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kl-11.09.2017.pdf">Protokół </a> Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kl-11.09.2017.pdf">Protokół </a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ 2-protokol-z- posiedzenia- klpbios-21.08.pdf">Protokół </a> Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ 2-protokol-z- posiedzenia- klpbios-21.08.pdf">Protokół </a>
Bez zmian: Załączniki: Bez zmian: Załączniki:
Bez zmian: <ul> Bez zmian: <ul>
Bez zmian: <li><a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ pismo-bm-cmentarz- zolwin.pdf">Pismo Burmistrza ws. cmentarza</a></li> Bez zmian: <li><a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ pismo-bm-cmentarz- zolwin.pdf">Pismo Burmistrza ws. cmentarza</a></li>
Bez zmian: <li><a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ skan-pzt-cmentarz.pdf">Skan PZT cmentarz</a> Bez zmian: <li><a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ skan-pzt-cmentarz.pdf">Skan PZT cmentarz</a>
Bez zmian: </li> Bez zmian: [/toggle]</li>
Bez zmian: </ul> Bez zmian: </ul>
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-klbioś.11.05.pdf" >Protokół</a> Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-klbioś.11.05.pdf" >Protokół</a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-klpbioś28.03.2017- 1.pdf">Protokół </a> Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-klpbioś28.03.2017- 1.pdf">Protokół </a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kl-22.03.2017.pdf" >Protokół </a> Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kl-22.03.2017.pdf" >Protokół </a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kl-01.03.2017.pdf" >Protokół </a> Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kl-01.03.2017.pdf" >Protokół </a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kl-01.02.2017.pdf" >Protokół</a> Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kl-01.02.2017.pdf" >Protokół</a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kl-24.10.2016.pdf" >Protokół</a> Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kl-24.10.2016.pdf" >Protokół</a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Skasowano: <a href="https:/ /archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ Protokol-KB-KL- 21.01.2016.pdf">Protokół </a>  Dodano: <a href="https:/ /archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ Protokol-KL-z- KB-10.10.2016.pdf">Protokół </a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kl-08.09.2016.pdf" >Protokół</a> Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kl-08.09.2016.pdf" >Protokół</a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kl-17.08.2016.pdf" >Protokół</a> Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kl-17.08.2016.pdf" >Protokół</a>
Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ zal-1-3.pdf">Załącznik Nr 1</a> Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ zal-1-3.pdf">Załącznik Nr 1</a>
Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ zal-2-do-prot- 3-komisji-1.pdf" >Załącznik Nr 2</a> Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ zal-2-do-prot- 3-komisji-1.pdf" >Załącznik Nr 2</a>
Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ zal-3-2.pdf">Załącznik Nr 3</a> Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ zal-3-2.pdf">Załącznik Nr 3</a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-wspolna-kl-i-kb- 18.04-1.pdf"> Protokół</a> Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-wspolna-kl-i-kb- 18.04-1.pdf"> Protokół</a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-17.03.2016- kl-anon.pdf" >Protokół</a> Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-17.03.2016- kl-anon.pdf" >Protokół</a>
Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ zal-do-prot-kl-17.03.2016- mapa-monitoring.pdf" >Załącznik</a> Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ zal-do-prot-kl-17.03.2016- mapa-monitoring.pdf" >Załącznik</a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-03.03.2016- kl-anon.pdf" >Protokół</a> Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-03.03.2016- kl-anon.pdf" >Protokół</a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Skasowano: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kb-kl-21.01.2016- utjanione.pdf" >Protokół</a>  Dodano: <a href="https:/ /archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kb-kl-21.01.2016- utjanionev23.pdf" >Protokół</a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a class="pobierzplik" href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/pliki/ 7_kadencja_rm/ protokoly_komisji/ klpbios/Protokol_ ze_wspolnej_ KBF_i%20_Ladu%20_ 28.10.2015.pdf" >Protokół</a> Bez zmian: <a class="pobierzplik" href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/pliki/ 7_kadencja_rm/ protokoly_komisji/ klpbios/Protokol_ ze_wspolnej_ KBF_i%20_Ladu%20_ 28.10.2015.pdf" >Protokół</a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kl-21.10.15.pdf" >Protokół</a> Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ protokol-kl-21.10.15.pdf" >Protokół</a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ kb-i-kl-02.09.2015-protokol- an.pdf">Protokół</a> Bez zmian: <a href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/2014/12/ kb-i-kl-02.09.2015-protokol- an.pdf">Protokół</a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: Posiedzenie Komisji Ładu Przestrzennego, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska Podkowa Leśna 11 lutego 2015, Bez zmian: Posiedzenie Komisji Ładu Przestrzennego, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska Podkowa Leśna 11 lutego 2015,
Bez zmian: Porządek posiedzenia: Bez zmian: Porządek posiedzenia:
Bez zmian: 1. Otwarcie posiedzenia Bez zmian: 1. Otwarcie posiedzenia
Bez zmian: 2. Przyjęcie protokołów z Komisji nr 2 i 3 (numeracja po korekcie) Bez zmian: 2. Przyjęcie protokołów z Komisji nr 2 i 3 (numeracja po korekcie)
Bez zmian: 3. Informacja Urzędu Miasta o podjętych działaniach w związku z raportem ZWiK dotyczącym przejęcia obiektu SUW i sieci wod-kan Bez zmian: 3. Informacja Urzędu Miasta o podjętych działaniach w związku z raportem ZWiK dotyczącym przejęcia obiektu SUW i sieci wod-kan
Bez zmian: 4. Informacja UM o istniejących procedurach i ich zastosowaniu, dotyczących gospodarowania drewnem pochodzącym z wycinki drzew miejskich. Bez zmian: 4. Informacja UM o istniejących procedurach i ich zastosowaniu, dotyczących gospodarowania drewnem pochodzącym z wycinki drzew miejskich.
Bez zmian: 5. Sprawy różne Bez zmian: 5. Sprawy różne
Bez zmian: 6. Wolne wnioski Bez zmian: 6. Wolne wnioski
Bez zmian: 7. Zamknięcie posiedzenia Bez zmian: 7. Zamknięcie posiedzenia
Bez zmian: Ad.1. Bez zmian: Ad.1.
Bez zmian: Przewodniczący Komisji, Pan Zbigniew Habierski stwierdził quorum i otworzył posiedzenie. Bez zmian: Przewodniczący Komisji, Pan Zbigniew Habierski stwierdził quorum i otworzył posiedzenie.
Bez zmian: Obecni Radni: Renata Gabryszuk, Małgorzata Horban, Małgorzata Łaskarzewska- Średzińska, Wojciech Żółtowski, Grzegorz Smoliński, Katarzyna Tuszyńska-Niezgoda. Bez zmian: Obecni Radni: Renata Gabryszuk, Małgorzata Horban, Małgorzata Łaskarzewska- Średzińska, Wojciech Żółtowski, Grzegorz Smoliński, Katarzyna Tuszyńska-Niezgoda.
Bez zmian: Ad. 2. Bez zmian: Ad. 2.
Bez zmian: Przewodniczący poprosił o zgłoszenie uwag do protokołu z posiedzenia Komisji nr 2 i 3. Radny Grzegorz Smoliński zgłosił drobne uwagi, które nie wpływają na treść protokołu. Protokoły poddano kolejno pod głosowanie. Komisja głosowała za przyjęciem protokołów z obrad Komisji nr 2 i 3 jednogłośnie (6 za, 0 przeciw i 0 wstrzymało się od głosu). Bez zmian: Przewodniczący poprosił o zgłoszenie uwag do protokołu z posiedzenia Komisji nr 2 i 3. Radny Grzegorz Smoliński zgłosił drobne uwagi, które nie wpływają na treść protokołu. Protokoły poddano kolejno pod głosowanie. Komisja głosowała za przyjęciem protokołów z obrad Komisji nr 2 i 3 jednogłośnie (6 za, 0 przeciw i 0 wstrzymało się od głosu).
Bez zmian: Ad. 3 Bez zmian: Ad. 3
Bez zmian: Przewodniczący przeszedł do pkt 3 porządku posiedzenia dotyczącego informacji UM Podkowa Leśna o podjętych działaniach w związku z raportem ZWiK dotyczącym przejęcia przez tę firmę konserwacji obiektu SUW i sieci wod-kan w mieście of firmy GeoNova. Bez zmian: Przewodniczący przeszedł do pkt 3 porządku posiedzenia dotyczącego informacji UM Podkowa Leśna o podjętych działaniach w związku z raportem ZWiK dotyczącym przejęcia przez tę firmę konserwacji obiektu SUW i sieci wod-kan w mieście of firmy GeoNova.
Bez zmian: Na wstępie przewodniczący Zbigniew Habierski powiedział: „Chciałbym zaznajomić zebranych mieszkańców, o co w tej informacji chodzi. Mianowicie, od kilku lat do konserwacji sieci wod-kan. i Stacji Uzdatniania Wody zatrudnione były firmy Hydromont [wodociąg] i GeoNova [kanalizacja ]”. Jak poinformował, w tym roku przetarg wygrała firma ZWiK [Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grodzisku Mazowieckim ] „i został stworzony protokół przejęcia, to znaczy że komisja składająca się z pracowników Urzędu, z pracowników firmy GeoNova i firmy ZWiK przeszła i sprawdziła, jaki jest stan tych urządzeń”. Bez zmian: Na wstępie przewodniczący Zbigniew Habierski powiedział: „Chciałbym zaznajomić zebranych mieszkańców, o co w tej informacji chodzi. Mianowicie, od kilku lat do konserwacji sieci wod-kan. i Stacji Uzdatniania Wody zatrudnione były firmy Hydromont [wodociąg] i GeoNova [kanalizacja ]”. Jak poinformował, w tym roku przetarg wygrała firma ZWiK [Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grodzisku Mazowieckim ] „i został stworzony protokół przejęcia, to znaczy że komisja składająca się z pracowników Urzędu, z pracowników firmy GeoNova i firmy ZWiK przeszła i sprawdziła, jaki jest stan tych urządzeń”.
Bez zmian: Przewodniczący odczytał z protokołu przejęcia: „W podsumowaniu opisanych działań należy stwierdzić, że zastany przez ZWiK niezadowalający stan techniczny obiektów jest skutkiem niewłaściwie prowadzonej od dłuższego czasu eksploatacji, w której na przykład na sieci kanalizacyjnej w wielu przypadkach zrezygnowano z wykonywania niezbędnych robót, poprzestając na wywozie ścieków wozami asenizacyjnymi. Do takiego stanu rzeczy przyczynił się też brak należytej kontroli ze strony Urzędu Miasta”. Bez zmian: Przewodniczący odczytał z protokołu przejęcia: „W podsumowaniu opisanych działań należy stwierdzić, że zastany przez ZWiK niezadowalający stan techniczny obiektów jest skutkiem niewłaściwie prowadzonej od dłuższego czasu eksploatacji, w której na przykład na sieci kanalizacyjnej w wielu przypadkach zrezygnowano z wykonywania niezbędnych robót, poprzestając na wywozie ścieków wozami asenizacyjnymi. Do takiego stanu rzeczy przyczynił się też brak należytej kontroli ze strony Urzędu Miasta”.
Bez zmian: Przewodniczący poprosił obecną na sali przedstawicielkę UM, Panią Katarzynę Kowalewską - Kierownika Referatu Gospodarki Miejskiej o wyjaśnienie tej sprawy i poinformowanie komisji, jakie działania zostały podjęte w związku z tym raportem, a przy okazji także dlaczego mamy taki stan techniczny urządzeń, a nie inny”. Bez zmian: Przewodniczący poprosił obecną na sali przedstawicielkę UM, Panią Katarzynę Kowalewską - Kierownika Referatu Gospodarki Miejskiej o wyjaśnienie tej sprawy i poinformowanie komisji, jakie działania zostały podjęte w związku z tym raportem, a przy okazji także dlaczego mamy taki stan techniczny urządzeń, a nie inny”.
Bez zmian: Katarzyna Kowalewska odczytała swoje stanowisko. Zarzuciła w nim firmie ZWiK, „że do przetargu i podpisania umowy na konserwację obiektów i sieci przystąpił w ciemno, nie prowadził wizji w terenie i nie miał świadomości, że najstarsze odcinki sieci mają już około 20 lat, więc wymagają większych przeglądów i nakładów pracy”. W trakcie dyskusji okazało się, że dokumentacja przetargowa nie zawierała listy wszystkich obiektów, a jedynie nieaktualny schemat sieci wodociągu i kanalizacji. Bez zmian: Katarzyna Kowalewska odczytała swoje stanowisko. Zarzuciła w nim firmie ZWiK, „że do przetargu i podpisania umowy na konserwację obiektów i sieci przystąpił w ciemno, nie prowadził wizji w terenie i nie miał świadomości, że najstarsze odcinki sieci mają już około 20 lat, więc wymagają większych przeglądów i nakładów pracy”. W trakcie dyskusji okazało się, że dokumentacja przetargowa nie zawierała listy wszystkich obiektów, a jedynie nieaktualny schemat sieci wodociągu i kanalizacji.
Bez zmian: „Stwierdzenie przez ZWiK, że dopiero ich reakcja przyczyni się do poprawy stanu technicznego obiektów, a stan zastany jest skutkiem niewłaściwie prowadzonej eksploatacji, jest gołosłowny i oburzający, niemający podstaw do tak daleko idących wniosków. W czasie siedmioletniej współpracy z konserwatorem sieci kanalizacyjnej, firmą GeoNova, nie odnotowano awarii sieci, które świadczyłyby o jej niewłaściwej eksploatacji. Firma regularnie informowała o przeglądach i naprawach. (...) Cały czas konserwator współpracuje z Urzędem, problemy omawiane i rozwiązywane są wspólnie. Konserwatorzy prowadzili książki konserwacji obiektów, w których zapisywali, co i kiedy zostało wykonane. Raporty otrzymywaliśmy miesięcznie” Bez zmian: „Stwierdzenie przez ZWiK, że dopiero ich reakcja przyczyni się do poprawy stanu technicznego obiektów, a stan zastany jest skutkiem niewłaściwie prowadzonej eksploatacji, jest gołosłowny i oburzający, niemający podstaw do tak daleko idących wniosków. W czasie siedmioletniej współpracy z konserwatorem sieci kanalizacyjnej, firmą GeoNova, nie odnotowano awarii sieci, które świadczyłyby o jej niewłaściwej eksploatacji. Firma regularnie informowała o przeglądach i naprawach. (...) Cały czas konserwator współpracuje z Urzędem, problemy omawiane i rozwiązywane są wspólnie. Konserwatorzy prowadzili książki konserwacji obiektów, w których zapisywali, co i kiedy zostało wykonane. Raporty otrzymywaliśmy miesięcznie”
Bez zmian: Przedstawicielka UM stwierdziła, że widzi nieprawidłowości w przejmowaniu obiektu przez ZWiK – brak wiedzy na temat obiektu oraz niekompetentni konserwatorzy. ZWiK nie zrobił inwentaryzacji obiektu przed jej przejęciem. Przedstawicielka UM zwróciła uwagę, że widzi w tym przejęciu monopolizację usług wod-kan przez ZWiK. Bez zmian: Przedstawicielka UM stwierdziła, że widzi nieprawidłowości w przejmowaniu obiektu przez ZWiK – brak wiedzy na temat obiektu oraz niekompetentni konserwatorzy. ZWiK nie zrobił inwentaryzacji obiektu przed jej przejęciem. Przedstawicielka UM zwróciła uwagę, że widzi w tym przejęciu monopolizację usług wod-kan przez ZWiK.
Bez zmian: Przewodniczący Komisji zapytał czy w ofercie przetargowej i umowie jest punkt dotyczący wymogu dokonania inwentaryzacji przez oferenta przed przystąpieniem do przetargu. Przedstawiciel UM potwierdził, że taki punkt istnieje i jest wymagany, nie w umowie, ale w zleceniu przetargu. Bez zmian: Przewodniczący Komisji zapytał czy w ofercie przetargowej i umowie jest punkt dotyczący wymogu dokonania inwentaryzacji przez oferenta przed przystąpieniem do przetargu. Przedstawiciel UM potwierdził, że taki punkt istnieje i jest wymagany, nie w umowie, ale w zleceniu przetargu.
Bez zmian: Przewodniczący Zbigniew Habierski zaprezentował mieszkańcom zdjęcia stanu faktycznego obiektów i sieci wod-kan, zamieszczone w raporcie i protokole przejęcia. Radny Grzegorz Smoliński chciał wiedzieć, „kto odpowiada za ten stan rzeczy, który został opisany i wskazany w tym Raporcie”, a po wyjaśnieniu pani Kowalewskiej, że „konserwator”, zapytał: „kto z Urzędu nadzorował i odbierał cokolwiek? Kto zapoznawał się z raportami, z tymi wszystkimi dokumentami, które przekazywał konserwator? Bo wychodzi na to, że Urząd tylko płacił”. Radny pytał również: „Na jakiej podstawie pani twierdzi, że to wszystko, co jest w raporcie ZWiK, jest bezpodstawne, gołosłowne i że tylko rzekomo stwierdzone? Czytałem ten raport dwa razy i nie wierzyłem, że taki stan może zaistnieć”. Bez zmian: Przewodniczący Zbigniew Habierski zaprezentował mieszkańcom zdjęcia stanu faktycznego obiektów i sieci wod-kan, zamieszczone w raporcie i protokole przejęcia. Radny Grzegorz Smoliński chciał wiedzieć, „kto odpowiada za ten stan rzeczy, który został opisany i wskazany w tym Raporcie”, a po wyjaśnieniu pani Kowalewskiej, że „konserwator”, zapytał: „kto z Urzędu nadzorował i odbierał cokolwiek? Kto zapoznawał się z raportami, z tymi wszystkimi dokumentami, które przekazywał konserwator? Bo wychodzi na to, że Urząd tylko płacił”. Radny pytał również: „Na jakiej podstawie pani twierdzi, że to wszystko, co jest w raporcie ZWiK, jest bezpodstawne, gołosłowne i że tylko rzekomo stwierdzone? Czytałem ten raport dwa razy i nie wierzyłem, że taki stan może zaistnieć”.
Bez zmian: . Przedstawiciel UM stwierdził: „ że zarówno były konserwator jak i stan obiektów jest dobry a raport pokazuje elementy sieci, które są wyłączone z użytkowania. Nikt nie podpisywał się pod raportami z napraw awarii.” Bez zmian: . Przedstawiciel UM stwierdził: „ że zarówno były konserwator jak i stan obiektów jest dobry a raport pokazuje elementy sieci, które są wyłączone z użytkowania. Nikt nie podpisywał się pod raportami z napraw awarii.”
Bez zmian: Mieszkanka Pani Mira Gessner zapytała o procedurę jaka obowiązuje w UM i która reguluje współpracę pomiędzy UM a konserwatorem. Pani Kowalewska poinformowała: „Procedura była taka, że raz w miesiącu dostarczana była książka sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i książka konserwacji SUW i w tej książce był opis wszystkich działań, które w ciągu miesiąca były podejmowane przez firmę konserwującą”. „Kto nadzorował ze strony Urzędu to, co wykonywała firma GeoNova? Kto sprawdzał zgodność tego zapisu w książce z terenem?”- chciał wiedzieć przewodniczący Zbigniew Habierski. „Ja nadzorowałam. Takie rzeczy, które można było pojechać i zobaczyć, wybiórczo sprawdzałam” – poinformowała pani Kowalewska. Bez zmian: Mieszkanka Pani Mira Gessner zapytała o procedurę jaka obowiązuje w UM i która reguluje współpracę pomiędzy UM a konserwatorem. Pani Kowalewska poinformowała: „Procedura była taka, że raz w miesiącu dostarczana była książka sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i książka konserwacji SUW i w tej książce był opis wszystkich działań, które w ciągu miesiąca były podejmowane przez firmę konserwującą”. „Kto nadzorował ze strony Urzędu to, co wykonywała firma GeoNova? Kto sprawdzał zgodność tego zapisu w książce z terenem?”- chciał wiedzieć przewodniczący Zbigniew Habierski. „Ja nadzorowałam. Takie rzeczy, które można było pojechać i zobaczyć, wybiórczo sprawdzałam” – poinformowała pani Kowalewska.
Bez zmian: Czy Urząd był świadom tych wszystkich usterek i tego, jak wygląda sieć?” – pytał radny Wojciech Żółtowski. Radny odniósł się do zapisu w raporcie ZWiK, która w dniu 5 stycznia otrzymała zgłoszenie awarii pompy numer 2 w pompowni przy ul. Bukowej: „Po opróżnieniu zbiornika stwierdzono zamulenie dna zbiornika do wysokości górnej części pomp. Wyczyszczenie pompy nr 2 było możliwe dopiero po zdjęciu komory pompy ze względu na dużą ilość nawiniętych na wirnik szmat. Okazało się również, że nóż tnący jest przyspawany do wirnika, co powoduje konieczność wymiany wirnika pompy, Stwierdzono także korozję i zmniejszoną średnicę oczek łańcuchów pomp, co grozi zerwaniem łańcuchów podczas wyjmowania lub opuszczania pompy”. „Czyli tak naprawdę od zawsze ta pompa nie funkcjonowała dobrze” – zauważył radny Wojciech Żółtowski. Bez zmian: Czy Urząd był świadom tych wszystkich usterek i tego, jak wygląda sieć?” – pytał radny Wojciech Żółtowski. Radny odniósł się do zapisu w raporcie ZWiK, która w dniu 5 stycznia otrzymała zgłoszenie awarii pompy numer 2 w pompowni przy ul. Bukowej: „Po opróżnieniu zbiornika stwierdzono zamulenie dna zbiornika do wysokości górnej części pomp. Wyczyszczenie pompy nr 2 było możliwe dopiero po zdjęciu komory pompy ze względu na dużą ilość nawiniętych na wirnik szmat. Okazało się również, że nóż tnący jest przyspawany do wirnika, co powoduje konieczność wymiany wirnika pompy, Stwierdzono także korozję i zmniejszoną średnicę oczek łańcuchów pomp, co grozi zerwaniem łańcuchów podczas wyjmowania lub opuszczania pompy”. „Czyli tak naprawdę od zawsze ta pompa nie funkcjonowała dobrze” – zauważył radny Wojciech Żółtowski.
Bez zmian: „Ten stan rzeczy nie zrobił się w ciągu pół roku. Czy GeoNova przekazywała to pani w książce obiektu?” – dopytywał radny Grzegorz Smoliński. „Jeżeli konserwator wszystko wie i jeździ z odpowiednią ekipą, to dlaczego jest tak, jak w protokole przekazu sieci zaznaczono, że na ul. 11-go Listopada jednocześnie pali się sygnalizacja min-maks. Podobnie na Sosnowej, do tego pracują jednocześnie dwie pompy. Błędne odczyty SMS-owe, brak powiadomień SMS-owych [sieć jest zaopatrzona w monitoring, przekazujący SMS-em z każdej przepompowni do konserwatora informacje o usterkach – red.] na każdej komisji budżetu jest, że monitoring SMS-ami to jest 10 czy 12 tysięcy w ciągu roku, a tu się okazuje, że to wcale nie funkcjonuje. Jeżeli tyle usterek wychodzi na koniec roku, to po co są te SMS-y i ten wydatek z budżetu?” – dziwił się radny Wojciech Żółtowski. Bez zmian: „Ten stan rzeczy nie zrobił się w ciągu pół roku. Czy GeoNova przekazywała to pani w książce obiektu?” – dopytywał radny Grzegorz Smoliński. „Jeżeli konserwator wszystko wie i jeździ z odpowiednią ekipą, to dlaczego jest tak, jak w protokole przekazu sieci zaznaczono, że na ul. 11-go Listopada jednocześnie pali się sygnalizacja min-maks. Podobnie na Sosnowej, do tego pracują jednocześnie dwie pompy. Błędne odczyty SMS-owe, brak powiadomień SMS-owych [sieć jest zaopatrzona w monitoring, przekazujący SMS-em z każdej przepompowni do konserwatora informacje o usterkach – red.] na każdej komisji budżetu jest, że monitoring SMS-ami to jest 10 czy 12 tysięcy w ciągu roku, a tu się okazuje, że to wcale nie funkcjonuje. Jeżeli tyle usterek wychodzi na koniec roku, to po co są te SMS-y i ten wydatek z budżetu?” – dziwił się radny Wojciech Żółtowski.
Bez zmian: Radny Wojciech Żółtowski zapytał o sposób rozliczeń pomiędzy UM a konserwatorem. UM rozliczał się ryczałtem. Następnie Radny W. Żółtowski zapytał o awarię jednej z przepompowni opisaną w raporcie. Przedstawiciel UM wyjaśnił, że gdy Geo Nova podpisywała kontrakt na konserwację sieci nie było tej przepompowni. W 2006 przepompownia była, jednak w późniejszych protokołach odbioru nie ma wskazanych konkretnych przepompowni. Bez zmian: Radny Wojciech Żółtowski zapytał o sposób rozliczeń pomiędzy UM a konserwatorem. UM rozliczał się ryczałtem. Następnie Radny W. Żółtowski zapytał o awarię jednej z przepompowni opisaną w raporcie. Przedstawiciel UM wyjaśnił, że gdy Geo Nova podpisywała kontrakt na konserwację sieci nie było tej przepompowni. W 2006 przepompownia była, jednak w późniejszych protokołach odbioru nie ma wskazanych konkretnych przepompowni.
Bez zmian: Mieszkanka M. Gessner sparafrazowała wypowiedź przedstawiciela UM: współpraca z Geo Nova była dobra, regularnie dostarczali księgi i rozliczali się ryczałtem. Potem zapytała czy ktoś z UM kontrolował wykonanie konserwacji w terenie oraz stwierdziła, że wiek sieci nie może być tłumaczeniem obecnej złej kondycji sieci wod-kan. W dodatku UM wydawał znaczne kwoty na wymianę liczników i konserwację sieci. Zapytała czy są dokumenty stwierdzające kontrolę w terenie. Przypomniała też, że istniej rejestr zleceń dotyczący pracy poprzedniego konserwatora i zapytała czy istnieje podobny dla firmy Geo Nova. Nadmieniła, że w 2014 roku wydano z budżetu miasta na rzecz Geo Nova 140 tys zł na ryczałt, a 190 tys zł na dodatkowe zlecenia (dla firm konserwujących Geo-Nova i Hydromont). Bez zmian: Mieszkanka M. Gessner sparafrazowała wypowiedź przedstawiciela UM: współpraca z Geo Nova była dobra, regularnie dostarczali księgi i rozliczali się ryczałtem. Potem zapytała czy ktoś z UM kontrolował wykonanie konserwacji w terenie oraz stwierdziła, że wiek sieci nie może być tłumaczeniem obecnej złej kondycji sieci wod-kan. W dodatku UM wydawał znaczne kwoty na wymianę liczników i konserwację sieci. Zapytała czy są dokumenty stwierdzające kontrolę w terenie. Przypomniała też, że istniej rejestr zleceń dotyczący pracy poprzedniego konserwatora i zapytała czy istnieje podobny dla firmy Geo Nova. Nadmieniła, że w 2014 roku wydano z budżetu miasta na rzecz Geo Nova 140 tys zł na ryczałt, a 190 tys zł na dodatkowe zlecenia (dla firm konserwujących Geo-Nova i Hydromont).
Bez zmian: Przewodniczący Zbigniew Habierski odczytał z umowy z wykonawcą na usługi konserwacji sieci: „Podstawą wystawienia miesięcznej faktury jest dostarczenie dokumentów wymienionych w § 2 punkt 12 niniejszej umowy, który brzmi: dostarczenie pod koniec każdego miesiąca sprawozdania z wykonanych prac, np. czytelna kserokopia z książki konserwacji sieci. I oni to dostarczali każdego miesiąca – czy jest jakiś moment, kiedy pani lub pracownik sprawdza? W jaki sposób?”. Bez zmian: Przewodniczący Zbigniew Habierski odczytał z umowy z wykonawcą na usługi konserwacji sieci: „Podstawą wystawienia miesięcznej faktury jest dostarczenie dokumentów wymienionych w § 2 punkt 12 niniejszej umowy, który brzmi: dostarczenie pod koniec każdego miesiąca sprawozdania z wykonanych prac, np. czytelna kserokopia z książki konserwacji sieci. I oni to dostarczali każdego miesiąca – czy jest jakiś moment, kiedy pani lub pracownik sprawdza? W jaki sposób?”.
Bez zmian: „Po prostu czytam tą książkę i patrzę, co było robione” – informowała Katarzyna Kowalewska. „Ale jak pani patrzy? Na obiekcie?” – dopytywał przewodniczący komisji ładu. „Jeśli przepompownia działa, to znaczy, że na pewno jest dobrze” – wyjaśniała kierownik referatu gospodarki miejskiej. Bez zmian: „Po prostu czytam tą książkę i patrzę, co było robione” – informowała Katarzyna Kowalewska. „Ale jak pani patrzy? Na obiekcie?” – dopytywał przewodniczący komisji ładu. „Jeśli przepompownia działa, to znaczy, że na pewno jest dobrze” – wyjaśniała kierownik referatu gospodarki miejskiej.
Bez zmian: „Państwo wymagają, żeby urzędnik jeździł z konserwatorem i patrzył, co on robi. Nie można być i urzędnikiem i inspektorem nadzoru. Państwo wymagają od kierownika gospodarki miejskiej, żeby cały czas to wszystko śledził” – oburzała się Katarzyna Kowalewska i dodała: „Jeśli nie mogę zaufać konserwatorowi, to w związku z tym ja muszę mieć elektryka, inspektora i inspektora sanitarnego”. Bez zmian: „Państwo wymagają, żeby urzędnik jeździł z konserwatorem i patrzył, co on robi. Nie można być i urzędnikiem i inspektorem nadzoru. Państwo wymagają od kierownika gospodarki miejskiej, żeby cały czas to wszystko śledził” – oburzała się Katarzyna Kowalewska i dodała: „Jeśli nie mogę zaufać konserwatorowi, to w związku z tym ja muszę mieć elektryka, inspektora i inspektora sanitarnego”.
Bez zmian: Przewodniczący Komisji poprosił o wskazanie w dokumencie oferty przetargowej punktu dotyczącego zapoznania się oferenta ze stanem technicznym sieci i przepompowni. Znaleziono taki punkt na str. 27. Przewodniczący zapytał czy oferent dysponuje opisem i inwentaryzacją sieci i SUW przed przystąpieniem do przetargu. Przedstawiciel UM stwierdził, że oferenci otrzymali schemat sieci bez opisu. Przewodniczący zapytał po co w takim razie robiono przegląd wyłączonych obiektów? Radny G. Smoliński zapytał czy schemat sieci i SUW jest aktualny. Przedstawiciel UM odpowiedział, że dysponuje schematem podwykonawczym i nie ma aktualniejszego. Bez zmian: Przewodniczący Komisji poprosił o wskazanie w dokumencie oferty przetargowej punktu dotyczącego zapoznania się oferenta ze stanem technicznym sieci i przepompowni. Znaleziono taki punkt na str. 27. Przewodniczący zapytał czy oferent dysponuje opisem i inwentaryzacją sieci i SUW przed przystąpieniem do przetargu. Przedstawiciel UM stwierdził, że oferenci otrzymali schemat sieci bez opisu. Przewodniczący zapytał po co w takim razie robiono przegląd wyłączonych obiektów? Radny G. Smoliński zapytał czy schemat sieci i SUW jest aktualny. Przedstawiciel UM odpowiedział, że dysponuje schematem podwykonawczym i nie ma aktualniejszego.
Bez zmian: Radny W. Żółtowski zapytał czy firma GeoNova brała udział w przetargu. Przedstawiciel UM potwierdził. Radny zapytał również czy GeoNova znała wtedy stan techniczny sieci. Przedstawiciel UM potwierdził. Radny W. Żółtowski zacytował fragment zgłoszenia awaryjnego dotyczącego pompy nr.2., która była w bardzo złym stanie technicznym i zapytał, kto z ramienia urzędu kontrolował prace konserwatorskie w terenie. Przedstawiciel UM stwierdził, ze nie ma w UM nadzoru technicznego, a urzędnik nie może pełnić takiej roli. Bez zmian: Radny W. Żółtowski zapytał czy firma GeoNova brała udział w przetargu. Przedstawiciel UM potwierdził. Radny zapytał również czy GeoNova znała wtedy stan techniczny sieci. Przedstawiciel UM potwierdził. Radny W. Żółtowski zacytował fragment zgłoszenia awaryjnego dotyczącego pompy nr.2., która była w bardzo złym stanie technicznym i zapytał, kto z ramienia urzędu kontrolował prace konserwatorskie w terenie. Przedstawiciel UM stwierdził, ze nie ma w UM nadzoru technicznego, a urzędnik nie może pełnić takiej roli.
Bez zmian: Przewodniczący Komisji Z. Habierski zapytał czy zgłaszano potrzebę zatrudnienia pracownika nadzoru technicznego. Przedstawiciel UM stwierdził, że tak, kiedyś był, ale został zwolniony i teraz nie ma nawet elektryka. Powiadomienie konserwatora odbywa się poprzez system SMS wysyłanych przez przepompownie do konserwatora. Bez zmian: Przewodniczący Komisji Z. Habierski zapytał czy zgłaszano potrzebę zatrudnienia pracownika nadzoru technicznego. Przedstawiciel UM stwierdził, że tak, kiedyś był, ale został zwolniony i teraz nie ma nawet elektryka. Powiadomienie konserwatora odbywa się poprzez system SMS wysyłanych przez przepompownie do konserwatora.
Bez zmian: Radny W. Żółtowski zacytował kolejne raporty, z których wynika, że SMS są błędne lub ignorowane. Bez zmian: Radny W. Żółtowski zacytował kolejne raporty, z których wynika, że SMS są błędne lub ignorowane.
Bez zmian: Radna Łaskarzewska - Średzińska zapytała czy były jakiekolwiek sygnały od mieszkańców, że konserwator źle pracował, gdyż sama tego doświadczyła. Przedstawiciel UM stwierdził, że nie. Przewodniczący Komisji stwierdził, że kwestia wodomierzy, do których nawiązuje radna Łaskarzewska- Średzińska nie jest w gestii konserwatora sieci wod-kan, gdyż jest to teren prywatny. Przedstawiciel UM poinformował członków Komisji , że konserwacją liczników w obiektach prywatnych również zajmuje się firma Geo Nova. Bez zmian: Radna Łaskarzewska - Średzińska zapytała czy były jakiekolwiek sygnały od mieszkańców, że konserwator źle pracował, gdyż sama tego doświadczyła. Przedstawiciel UM stwierdził, że nie. Przewodniczący Komisji stwierdził, że kwestia wodomierzy, do których nawiązuje radna Łaskarzewska- Średzińska nie jest w gestii konserwatora sieci wod-kan, gdyż jest to teren prywatny. Przedstawiciel UM poinformował członków Komisji , że konserwacją liczników w obiektach prywatnych również zajmuje się firma Geo Nova.
Bez zmian: Przewodniczący Komisji zapytał ponownie w jaki sposób kontrolowano pracę konserwatora. Przedstawiciel UM stwierdził, że kontrola odbywa się poprzez czytanie księgi i protokołów. Nie ma odbiorów w terenie. Bez zmian: Przewodniczący Komisji zapytał ponownie w jaki sposób kontrolowano pracę konserwatora. Przedstawiciel UM stwierdził, że kontrola odbywa się poprzez czytanie księgi i protokołów. Nie ma odbiorów w terenie.
Bez zmian: Mieszkanka M. Gessner zapytała czy dobrze rozumie, że UM uważa, że ZWiK jest winny obecnej sytuacji. Powiedziała też, że jej zdaniem sieć wodociągowa jest w katastrofalnym stanie i nie ma odpowiedniej procedury w UM, która zapewniłaby nadzór nad rzetelną konserwacją sieci. Bez zmian: Mieszkanka M. Gessner zapytała czy dobrze rozumie, że UM uważa, że ZWiK jest winny obecnej sytuacji. Powiedziała też, że jej zdaniem sieć wodociągowa jest w katastrofalnym stanie i nie ma odpowiedniej procedury w UM, która zapewniłaby nadzór nad rzetelną konserwacją sieci.
Bez zmian: Przedstawiciel UM stwierdził, że nie widzi żadnych zaniedbań, bo obiekty wskazane w raporcie są wyłączone, a reszta działa bez zarzutu. Zgłosił też prośbę o zatrudnienie nadzoru technicznego. Bez zmian: Przedstawiciel UM stwierdził, że nie widzi żadnych zaniedbań, bo obiekty wskazane w raporcie są wyłączone, a reszta działa bez zarzutu. Zgłosił też prośbę o zatrudnienie nadzoru technicznego.
Bez zmian: Radny W. Żółtowski zapytał o kary umowne wynikające z nieterminowego usunięcia usterek, czy były naliczane i kto zgłasza usterki. Przedstawiciel UM odpowiedział, że nie było potrzeby naliczania kar umownych gdyż wszystko było realizowane w terminie. Bez zmian: Radny W. Żółtowski zapytał o kary umowne wynikające z nieterminowego usunięcia usterek, czy były naliczane i kto zgłasza usterki. Przedstawiciel UM odpowiedział, że nie było potrzeby naliczania kar umownych gdyż wszystko było realizowane w terminie.
Bez zmian: Radny G. Smoliński zapytał czy UM uważa, że stan techniczny opisany w raporcie ZWiK jest nieprawdziwy. UM stwierdził, ze Geo Nova usunęła wszystkie usterki. G. Smoliński zapytał czy w takim razie jest potrzebna dyskusja nad raportem i stanem technicznym jeśli stan techniczny jest prawidłowy. Bez zmian: Radny G. Smoliński zapytał czy UM uważa, że stan techniczny opisany w raporcie ZWiK jest nieprawdziwy. UM stwierdził, ze Geo Nova usunęła wszystkie usterki. G. Smoliński zapytał czy w takim razie jest potrzebna dyskusja nad raportem i stanem technicznym jeśli stan techniczny jest prawidłowy.
Bez zmian: Przewodniczący Komisji zapytał o punkt z nowej umowy precyzujący odbiór prac konserwatorskich i jak będzie on realizowany. Okazało się, że cytowany punkt dotyczył innej umowy - o karczowaniu drzew. Bez zmian: Przewodniczący Komisji zapytał o punkt z nowej umowy precyzujący odbiór prac konserwatorskich i jak będzie on realizowany. Okazało się, że cytowany punkt dotyczył innej umowy - o karczowaniu drzew.
Bez zmian: Mieszkanka Pani Katarzyna Tusińska zapytała czy istnieje dokumentacja gwarancyjna i pogwarancyjna pomp. Przedstawiciel UM stwierdził, że taka dokumentacja jest przechowywana w UM. Radny Pan G. Smoliński zapytał, czy jest dokumentacja zdjęciowa z prac konserwatora. Przedstawiciel UM odpowiedział, że nie ma. Bez zmian: Mieszkanka Pani Katarzyna Tusińska zapytała czy istnieje dokumentacja gwarancyjna i pogwarancyjna pomp. Przedstawiciel UM stwierdził, że taka dokumentacja jest przechowywana w UM. Radny Pan G. Smoliński zapytał, czy jest dokumentacja zdjęciowa z prac konserwatora. Przedstawiciel UM odpowiedział, że nie ma.
Bez zmian: Mieszkanka Pani M. Gessner zapytała czy w takim razie dobrze rozumie, że UM darzy zaufaniem konserwatora i nie dokonuje odbiorów w terenie. Przedstawiciel UM odpowiedział, że zależy od sytuacji np. w przypadku stacji uzdatniania wody wszystko widać, a w przypadku przepompowni nie widać urządzeń dopóki nie wypompuje się ścieków, więc odbiór prac dokonywany jest na podstawie protokołów. Bez zmian: Mieszkanka Pani M. Gessner zapytała czy w takim razie dobrze rozumie, że UM darzy zaufaniem konserwatora i nie dokonuje odbiorów w terenie. Przedstawiciel UM odpowiedział, że zależy od sytuacji np. w przypadku stacji uzdatniania wody wszystko widać, a w przypadku przepompowni nie widać urządzeń dopóki nie wypompuje się ścieków, więc odbiór prac dokonywany jest na podstawie protokołów.
Bez zmian: Przewodniczący Zbigniew Habierski zwrócił się do pani Kowalewskiej o udostępnienie komisji ładu tekstu „procedury współpracy z firmami takimi jak Hydromont, GeoNova czy ZWiK, dotyczącej konserwacji”. „Spisanej takiej procedury nie ma” – poinformowała kierownik referatu gospodarki miejskiej. „Ja sobie nie wyobrażam, żeby taka sprawa jak konserwacja, zwłaszcza konserwacja sieci, gdzie jest zawarta umowa z obcym podmiotem, była po prostu tak na słowo honoru” – stwierdził przewodniczący Habierski. Bez zmian: Przewodniczący Zbigniew Habierski zwrócił się do pani Kowalewskiej o udostępnienie komisji ładu tekstu „procedury współpracy z firmami takimi jak Hydromont, GeoNova czy ZWiK, dotyczącej konserwacji”. „Spisanej takiej procedury nie ma” – poinformowała kierownik referatu gospodarki miejskiej. „Ja sobie nie wyobrażam, żeby taka sprawa jak konserwacja, zwłaszcza konserwacja sieci, gdzie jest zawarta umowa z obcym podmiotem, była po prostu tak na słowo honoru” – stwierdził przewodniczący Habierski.
Bez zmian: „Konserwator nie ma obowiązku przekazania protokołu z wykonanej roboty. Płacimy mu ryczałtem, więc firmie jest wszystko jedno, bo ona dostaje pieniądze, czy robi dobrze, czy robi tak, jak tu było już cytowane. Czyli jako samorząd, wydając publiczne pieniądze, ma przyjąć na wiarę, że firma, z którą podpisaliśmy umowę, jest rzetelna i robi to dobrze” – skonkludowała jedna z mieszkanek. Bez zmian: „Konserwator nie ma obowiązku przekazania protokołu z wykonanej roboty. Płacimy mu ryczałtem, więc firmie jest wszystko jedno, bo ona dostaje pieniądze, czy robi dobrze, czy robi tak, jak tu było już cytowane. Czyli jako samorząd, wydając publiczne pieniądze, ma przyjąć na wiarę, że firma, z którą podpisaliśmy umowę, jest rzetelna i robi to dobrze” – skonkludowała jedna z mieszkanek.
Bez zmian: Przewodniczący Komisji Z. Habierski zapytał kto podpisywał się pod protokołem przejęcia sieci i SUW przez ZWIK. Przedstawiciel UM odpowiedział, że upoważnieni przedstawiciele GeoNova i ZWiK. Bez zmian: Przewodniczący Komisji Z. Habierski zapytał kto podpisywał się pod protokołem przejęcia sieci i SUW przez ZWIK. Przedstawiciel UM odpowiedział, że upoważnieni przedstawiciele GeoNova i ZWiK.
Bez zmian: Radna Renata Gabryszuk zapytała ile razy były wymienione pompy w 2014 roku i skąd wiemy, że nowe pompy były montowane. Przedstawicielka UM powiedziała: „ że ma taką wiedzę na podstawie protokołów a teraz przy nowej firmie obawia się, że pompy mogą być podmieniane z urządzeniami z Grodziska Mazowieckiego; bo przy nowej firmie konserwującej Podkowa Leśna będzie miała takie same pompy.” Bez zmian: Radna Renata Gabryszuk zapytała ile razy były wymienione pompy w 2014 roku i skąd wiemy, że nowe pompy były montowane. Przedstawicielka UM powiedziała: „ że ma taką wiedzę na podstawie protokołów a teraz przy nowej firmie obawia się, że pompy mogą być podmieniane z urządzeniami z Grodziska Mazowieckiego; bo przy nowej firmie konserwującej Podkowa Leśna będzie miała takie same pompy.”
Bez zmian: Przewodniczący Komisji Z. Habierski poprosił o przygotowanie przez UM do końca tygodnia wszystkich protokołów i książek za ostatni rok dotyczących konserwacji i zakupów oraz zeskanowanie protokołu z ostatniego przeglądu sieci i SUW. Burmistrz poprosił o dłuższy termin niż do najbliższego piątku. Radna Małgorzata Łaskarzewska- Średzińska zapytała czy to nie zaburzy pracy urzędu. Z dyskusji wynika, że praca UM nie była prawidłowa i sprawa powinna trafić do prawników, a komisja nie może pracować za urzędników. Bez zmian: Przewodniczący Komisji Z. Habierski poprosił o przygotowanie przez UM do końca tygodnia wszystkich protokołów i książek za ostatni rok dotyczących konserwacji i zakupów oraz zeskanowanie protokołu z ostatniego przeglądu sieci i SUW. Burmistrz poprosił o dłuższy termin niż do najbliższego piątku. Radna Małgorzata Łaskarzewska- Średzińska zapytała czy to nie zaburzy pracy urzędu. Z dyskusji wynika, że praca UM nie była prawidłowa i sprawa powinna trafić do prawników, a komisja nie może pracować za urzędników.
Bez zmian: Jeden z mieszkańców obecnych na sesji zapytał o wykaz posesji niepodłączonych do kanalizacji. Stwierdził, że na ulicach: Jaworowej, Czeremchowej i Lisiej śmierdzi i to może być szambo. Zapytał czy są rejestry wywozu nieczystości. Zasugerował, że mieszkańcom posesji ze zbiornikami nieczystości UM powinien przekazać, że należałoby stosować środki neutralizujące fetor. Bez zmian: Jeden z mieszkańców obecnych na sesji zapytał o wykaz posesji niepodłączonych do kanalizacji. Stwierdził, że na ulicach: Jaworowej, Czeremchowej i Lisiej śmierdzi i to może być szambo. Zapytał czy są rejestry wywozu nieczystości. Zasugerował, że mieszkańcom posesji ze zbiornikami nieczystości UM powinien przekazać, że należałoby stosować środki neutralizujące fetor.
Bez zmian: Radna Małgorzata Stępka zapytała jak odbywa kontrola wywozu nieczystości płynnych. Przedstawiciel UM powiedział, że mieszkańcy byli wzywani przez UM. Mieszkanka M. Gessner zwróciła uwagę, że jest przepis regulujący zasady wywozu oraz to, że w ciągu dwóch lat po oddaniu sieci do użytku obiekty powinny podłączyć się do sieci. Przedstawiciel UM stwierdził, że były kontrole, ale parę lat temu. Zdarzały się też przypadki odcięcia od kanalizacji przez UM. Istnieją też podejrzenia, że mieszkańcy odprowadzają wodę deszczową do kanalizacji. Bez zmian: Radna Małgorzata Stępka zapytała jak odbywa kontrola wywozu nieczystości płynnych. Przedstawiciel UM powiedział, że mieszkańcy byli wzywani przez UM. Mieszkanka M. Gessner zwróciła uwagę, że jest przepis regulujący zasady wywozu oraz to, że w ciągu dwóch lat po oddaniu sieci do użytku obiekty powinny podłączyć się do sieci. Przedstawiciel UM stwierdził, że były kontrole, ale parę lat temu. Zdarzały się też przypadki odcięcia od kanalizacji przez UM. Istnieją też podejrzenia, że mieszkańcy odprowadzają wodę deszczową do kanalizacji.
Bez zmian: Radny G. Smoliński zacytował dane dotyczące kontroli i wymiany wodomierzy w 2013 roku, których odbyło się 330 na ponad tysiąc gospodarstw domowych w Podkowie i zapytał czy będzie kontynuacja tej akcji. Przedstawiciel UM zapewnił, że taka akcja jest planowana i zakupiono w tym celu 100 wodomierzy, na które obowiązuje pięcioletnia gwarancja. Bez zmian: Radny G. Smoliński zacytował dane dotyczące kontroli i wymiany wodomierzy w 2013 roku, których odbyło się 330 na ponad tysiąc gospodarstw domowych w Podkowie i zapytał czy będzie kontynuacja tej akcji. Przedstawiciel UM zapewnił, że taka akcja jest planowana i zakupiono w tym celu 100 wodomierzy, na które obowiązuje pięcioletnia gwarancja.
Bez zmian: Mieszkanka M. Gessner przytoczyła dane o ilości gospodarstw domowych przyłączonych do sieci wod-kan. Czy jest w Urzędzie wykaz, które gospodarstwa domowe są podłączone do wody, które do kanalizacji. Nie było odpowiedzi ze strony przedstawiciela UM. Bez zmian: Mieszkanka M. Gessner przytoczyła dane o ilości gospodarstw domowych przyłączonych do sieci wod-kan. Czy jest w Urzędzie wykaz, które gospodarstwa domowe są podłączone do wody, które do kanalizacji. Nie było odpowiedzi ze strony przedstawiciela UM.
Bez zmian: Ad.4 Bez zmian: Ad.4
Bez zmian: Przewodniczący Komisji zaproponował przejście do kolejnego punktu dotyczącego informacji UM o istniejących procedurach i ich stosowaniu odnośnie gospodarowanie drewnem pochodzącym z wycinki drzew miejskich. Bez zmian: Przewodniczący Komisji zaproponował przejście do kolejnego punktu dotyczącego informacji UM o istniejących procedurach i ich stosowaniu odnośnie gospodarowanie drewnem pochodzącym z wycinki drzew miejskich.
Bez zmian: Ze strony UM na ten temat przedstawiała Komisji Pani Beata Piotrowska, która w UM odpowiada za zieleń miejską i zwierzęta. Przedstawiciel UM zreferowała komisji procedury dotyczące zieleni miejskiej i jej wycinki. Bez zmian: Ze strony UM na ten temat przedstawiała Komisji Pani Beata Piotrowska, która w UM odpowiada za zieleń miejską i zwierzęta. Przedstawiciel UM zreferowała komisji procedury dotyczące zieleni miejskiej i jej wycinki.
Bez zmian: Zielenią miejską w Podkowie Leśnej zajmuje się na zlecenie UM firma zewnętrzna. UM współpracuje z leśnikiem Panem Jackiem Malowańcem, który wskazuje drzewa do wycinki. Na teranie leśnym o kategorii Ls obowiązuje uproszczona procedura, która zezwala na wycinkę drzew chorych i spróchniałych. Ścięte drzewa zdrowe są oddawane do tartaku na deski, płotki i ławki lub w zamian za niższe koszty wycinki. Część drewna, która nie nadaje się do przetarcia jest oddawana rodzinom potrzebującym lub składowana jest na ul. Jeleniej. Do końca lutego planowana jest kontynuacja wycinek od ul. Myśliwskiej do cmentarza. Prace prowadzone są na bazie zlecenia i protokołu. Pracownik urzędu sprawdza ilość pozyskanego drewna (grubiznę). Przedstawiciel UM zaproponowała rozważenie podjęcia uchwały zezwalającej UM sprzedaż drewna Bez zmian: Zielenią miejską w Podkowie Leśnej zajmuje się na zlecenie UM firma zewnętrzna. UM współpracuje z leśnikiem Panem Jackiem Malowańcem, który wskazuje drzewa do wycinki. Na teranie leśnym o kategorii Ls obowiązuje uproszczona procedura, która zezwala na wycinkę drzew chorych i spróchniałych. Ścięte drzewa zdrowe są oddawane do tartaku na deski, płotki i ławki lub w zamian za niższe koszty wycinki. Część drewna, która nie nadaje się do przetarcia jest oddawana rodzinom potrzebującym lub składowana jest na ul. Jeleniej. Do końca lutego planowana jest kontynuacja wycinek od ul. Myśliwskiej do cmentarza. Prace prowadzone są na bazie zlecenia i protokołu. Pracownik urzędu sprawdza ilość pozyskanego drewna (grubiznę). Przedstawiciel UM zaproponowała rozważenie podjęcia uchwały zezwalającej UM sprzedaż drewna
Bez zmian: Radna M. Horban zapytała czy jest dużo takiego drewna. Przedstawiciel UM odpowiedziała, ze jest lipa i topole. Bez zmian: Radna M. Horban zapytała czy jest dużo takiego drewna. Przedstawiciel UM odpowiedziała, ze jest lipa i topole.
Bez zmian: Przewodniczący Komisji Z. Habierski zaproponował, że można by firmie zlecić pocięcie tego drewna i sprzedaż. Radna M. Stępka zapytała o kontrolę tego drewna, które jest wywożone do tartaku. Czy jest kontrola rozchodu desek. Przedstawiciel UM stwierdził, że jest taka kontrola, ilość drewna jest sprawdzana. Bez zmian: Przewodniczący Komisji Z. Habierski zaproponował, że można by firmie zlecić pocięcie tego drewna i sprzedaż. Radna M. Stępka zapytała o kontrolę tego drewna, które jest wywożone do tartaku. Czy jest kontrola rozchodu desek. Przedstawiciel UM stwierdził, że jest taka kontrola, ilość drewna jest sprawdzana.
Bez zmian: Mieszkanka M. Gessner przytoczyła dane z raportu w którym jest napisane, że w 2013 roku wycięto 174 drzewa miejskie. Zapytała ile drewna pozyskanego z tych drzew trafia do rodzin potrzebujących. Przedstawiciel UM odpowiedział, że 90%. Bez zmian: Mieszkanka M. Gessner przytoczyła dane z raportu w którym jest napisane, że w 2013 roku wycięto 174 drzewa miejskie. Zapytała ile drewna pozyskanego z tych drzew trafia do rodzin potrzebujących. Przedstawiciel UM odpowiedział, że 90%.
Bez zmian: Radny G. Smoliński zapytał czy podwykonawcy mają uprawnienia do wykonywania prac. Przedstawiciel UM potwierdził, że jest kierownik robót, który ma konieczne uprawnienia. Bez zmian: Radny G. Smoliński zapytał czy podwykonawcy mają uprawnienia do wykonywania prac. Przedstawiciel UM potwierdził, że jest kierownik robót, który ma konieczne uprawnienia.
Bez zmian: Mieszkaniec zapytał czy na ul. Jaworowej będą kontynuowane prace i czy będzie stworzony teren rekreacyjny zgodny z planem zagospodarowania. UM odpowiedział, że najpierw UM zajmie się konserwacją zieleni, która była zaniedbywana przez wiele lat. Bez zmian: Mieszkaniec zapytał czy na ul. Jaworowej będą kontynuowane prace i czy będzie stworzony teren rekreacyjny zgodny z planem zagospodarowania. UM odpowiedział, że najpierw UM zajmie się konserwacją zieleni, która była zaniedbywana przez wiele lat.
Bez zmian: Inny mieszkaniec zauważył, że przy ulicach Kwiatowej, Wrzosowej i Akacjowej drzewa utrudniają poruszanie się po chodniku. Przedstawiciel UM stwierdził, że są to posesje prywatne, których właściciele nie przestrzegają prawa lokalnego na mocy którego mieszkańcy powinni dbać o własny drzewostan. Przewodniczący Komisji Z. Habierski zaproponował aby urząd pomagał mieszkańcom w wycince drzew. Przedstawiciel UM odpowiedział, że taka pomoc jest na bieżąco udzielana, ale to mieszkańcy, osobiście muszą złożyć podanie do konserwatora zabytków w Warszawie. Bez zmian: Inny mieszkaniec zauważył, że przy ulicach Kwiatowej, Wrzosowej i Akacjowej drzewa utrudniają poruszanie się po chodniku. Przedstawiciel UM stwierdził, że są to posesje prywatne, których właściciele nie przestrzegają prawa lokalnego na mocy którego mieszkańcy powinni dbać o własny drzewostan. Przewodniczący Komisji Z. Habierski zaproponował aby urząd pomagał mieszkańcom w wycince drzew. Przedstawiciel UM odpowiedział, że taka pomoc jest na bieżąco udzielana, ale to mieszkańcy, osobiście muszą złożyć podanie do konserwatora zabytków w Warszawie.
Bez zmian: Burmistrz Artur Tusiński poinformował, że lada dzień w UM będzie pracował konserwator. Bez zmian: Burmistrz Artur Tusiński poinformował, że lada dzień w UM będzie pracował konserwator.
Bez zmian: Mieszkaniec zapytał, czy w Podkowie są gatunki zagrażające. Przedstawiciel UM potwierdził, że takowe są: czeremcha i rdest japoński. Bez zmian: Mieszkaniec zapytał, czy w Podkowie są gatunki zagrażające. Przedstawiciel UM potwierdził, że takowe są: czeremcha i rdest japoński.
Bez zmian: Radny G. Smoliński zapytał ile w 2014 roku wycięto drzew miejskich. Przedstawiciel UM odpowiedział, że przygotuje taką informację, natomiast wie, że pozyskano z nich 216 m sześciennych i przekazano 28 rodzinom potrzebującym. Bez zmian: Radny G. Smoliński zapytał ile w 2014 roku wycięto drzew miejskich. Przedstawiciel UM odpowiedział, że przygotuje taką informację, natomiast wie, że pozyskano z nich 216 m sześciennych i przekazano 28 rodzinom potrzebującym.
Bez zmian: Przewodniczący Komisji Z. Habierski zaproponował przeniesienie tej dyskusji na inne posiedzenie. Bez zmian: Przewodniczący Komisji Z. Habierski zaproponował przeniesienie tej dyskusji na inne posiedzenie.
Bez zmian: Ad. 5 Bez zmian: Ad. 5
Bez zmian: W punkcie obrad Komisji „wolne wnioski”: Bez zmian: W punkcie obrad Komisji „wolne wnioski”:
Bez zmian: Przewodniczący Komisji Z. Habierski zawnioskował o ponowne przegłosowanie regulaminu prac komisji w związku z uwagami wprowadzonymi przez prawników. Przeprowadził członków komisji przez wprowadzone zmiany. Bez zmian: Przewodniczący Komisji Z. Habierski zawnioskował o ponowne przegłosowanie regulaminu prac komisji w związku z uwagami wprowadzonymi przez prawników. Przeprowadził członków komisji przez wprowadzone zmiany.
Bez zmian: Regulamin przegłosowano jednogłośnie. (7 za, 0 przeciw i 0 wstrzymało się od głosu). Bez zmian: Regulamin przegłosowano jednogłośnie. (7 za, 0 przeciw i 0 wstrzymało się od głosu).
Bez zmian: Radny G. Smoliński zaproponował żeby jednak zobowiązać UM do przedstawienia dokumentów dotyczących konserwacji sieci wod-kan. Burmistrz Artur Tusiński powiedział, że będzie kolejny przetarg na konserwację wod-kan. ZWiK w Grodzisku dostał opinię najlepszego zakładu wod-kan. Powiedział, ze to on zlecił ZWiK aby protokół przejęcia przeprowadzić w formie audytu. Okazuje się, że nie było procedur ani kontroli. Wyłączone pompy były używane tylko na rozruch. Bez zmian: Radny G. Smoliński zaproponował żeby jednak zobowiązać UM do przedstawienia dokumentów dotyczących konserwacji sieci wod-kan. Burmistrz Artur Tusiński powiedział, że będzie kolejny przetarg na konserwację wod-kan. ZWiK w Grodzisku dostał opinię najlepszego zakładu wod-kan. Powiedział, ze to on zlecił ZWiK aby protokół przejęcia przeprowadzić w formie audytu. Okazuje się, że nie było procedur ani kontroli. Wyłączone pompy były używane tylko na rozruch.
Bez zmian: Burmistrz powiedział, że umowa powinna być podpisywana na 3 lata. Trzeba będzie też zająć się stacją uzdatniania wody, gdyż woda jest coraz gorsza, coraz bardziej twarda, con świadczy o złym funkcjonowaniu stacji. Bez zmian: Burmistrz powiedział, że umowa powinna być podpisywana na 3 lata. Trzeba będzie też zająć się stacją uzdatniania wody, gdyż woda jest coraz gorsza, coraz bardziej twarda, con świadczy o złym funkcjonowaniu stacji.
Bez zmian: Radny G. Smoliński zaproponował aby Komisja przegłosowała wniosek dotyczący raportu stanu wod-kan. Pod głosowanie poddano następujący wniosek: Bez zmian: Radny G. Smoliński zaproponował aby Komisja przegłosowała wniosek dotyczący raportu stanu wod-kan. Pod głosowanie poddano następujący wniosek:
Bez zmian: „Na podstawie informacji pracownika UM w związku z raportem ZWiK dotyczącym przejęcia obiektu SUW i sieci wod-kan, komisja stwierdziła brak procedur i nieprawidłowości w kontroli i nadzorze ze strony UM w związku z realizacją umów dotyczących konserwacji sieci wod-kan i SUW.” Bez zmian: „Na podstawie informacji pracownika UM w związku z raportem ZWiK dotyczącym przejęcia obiektu SUW i sieci wod-kan, komisja stwierdziła brak procedur i nieprawidłowości w kontroli i nadzorze ze strony UM w związku z realizacją umów dotyczących konserwacji sieci wod-kan i SUW.”
Bez zmian: Przyjęto wniosek jednogłośnie (6 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu) Bez zmian: Przyjęto wniosek jednogłośnie (6 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu)
Bez zmian: Następnie przewodniczący Komisji Z. Habierski nawiązał do przedstawionej ostatnio radnym koncepcji spowolnienia ruchu w Podkowie Leśnej i zapowiedział, że wkrótce zaproponuje spotkanie z autorem koncepcji organizacji i uspokojenia ruchu w Podkowie Leśnej w celu jej prezentacji. Bez zmian: Następnie przewodniczący Komisji Z. Habierski nawiązał do przedstawionej ostatnio radnym koncepcji spowolnienia ruchu w Podkowie Leśnej i zapowiedział, że wkrótce zaproponuje spotkanie z autorem koncepcji organizacji i uspokojenia ruchu w Podkowie Leśnej w celu jej prezentacji.
Bez zmian: O wnioskach od mieszkańców też będziemy dyskutować po zapoznaniu się z koncepcją. Bez zmian: O wnioskach od mieszkańców też będziemy dyskutować po zapoznaniu się z koncepcją.
Bez zmian: Obecny na Sali mieszkaniec zapytał o stan prac na ul. Warszawskiej i jej oznakowanie. Burmistrz odpowiedział, że robót wynosi 95% a znaki są konieczne do czasu zakończenia prac. Radni poprosili o zwoływanie sesji minimum7 dni przed komisją aby mieli czas na zapoznanie się z materiałami. Bez zmian: Obecny na Sali mieszkaniec zapytał o stan prac na ul. Warszawskiej i jej oznakowanie. Burmistrz odpowiedział, że robót wynosi 95% a znaki są konieczne do czasu zakończenia prac. Radni poprosili o zwoływanie sesji minimum7 dni przed komisją aby mieli czas na zapoznanie się z materiałami.
Bez zmian: Przewodniczący Komisji zwrócił się do Radnych z prośbą o zastanowienie się jakimi sprawami; w ramach Komisji chcieliby się zajmować. Bez zmian: Przewodniczący Komisji zwrócił się do Radnych z prośbą o zastanowienie się jakimi sprawami; w ramach Komisji chcieliby się zajmować.
Bez zmian: Ad. 7 Zamknięcie posiedzenia. Bez zmian: Ad. 7 Zamknięcie posiedzenia.
Bez zmian: Protokolant: Katarzyna Tuszyńska-Niezgoda Bez zmian: Protokolant: Katarzyna Tuszyńska-Niezgoda
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: <a class="pobierzplik" href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/pliki/ 7_kadencja_rm/ protokoly_komisji/ klpbios/protokol_ 19_01_2015.pdf" >Protokół</a> Bez zmian: <a class="pobierzplik" href="http:// archiwumbip.podkowalesna.pl/ wp-content/uploads/pliki/ 7_kadencja_rm/ protokoly_komisji/ klpbios/protokol_ 19_01_2015.pdf" >Protokół</a>
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: PROTOKÓŁ Bez zmian: PROTOKÓŁ
Bez zmian: z posiedzenia Komisji Ładu Przestrzennego Bezpieczeństwa Bez zmian: z posiedzenia Komisji Ładu Przestrzennego Bezpieczeństwa
Bez zmian: i Ochrony Środowiska Bez zmian: i Ochrony Środowiska
Bez zmian: Posiedzenie Komisji Ładu przestrzennego Bezpieczeństwa i ochrony Środowiska odbyło Bez zmian: Posiedzenie Komisji Ładu przestrzennego Bezpieczeństwa i ochrony Środowiska odbyło
Bez zmian: się w dniu 16.12.2014r. o godz. 18.30 w sali konferencyjnej w Zespole Szkół w Podkowie Leśnej. Posiedzeniu przewodniczył radny Zbigniew Habierski (ZH), Przewodniczący Komisji. Bez zmian: się w dniu 16.12.2014r. o godz. 18.30 w sali konferencyjnej w Zespole Szkół w Podkowie Leśnej. Posiedzeniu przewodniczył radny Zbigniew Habierski (ZH), Przewodniczący Komisji.
Bez zmian: Przewodniczący przywitał Radnych, Burmistrza Miasta Podkowa Pana Artura Tusińskiego (AT), Panią Katarzynę Kowalewską (KK) Kierowniczkę referatu gospodarki Miejskiej oraz przybyłych mieszkańców . Bez zmian: Przewodniczący przywitał Radnych, Burmistrza Miasta Podkowa Pana Artura Tusińskiego (AT), Panią Katarzynę Kowalewską (KK) Kierowniczkę referatu gospodarki Miejskiej oraz przybyłych mieszkańców .
Bez zmian: Następnie przedstawił porządek obrad: Bez zmian: Następnie przedstawił porządek obrad:
Bez zmian: 1. Otwarcie posiedzenia. Bez zmian: 1. Otwarcie posiedzenia.
Bez zmian: 2. Stwierdzenie quorum. Bez zmian: 2. Stwierdzenie quorum.
Bez zmian: 3. Przyjęcie Regulaminu Komisji Ładu Przestrzennego, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska Bez zmian: 3. Przyjęcie Regulaminu Komisji Ładu Przestrzennego, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska
Bez zmian: 4. Analiza Projektu Budżetu Miasta Podkowa Leśna na 2015 rok w części dotyczącej zakresu działania Komisji. Bez zmian: 4. Analiza Projektu Budżetu Miasta Podkowa Leśna na 2015 rok w części dotyczącej zakresu działania Komisji.
Bez zmian: 5. Propozycje do planu pracy Komisji w I – szym półroczu 2015 Bez zmian: 5. Propozycje do planu pracy Komisji w I – szym półroczu 2015
Bez zmian: 6. Wolne wnioski. Bez zmian: 6. Wolne wnioski.
Bez zmian: 7. Zakończenie posiedzenia Bez zmian: 7. Zakończenie posiedzenia
Bez zmian: Ad 2 Po przedstawieniu porządku obrad, Przewodniczący Zbigniew Habierski stwierdził quorum. Bez zmian: Ad 2 Po przedstawieniu porządku obrad, Przewodniczący Zbigniew Habierski stwierdził quorum.
Bez zmian: Ad 3 Następnie, Przewodniczący zwrócił się z zapytaniem do Komisji, czy są uwagi do Bez zmian: Ad 3 Następnie, Przewodniczący zwrócił się z zapytaniem do Komisji, czy są uwagi do
Bez zmian: Protokołu z posiedzenia Komisji Ładu Przestrzennego Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska. Bez zmian: Protokołu z posiedzenia Komisji Ładu Przestrzennego Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska.
Bez zmian: Radna Małgorzata Łaskarzewska (MŁ) stwierdziła, że nie miała czasu zapoznać się z jego Bez zmian: Radna Małgorzata Łaskarzewska (MŁ) stwierdziła, że nie miała czasu zapoznać się z jego
Bez zmian: treścią. W związku z tym, Radny Grzegorz Smoliński (GS) zaproponował, aby przyjęcie Bez zmian: treścią. W związku z tym, Radny Grzegorz Smoliński (GS) zaproponował, aby przyjęcie
Bez zmian: Protokołu zostało wprowadzone do porządku obrad, jako punkt 6. Bez zmian: Protokołu zostało wprowadzone do porządku obrad, jako punkt 6.
Bez zmian: Komisja jednogłośnie przyjęła ten wniosek. Bez zmian: Komisja jednogłośnie przyjęła ten wniosek.
Bez zmian: Następnie Przewodniczący Komisji zaproponował głosowanie nad Regulaminem pracy Bez zmian: Następnie Przewodniczący Komisji zaproponował głosowanie nad Regulaminem pracy
Bez zmian: Komisji opracowanego przez Komisję Ładu kadencji VI. Bez zmian: Komisji opracowanego przez Komisję Ładu kadencji VI.
Bez zmian: Regulamin został przyjęty 5‐cioma głosami przy jednym wstrzymującym się. Bez zmian: Regulamin został przyjęty 5‐cioma głosami przy jednym wstrzymującym się.
Bez zmian: Przewodniczący stwierdził przyjęcie Regulaminu pracy Komisji Ładu Przestrzennego Bez zmian: Przewodniczący stwierdził przyjęcie Regulaminu pracy Komisji Ładu Przestrzennego
Bez zmian: Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska. Bez zmian: Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska.
Bez zmian: Ad 4 Przewodniczący przeszedł do punktu 4 porządku obrad tj. Analizy Projektu Bez zmian: Ad 4 Przewodniczący przeszedł do punktu 4 porządku obrad tj. Analizy Projektu
Bez zmian: Budżetu Miasta Podkowa Leśna na 2015 rok w części dotyczącej zakresu działania Bez zmian: Budżetu Miasta Podkowa Leśna na 2015 rok w części dotyczącej zakresu działania
Bez zmian: Komisji. Bez zmian: Komisji.
Bez zmian: Przewodniczący Komisji zaproponował dyskusje nad tymi działami budżetu , które Bez zmian: Przewodniczący Komisji zaproponował dyskusje nad tymi działami budżetu , które
Bez zmian: dotyczą zakresu prac Komisji czyli: 400, 600, 700, 710, 754 i 900. Bez zmian: dotyczą zakresu prac Komisji czyli: 400, 600, 700, 710, 754 i 900.
Bez zmian: W dziale 400 budżetu zatytułowanym wytwarzanie i zaopatrzenie w energię elektryczną, gaz i wodę Przewodniczący ZH zwrócił uwagę na wzrost o 60% w § 4210 zakupy materiałów. Pani K.K. z Urzędu stwierdziła, że pozycje w § 4210 i Bez zmian: W dziale 400 budżetu zatytułowanym wytwarzanie i zaopatrzenie w energię elektryczną, gaz i wodę Przewodniczący ZH zwrócił uwagę na wzrost o 60% w § 4210 zakupy materiałów. Pani K.K. z Urzędu stwierdziła, że pozycje w § 4210 i
Bez zmian: 4300 dotyczą czego innego. Bez zmian: 4300 dotyczą czego innego.
Bez zmian: Pani Katarzyna Kowalewska wyjaśniła, że suma 50 000 w § 4210 zakup materiałów Bez zmian: Pani Katarzyna Kowalewska wyjaśniła, że suma 50 000 w § 4210 zakup materiałów
Bez zmian: jest pożytkowana na zakup materiałów takich jak wodomierze, które są instalowane w Bez zmian: jest pożytkowana na zakup materiałów takich jak wodomierze, które są instalowane w
Bez zmian: sieci wodociągowej. Koszt ich instalacji i konserwacji jest opłacany z funduszy Bez zmian: sieci wodociągowej. Koszt ich instalacji i konserwacji jest opłacany z funduszy
Bez zmian: wyszczególnionych w §4300 a dokonywana jest przez konserwatora. Bez zmian: wyszczególnionych w §4300 a dokonywana jest przez konserwatora.
Bez zmian: Radny GS chciał wiedzieć jak wyglądają zakupy wodomierzy i czy urzędnik Miasta jest Bez zmian: Radny GS chciał wiedzieć jak wyglądają zakupy wodomierzy i czy urzędnik Miasta jest
Bez zmian: przy tym obecny. Zakup wodomierzy dokonuje się na zlecenie urzędnika. Bez zmian: przy tym obecny. Zakup wodomierzy dokonuje się na zlecenie urzędnika.
Bez zmian: Zdaniem radnego GS sposób zakupu a wodomierzy wpływa na jakość usług. Bez zmian: Zdaniem radnego GS sposób zakupu a wodomierzy wpływa na jakość usług.
Bez zmian: Na uwagę radnej MŁ, że latem poziom wody w Podkowie spada, Burmistrz Bez zmian: Na uwagę radnej MŁ, że latem poziom wody w Podkowie spada, Burmistrz
Bez zmian: AT wyjaśnił, że generalnie sieć wodna w Podkowie jest tak zorganizowana, że woda z Bez zmian: AT wyjaśnił, że generalnie sieć wodna w Podkowie jest tak zorganizowana, że woda z
Bez zmian: Podkowy płynie do Żółwina i Owczarni. Latem zwłaszcza, gdy poziom zużycia wody Bez zmian: Podkowy płynie do Żółwina i Owczarni. Latem zwłaszcza, gdy poziom zużycia wody
Bez zmian: wzrasta u nas otwierają się zasuwy i ciśnienie wody spada. Bez zmian: wzrasta u nas otwierają się zasuwy i ciśnienie wody spada.
Bez zmian: Mieszkanka Mira Gessner (MG) zainteresowała się czego dotyczą opłaty wnoszone do Urzędu marszałkowskiego z §4430. Pani K.K. z Urzędu nie potrafiła na to pytanie odpowiedzieć. W związku z ogłoszonym przetargiem na konserwację sieci wodociągowej istnieje szansa na dokonanie oszczędności w budżecie. Bez zmian: Mieszkanka Mira Gessner (MG) zainteresowała się czego dotyczą opłaty wnoszone do Urzędu marszałkowskiego z §4430. Pani K.K. z Urzędu nie potrafiła na to pytanie odpowiedzieć. W związku z ogłoszonym przetargiem na konserwację sieci wodociągowej istnieje szansa na dokonanie oszczędności w budżecie.
Bez zmian: Dział 600 Transport i łączność Bez zmian: Dział 600 Transport i łączność
Bez zmian: W dziale tym, Radna Katarzyna Tuszyńska‐Niezgoda (KTN) spytała o § 6050 , w którym mowa jest o projektach ulic i projektach organizacji ruchu. Bez zmian: W dziale tym, Radna Katarzyna Tuszyńska‐Niezgoda (KTN) spytała o § 6050 , w którym mowa jest o projektach ulic i projektach organizacji ruchu.
Bez zmian: Burmistrz AT wyjaśnił, że projekt organizacji ruchu dotyczy każdej ulicy jest sporządzany przy projekcie budowlanym, jeśli wymaga tego sytuacja. Dotyczy to na Bez zmian: Burmistrz AT wyjaśnił, że projekt organizacji ruchu dotyczy każdej ulicy jest sporządzany przy projekcie budowlanym, jeśli wymaga tego sytuacja. Dotyczy to na
Bez zmian: przykład znaków drogowych, które ustala i zatwierdza starostwo powiatowe. Bez zmian: przykład znaków drogowych, które ustala i zatwierdza starostwo powiatowe.
Bez zmian: Mieszkanka MG zapytała Burmistrza czy utrzymuje decyzję dotyczącą przebudowy ulic wymienionych w §6050. W odpowiedzi Burmistrz stwierdził, że w związku z zaawansowaniem prac na ul. Warszawskiej i warunkami pogodowymi uniemożliwiającymi dokończenie asfaltowania ul. Bukowej środki z Bukowej przeznaczone zostaną przerzucone na dokończenie remontu ul. Warszawskiej. Kwoty są podobne bo na ul. Warszawską przeznaczone było 421 000 zł. a na Bukową 472 000zł. Dalszy odcinek ul. Bukowej będzie kosztował 580000 zł. Burmistrz czeka na wyniki badań dotyczących stanu asfaltu, którego położenie przerwał ze względu na złą pogodę. Został też zatwierdzony projekt organizacji ruchu na założenie szerokich progów spowalniających na ulicy Bukowej. Bez zmian: Mieszkanka MG zapytała Burmistrza czy utrzymuje decyzję dotyczącą przebudowy ulic wymienionych w §6050. W odpowiedzi Burmistrz stwierdził, że w związku z zaawansowaniem prac na ul. Warszawskiej i warunkami pogodowymi uniemożliwiającymi dokończenie asfaltowania ul. Bukowej środki z Bukowej przeznaczone zostaną przerzucone na dokończenie remontu ul. Warszawskiej. Kwoty są podobne bo na ul. Warszawską przeznaczone było 421 000 zł. a na Bukową 472 000zł. Dalszy odcinek ul. Bukowej będzie kosztował 580000 zł. Burmistrz czeka na wyniki badań dotyczących stanu asfaltu, którego położenie przerwał ze względu na złą pogodę. Został też zatwierdzony projekt organizacji ruchu na założenie szerokich progów spowalniających na ulicy Bukowej.
Bez zmian: Kontynuując, w tym dziale Burmistrz zaproponował usunięcie z projektu remontów Bez zmian: Kontynuując, w tym dziale Burmistrz zaproponował usunięcie z projektu remontów
Bez zmian: ulicy Sarniej, gdyż ostatni remont tej ulicy ma rękojmię na dwa lata. W drugim etapie remontu tej ulicy przewiduje się położenie kostki betonowej na odcinku 450m szerokości 5m oraz chodnik obustronny szerokości 2m. Całość za sumę 633800zł. Bez zmian: ulicy Sarniej, gdyż ostatni remont tej ulicy ma rękojmię na dwa lata. W drugim etapie remontu tej ulicy przewiduje się położenie kostki betonowej na odcinku 450m szerokości 5m oraz chodnik obustronny szerokości 2m. Całość za sumę 633800zł.
Bez zmian: Uzasadniając swoją propozycję Burmistrz wykazał, że koszt położenia tłucznia na ul. Bez zmian: Uzasadniając swoją propozycję Burmistrz wykazał, że koszt położenia tłucznia na ul.
Bez zmian: Sarniej wynosił 380 000zł. Doliczając do tego koszt kostki brukowej 633 800zł Bez zmian: Sarniej wynosił 380 000zł. Doliczając do tego koszt kostki brukowej 633 800zł
Bez zmian: otrzymujemy koszt remontu jednej ulicy ok.1 000 000zł. Zwiększa to koszt całej Bez zmian: otrzymujemy koszt remontu jednej ulicy ok.1 000 000zł. Zwiększa to koszt całej
Bez zmian: inwestycji o 60%, gdyż tłuczeń w wyniku eksploatacji niszczeje i praktycznie pod Bez zmian: inwestycji o 60%, gdyż tłuczeń w wyniku eksploatacji niszczeje i praktycznie pod
Bez zmian: kostkę należy go kłaść jeszcze raz. Bez zmian: kostkę należy go kłaść jeszcze raz.
Bez zmian: Burmistrz przedstawił projekt remontu ulicy Iwaszkiewicza w dwóch etapach: w I Bez zmian: Burmistrz przedstawił projekt remontu ulicy Iwaszkiewicza w dwóch etapach: w I
Bez zmian: etapie położenie tłucznia za 199 000zł a w II‐ gim etapie = kostki brukowej za 400 Bez zmian: etapie położenie tłucznia za 199 000zł a w II‐ gim etapie = kostki brukowej za 400
Bez zmian: 000zł. z chodnikiem jednostronnym. To jest za drogie. Bez zmian: 000zł. z chodnikiem jednostronnym. To jest za drogie.
Bez zmian: Przewodniczący ZH przypomina, że korzystniej jest zrobić ulicę w jednym etapie bo unikamy ryzyka płaceni dwa razy za to samo. Ciągi pieszo‐jezdne, na niektórych ulicach, Bez zmian: Przewodniczący ZH przypomina, że korzystniej jest zrobić ulicę w jednym etapie bo unikamy ryzyka płaceni dwa razy za to samo. Ciągi pieszo‐jezdne, na niektórych ulicach,
Bez zmian: rozwiązałyby problemy komunikacyjne. Bez zmian: rozwiązałyby problemy komunikacyjne.
Bez zmian: W toku dyskusji, która wywiązała się po wypowiedzi Burmistrza radna MŁ przypomniała, że uczestniczyła w Komisji urbanistycznej dotyczącej ulicy Iwaszkiewicza Bez zmian: W toku dyskusji, która wywiązała się po wypowiedzi Burmistrza radna MŁ przypomniała, że uczestniczyła w Komisji urbanistycznej dotyczącej ulicy Iwaszkiewicza
Bez zmian: w poprzedniej kadencji, gdzie licznie przybyli mieszkańcy gorąco protestowali przeciwko proponowanym projektom budowy zatoczek parkingowych na wysokości niektórych posesji. Projekty zostały wówczas wstrzymane. Burmistrz uwzględniając protesty zaproponował ciąg pieszo‐jezdny ze znakiem 30km/godz. i w jednym etapie. Bez zmian: w poprzedniej kadencji, gdzie licznie przybyli mieszkańcy gorąco protestowali przeciwko proponowanym projektom budowy zatoczek parkingowych na wysokości niektórych posesji. Projekty zostały wówczas wstrzymane. Burmistrz uwzględniając protesty zaproponował ciąg pieszo‐jezdny ze znakiem 30km/godz. i w jednym etapie.
Bez zmian: Radna MŁ zgłosiła sugestię o poprawieniu estetyki oświetlenia oraz zagospodarowania zieleni. Bez zmian: Radna MŁ zgłosiła sugestię o poprawieniu estetyki oświetlenia oraz zagospodarowania zieleni.
Bez zmian: Burmistrz zasugerował, aby uregulować kwestię ulicy Iwaszkiewicz poprzez Bez zmian: Burmistrz zasugerował, aby uregulować kwestię ulicy Iwaszkiewicz poprzez
Bez zmian: autopoprawkę Burmistrza, którą złoży na Sesji budżetowej. Dodał również, że dzięki Bez zmian: autopoprawkę Burmistrza, którą złoży na Sesji budżetowej. Dodał również, że dzięki
Bez zmian: jednoetapowemu remontowi możliwe będzie skablowanie ulicy Iwaszkiewicza. Bez zmian: jednoetapowemu remontowi możliwe będzie skablowanie ulicy Iwaszkiewicza.
Bez zmian: Radny GS zapytał czy projekty okablowania ulic są możliwe. Burmistrz odpowiedział, że wszystkie linie w Podkowie będą skablowane. Następnie Radny GS poprosił o wyjaśnienie czy koszty skablowania ulicy są wliczone w bieżące projekty. Bez zmian: Radny GS zapytał czy projekty okablowania ulic są możliwe. Burmistrz odpowiedział, że wszystkie linie w Podkowie będą skablowane. Następnie Radny GS poprosił o wyjaśnienie czy koszty skablowania ulicy są wliczone w bieżące projekty.
Bez zmian: Burmistrz odpowiedział, że kosztorys bieżący nie obejmuje kosztów skablowania, ale Bez zmian: Burmistrz odpowiedział, że kosztorys bieżący nie obejmuje kosztów skablowania, ale
Bez zmian: można zrezygnować z chodnika i wówczas można zostawić miejsca na wypustki kabli Bez zmian: można zrezygnować z chodnika i wówczas można zostawić miejsca na wypustki kabli
Bez zmian: co stanowić będzie oszczędność przy instalacji lamp. Bez zmian: co stanowić będzie oszczędność przy instalacji lamp.
Bez zmian: Radna KTN wypowiedziała się w kwestii estetyki oświetlenia sugerując jednolite oświetlenie w Podkowie. Bez zmian: Radna KTN wypowiedziała się w kwestii estetyki oświetlenia sugerując jednolite oświetlenie w Podkowie.
Bez zmian: Podsumowując dyskusję, Przewodniczący Komisji ZH zaproponował dokładne określenie zmian kolejności remontu ulic. Bez zmian: Podsumowując dyskusję, Przewodniczący Komisji ZH zaproponował dokładne określenie zmian kolejności remontu ulic.
Bez zmian: Burmistrz zaproponował następujące zmiany: zamiast ulicy Sarniej przebudowa ulicy Bez zmian: Burmistrz zaproponował następujące zmiany: zamiast ulicy Sarniej przebudowa ulicy
Bez zmian: Iwaszkiewicza w całości; zamiast odcinka ul. Warszawskiej dokończenie ulicy Bukowej Bez zmian: Iwaszkiewicza w całości; zamiast odcinka ul. Warszawskiej dokończenie ulicy Bukowej
Bez zmian: do Topolowej 40 m. za Grabową do granicy Miasta. Bez zmian: do Topolowej 40 m. za Grabową do granicy Miasta.
Bez zmian: Można by rozważyć remont ulic jelenia‐Królicza do Wiewiórek. Wniosek był składany Bez zmian: Można by rozważyć remont ulic jelenia‐Królicza do Wiewiórek. Wniosek był składany
Bez zmian: przez mieszkańców, co najmniej 4 razy. W grę wchodziłaby również ulica Akacjowa na Bez zmian: przez mieszkańców, co najmniej 4 razy. W grę wchodziłaby również ulica Akacjowa na
Bez zmian: odcinku od ul. Wschodniej do Sosnowej na odcinku 260m. Kosztorys przewiduje koszt Bez zmian: odcinku od ul. Wschodniej do Sosnowej na odcinku 260m. Kosztorys przewiduje koszt
Bez zmian: 241 000 zł. Burmistrz dodał, że za zaoszczędzone pieniądze na przetargach można by Bez zmian: 241 000 zł. Burmistrz dodał, że za zaoszczędzone pieniądze na przetargach można by
Bez zmian: poprawić bezpieczeństwo na ulicach przy Kościele i Szkole KiK: Ul. Kościelnej Bez zmian: poprawić bezpieczeństwo na ulicach przy Kościele i Szkole KiK: Ul. Kościelnej
Bez zmian: Modrzewiowej i wokół placu zabaw. Bez zmian: Modrzewiowej i wokół placu zabaw.
Bez zmian: Jeśli chodzi o projekt dotyczący remontu ul. Gołębiej to powinien on być skoordynowany Bez zmian: Jeśli chodzi o projekt dotyczący remontu ul. Gołębiej to powinien on być skoordynowany
Bez zmian: z remontem ul. Parkowej, która pozostaje w zarządzie starostwa powiatowego. Bez zmian: z remontem ul. Parkowej, która pozostaje w zarządzie starostwa powiatowego.
Bez zmian: Burmistrz będzie wnosił o przejęcia zarządu nad całością ul. Parkowej. Bez zmian: Burmistrz będzie wnosił o przejęcia zarządu nad całością ul. Parkowej.
Bez zmian: Radna Małgorzata Horban (MH) wniosła o dokończenie pozostałego w formie gruntowej Bez zmian: Radna Małgorzata Horban (MH) wniosła o dokończenie pozostałego w formie gruntowej
Bez zmian: kawałka ulicy Reymonta na odcinku ul. Bukowa do ul. Żeromskiego. Zbudowanie tego Bez zmian: kawałka ulicy Reymonta na odcinku ul. Bukowa do ul. Żeromskiego. Zbudowanie tego
Bez zmian: fragmentu w kostce umożliwiłoby mieszkańcom korzystanie w pełnie z ulicy Reymonta : Bez zmian: fragmentu w kostce umożliwiłoby mieszkańcom korzystanie w pełnie z ulicy Reymonta :
Bez zmian: dojazd do szkoły Samorządowej i odciążenie ruchu kołowego na ulicy Lipowej. Bez zmian: dojazd do szkoły Samorządowej i odciążenie ruchu kołowego na ulicy Lipowej.
Bez zmian: Burmistrz stwierdził, że chociaż nie ma projektów na te ulice w tym roku, to można do Bez zmian: Burmistrz stwierdził, że chociaż nie ma projektów na te ulice w tym roku, to można do
Bez zmian: tematu wrócić w celu kompleksowego remontu ulic w tym rejonie tj. ulic Lipowej Bez zmian: tematu wrócić w celu kompleksowego remontu ulic w tym rejonie tj. ulic Lipowej
Bez zmian: –Topolowej‐Reymonta‐Jodłowej. I ul. Lotnicza z miejscami postojowymi. Bez zmian: –Topolowej‐Reymonta‐Jodłowej. I ul. Lotnicza z miejscami postojowymi.
Bez zmian: Radna Emilia Drzewicka (ED) spytała o miejsca parkingowe na ul. Lotniczej gdzie parkują Bez zmian: Radna Emilia Drzewicka (ED) spytała o miejsca parkingowe na ul. Lotniczej gdzie parkują
Bez zmian: taksówki i mieszkańcy, ale to za mało na parking miejski. Bez zmian: taksówki i mieszkańcy, ale to za mało na parking miejski.
Bez zmian: W odpowiedzi Burmistrz stwierdził, że wkrótce na zlecenie urzędu mają być liczone Bez zmian: W odpowiedzi Burmistrz stwierdził, że wkrótce na zlecenie urzędu mają być liczone
Bez zmian: pojazdy parkujących w mieście, aby móc określić ich ilość i zdecydować o wprowadzeniu miejsc parkingowych płatnych. Inwestorem projektu Park&amp;Ride jest WKD, który ma dokonać wycinki drzew w tym pasie do 15 marca 2015. Bez zmian: pojazdy parkujących w mieście, aby móc określić ich ilość i zdecydować o wprowadzeniu miejsc parkingowych płatnych. Inwestorem projektu Park&amp;Ride jest WKD, który ma dokonać wycinki drzew w tym pasie do 15 marca 2015.
Bez zmian: Mieszkanka MG zapytała o realne szanse dogadania się z WKD w celu oddania placu Bez zmian: Mieszkanka MG zapytała o realne szanse dogadania się z WKD w celu oddania placu
Bez zmian: manewrowego na parking, a wycofania się z placu pod drzewami co pozwoliłoby uratować te drzewa. Zdaniem Burmistrza to nie wystarczy na potrzeby mieszkańców miasta. Oba tereny są potrzebne, bo stanowią dojście do peronów. Trzeba tylko starać się o zabezpieczenie przed hałasem. Plan zagospodarowania tego terenu na parking był Bez zmian: manewrowego na parking, a wycofania się z placu pod drzewami co pozwoliłoby uratować te drzewa. Zdaniem Burmistrza to nie wystarczy na potrzeby mieszkańców miasta. Oba tereny są potrzebne, bo stanowią dojście do peronów. Trzeba tylko starać się o zabezpieczenie przed hałasem. Plan zagospodarowania tego terenu na parking był
Bez zmian: sporządzony w 2006 roku i mieszkańcy tam budujący się muszą mieć tego świadomość. Bez zmian: sporządzony w 2006 roku i mieszkańcy tam budujący się muszą mieć tego świadomość.
Bez zmian: Mieszkanka MG zapytała o remont ul. Kwiatowej. Burmistrz wyjaśnił, że w lutym powinna być decyzja starosty na spowolnienia wyniesione a koszt całkowity ul. Kwiatowej wynosi ok. 1 500 000zł + 35.000 zł za projekt. Mieszkanka MG spytała również o odcinek Kwiatowej od Parkowej. Jest to odcinek utwardzony, ale niszczeje. Podobnie na ulicach Storczyków i Konwalii, gdzie jest droga gruntowa , ale regularnie jest korytowana. Prośba o zrobienie czegoś dla usprawnienia komunikacji. Bez zmian: Mieszkanka MG zapytała o remont ul. Kwiatowej. Burmistrz wyjaśnił, że w lutym powinna być decyzja starosty na spowolnienia wyniesione a koszt całkowity ul. Kwiatowej wynosi ok. 1 500 000zł + 35.000 zł za projekt. Mieszkanka MG spytała również o odcinek Kwiatowej od Parkowej. Jest to odcinek utwardzony, ale niszczeje. Podobnie na ulicach Storczyków i Konwalii, gdzie jest droga gruntowa , ale regularnie jest korytowana. Prośba o zrobienie czegoś dla usprawnienia komunikacji.
Bez zmian: Burmistrz obiecuje plan kompleksowy remontu wszystkich ulic w Podkowie w roku Bez zmian: Burmistrz obiecuje plan kompleksowy remontu wszystkich ulic w Podkowie w roku
Bez zmian: 2015. Bez zmian: 2015.
Bez zmian: Przewodniczący Komisji ZH zaproponował, aby cały rejon ulic Kwiatowej‐Wrzosową jako ciąg pieszo –jezdny. Bez zmian: Przewodniczący Komisji ZH zaproponował, aby cały rejon ulic Kwiatowej‐Wrzosową jako ciąg pieszo –jezdny.
Bez zmian: Burmistrz przypomniał, że istnieje koncepcja Pana Sawickiego kompleksowego remontu Bez zmian: Burmistrz przypomniał, że istnieje koncepcja Pana Sawickiego kompleksowego remontu
Bez zmian: ulic w Podkowie, która zostanie przedstawiona Radzie i mieszkańcom. Bez zmian: ulic w Podkowie, która zostanie przedstawiona Radzie i mieszkańcom.
Bez zmian: Mieszkanka MG wyraziła obawę, czy nie stracimy pieniędzy przeznaczonych w budżecie Bez zmian: Mieszkanka MG wyraziła obawę, czy nie stracimy pieniędzy przeznaczonych w budżecie
Bez zmian: na remont ul. Kwiatowej, jeśli do lutego nie będzie pozytywnej decyzji starostwa o Bez zmian: na remont ul. Kwiatowej, jeśli do lutego nie będzie pozytywnej decyzji starostwa o
Bez zmian: spowolnieniach. Burmistrz zapewnił, że fundusze te, w razie takiej konieczności, zostaną przeznaczone na inne inwestycje. Bez zmian: spowolnieniach. Burmistrz zapewnił, że fundusze te, w razie takiej konieczności, zostaną przeznaczone na inne inwestycje.
Bez zmian: Następnie Przewodnicząca Rady Miasta, Renata Gabryszuk (RG) odczytała wniosek Komisji Bez zmian: Następnie Przewodnicząca Rady Miasta, Renata Gabryszuk (RG) odczytała wniosek Komisji
Bez zmian: Ładu Przestrzennego, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska do Komisji Budżetu o wprowadzenie zmian w projekcie uchwały budżetowej na 2015r. Bez zmian: Ładu Przestrzennego, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska do Komisji Budżetu o wprowadzenie zmian w projekcie uchwały budżetowej na 2015r.
Bez zmian: 1 Wniosek do Komisji Budżetu, Finansów i Inwestycji Bez zmian: 1 Wniosek do Komisji Budżetu, Finansów i Inwestycji
Bez zmian: o zmianę w uchwale budżetowej na rok 2015 w sprawie zmian zapisów w dziale 600. Bez zmian: o zmianę w uchwale budżetowej na rok 2015 w sprawie zmian zapisów w dziale 600.
Bez zmian: Komisja wnioskuje o wykreślenie zadania inwestycyjnego Warszawska (odc. Brwinowska – Głowna oraz zadania ul. Sarnia II etap (odc. Myśliwska – Królicza). Proponuje dopisanie zadania inwestycyjnego na ul. Iwaszkiewicza i utworzenie ciągu pieszo-jezdnego jako inwestycję docelową. Następnie kontynuowanie inwestycji na ul. Bukowej (odc. Topolowa – 40m. za Grabową oraz Grabowa – granice miasta ) wraz z elementami spowolnienia. Proponuje dopisanie zadania inwestycyjnego na ul. Jeleniej (odc. Królicza- Wiewiórek) oraz na ul. akacjowej (odc. Wschodnia – Sosnowa) z utworzeniem ciągu pieszo-jezdnego. W kwestii zmiany projektów budowy ulic, Komisja wnioskuje o wykreślenie ulic Gołębiej i Głównej a w zamian dopisanie projektów ulic: węzeł Kościelna /Modrzewiowa oraz Jodłowa/Reymonta (odc. Bukowa – Żeromskiego). Bez zmian: Komisja wnioskuje o wykreślenie zadania inwestycyjnego Warszawska (odc. Brwinowska – Głowna oraz zadania ul. Sarnia II etap (odc. Myśliwska – Królicza). Proponuje dopisanie zadania inwestycyjnego na ul. Iwaszkiewicza i utworzenie ciągu pieszo-jezdnego jako inwestycję docelową. Następnie kontynuowanie inwestycji na ul. Bukowej (odc. Topolowa – 40m. za Grabową oraz Grabowa – granice miasta ) wraz z elementami spowolnienia. Proponuje dopisanie zadania inwestycyjnego na ul. Jeleniej (odc. Królicza- Wiewiórek) oraz na ul. akacjowej (odc. Wschodnia – Sosnowa) z utworzeniem ciągu pieszo-jezdnego. W kwestii zmiany projektów budowy ulic, Komisja wnioskuje o wykreślenie ulic Gołębiej i Głównej a w zamian dopisanie projektów ulic: węzeł Kościelna /Modrzewiowa oraz Jodłowa/Reymonta (odc. Bukowa – Żeromskiego).
Bez zmian: Wniosek został przyjęty : 6 za przy jednym wstrzymującym się. Bez zmian: Wniosek został przyjęty : 6 za przy jednym wstrzymującym się.
Bez zmian: Jedna z mieszkanek wniosła o remont krzywego chodnika na ul. Głównej do cmentarza, Bez zmian: Jedna z mieszkanek wniosła o remont krzywego chodnika na ul. Głównej do cmentarza,
Bez zmian: zagrażającego zdrowiu i bezpieczeństwu pieszych. Burmistrz obiecał interweniować w tej sprawie. Bez zmian: zagrażającego zdrowiu i bezpieczeństwu pieszych. Burmistrz obiecał interweniować w tej sprawie.
Bez zmian: Przewodniczący Komisji zadał pytanie o § 4300 w dziale 600 gdzie nastąpił wzrost o 30% kosztu utrzymania ulic. Bez zmian: Przewodniczący Komisji zadał pytanie o § 4300 w dziale 600 gdzie nastąpił wzrost o 30% kosztu utrzymania ulic.
Bez zmian: Pani KK stwierdziła, że wzrost kosztu w ubiegłym roku spowodowany był ciężka zimą w roku 2013, a Miasto musi mieć zabezpieczone fundusze na takie warunki. Bez zmian: Pani KK stwierdziła, że wzrost kosztu w ubiegłym roku spowodowany był ciężka zimą w roku 2013, a Miasto musi mieć zabezpieczone fundusze na takie warunki.
Bez zmian: W tym samym dziale radny GS zadał pytanie dotyczące znaków drogowych. Są one w gestii Referatu gospodarki miejskiej. Zdaniem Radnych GS i ZH znaki są niewidoczne lub źle Bez zmian: W tym samym dziale radny GS zadał pytanie dotyczące znaków drogowych. Są one w gestii Referatu gospodarki miejskiej. Zdaniem Radnych GS i ZH znaki są niewidoczne lub źle
Bez zmian: ustawione. Lustro przy ulicy Parkowej „kłamie”, bo nadjeżdżający pojazd jest źle widoczny. Bez zmian: ustawione. Lustro przy ulicy Parkowej „kłamie”, bo nadjeżdżający pojazd jest źle widoczny.
Bez zmian: Następnie warto by zmniejszyć parking przy ul. Parkowej przed szkołą, bo zaparkowane Bez zmian: Następnie warto by zmniejszyć parking przy ul. Parkowej przed szkołą, bo zaparkowane
Bez zmian: samochody ograniczają widoczność. Bez zmian: samochody ograniczają widoczność.
Bez zmian: Burmistrz dodał w kwestii utrzymania czystości ulic, że ulice takie jak ul. Jana Pawła, Bez zmian: Burmistrz dodał w kwestii utrzymania czystości ulic, że ulice takie jak ul. Jana Pawła,
Bez zmian: będące w gestii powiatu powinny przejść pod zarząd Miasta Podkowy w celu lepszego Bez zmian: będące w gestii powiatu powinny przejść pod zarząd Miasta Podkowy w celu lepszego
Bez zmian: ich utrzymania: odśnieżania i utrzymania czystości itd. Często Miasto samo musi Bez zmian: ich utrzymania: odśnieżania i utrzymania czystości itd. Często Miasto samo musi
Bez zmian: odśnieżać te ulice, bo z powiatu przyjeżdżają za wolno. Bez zmian: odśnieżać te ulice, bo z powiatu przyjeżdżają za wolno.
Bez zmian: Radny GS przekazał Burmistrzowi prośbę mieszkańca o utworzenie przejście dla pieszych przy ul. Orlej. Nie ma uregulowanej własności. Sprawa do sprawdzenia. Bez zmian: Radny GS przekazał Burmistrzowi prośbę mieszkańca o utworzenie przejście dla pieszych przy ul. Orlej. Nie ma uregulowanej własności. Sprawa do sprawdzenia.
Bez zmian: Dział 700 Gospodarka mieszkaniowa. Bez zmian: Dział 700 Gospodarka mieszkaniowa.
Bez zmian: Radny GS, odnośnie do § 4270 zadał pytanie o tak wysoką sumę 100 000 zł przeznaczoną na bieżące remonty w budynkach komunalnych, konserwacje kotłów grzewczych. Bez zmian: Radny GS, odnośnie do § 4270 zadał pytanie o tak wysoką sumę 100 000 zł przeznaczoną na bieżące remonty w budynkach komunalnych, konserwacje kotłów grzewczych.
Bez zmian: Z wyjaśnień Burmistrza wynika, że kwota ta najwidoczniej obejmuje inne jeszcze prace, Bez zmian: Z wyjaśnień Burmistrza wynika, że kwota ta najwidoczniej obejmuje inne jeszcze prace,
Bez zmian: bo konserwacja kotłów we wszystkich budynkach, dokonywana raz na pięć lat zgodnie z Bez zmian: bo konserwacja kotłów we wszystkich budynkach, dokonywana raz na pięć lat zgodnie z
Bez zmian: wymogami i książkami obiektów nie przekracza 2600zł rocznie. Po sprawdzeniu, jakie Bez zmian: wymogami i książkami obiektów nie przekracza 2600zł rocznie. Po sprawdzeniu, jakie
Bez zmian: prace pokrywane są z tych pieniędzy, w razie niewykorzystanej sumy, zaproponował na Bez zmian: prace pokrywane są z tych pieniędzy, w razie niewykorzystanej sumy, zaproponował na
Bez zmian: przeznaczenie jej na budowę ramp dla niepełnosprawnych w przedszkolu, do Urzędu Bez zmian: przeznaczenie jej na budowę ramp dla niepełnosprawnych w przedszkolu, do Urzędu
Bez zmian: Miasta i biblioteki. Bez zmian: Miasta i biblioteki.
Bez zmian: Radny GS zadał pytanie odnośnie §4300 gdzie 150 000zł przeznaczonych jest na Bez zmian: Radny GS zadał pytanie odnośnie §4300 gdzie 150 000zł przeznaczonych jest na
Bez zmian: czyszczenie rynien, odśnieżanie dachów itp. Burmistrz stwierdził, że tak wysoka pozycja związana jest głównie z dachem w szkole. Pieniądze wykorzystywane są w zależności od zimy. Jeśli nie ma śniegu, środki te będą do wykorzystania , ale dopiero pod koniec roku. Bez zmian: czyszczenie rynien, odśnieżanie dachów itp. Burmistrz stwierdził, że tak wysoka pozycja związana jest głównie z dachem w szkole. Pieniądze wykorzystywane są w zależności od zimy. Jeśli nie ma śniegu, środki te będą do wykorzystania , ale dopiero pod koniec roku.
Bez zmian: Mieszkanka MG zadała pytanie do § 6616 , który odnosi się do projektu „Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów. tzw. Mechanizmu norweskiego. Pytanie dotyczyło kwoty 100 000zł wyszczególnionej w tym punkcie, czy jest ona jest udziałem własnym Podkowy. I poprosiła Burmistrza o przedstawienie zasad tego projektu. Bez zmian: Mieszkanka MG zadała pytanie do § 6616 , który odnosi się do projektu „Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów. tzw. Mechanizmu norweskiego. Pytanie dotyczyło kwoty 100 000zł wyszczególnionej w tym punkcie, czy jest ona jest udziałem własnym Podkowy. I poprosiła Burmistrza o przedstawienie zasad tego projektu.
Bez zmian: Burmistrz wyjaśnił , że do projektu „Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów” Bez zmian: Burmistrz wyjaśnił , że do projektu „Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów”
Bez zmian: przystąpiły trzy miasta: Podkowa Leśna, Milanówek i Brwinów. Suma 100 000zł to tzw. Bez zmian: przystąpiły trzy miasta: Podkowa Leśna, Milanówek i Brwinów. Suma 100 000zł to tzw.
Bez zmian: wkład własny potrzebny do otrzymania dotacji. Budżet projekt już dwa razy był Bez zmian: wkład własny potrzebny do otrzymania dotacji. Budżet projekt już dwa razy był
Bez zmian: obniżany przez Urząd Marszałkowski i Wojewodę i obecnie wynosi 1.500 000 na trzy Bez zmian: obniżany przez Urząd Marszałkowski i Wojewodę i obecnie wynosi 1.500 000 na trzy
Bez zmian: gminy. Przy czym Brwinów dostał zlecenie na wykonanie większości zadań a Podkowa Bez zmian: gminy. Przy czym Brwinów dostał zlecenie na wykonanie większości zadań a Podkowa
Bez zmian: musiałaby dołożyć fundusze do ich wykonania, podnosząc swój wkład własny. Z tego Bez zmian: musiałaby dołożyć fundusze do ich wykonania, podnosząc swój wkład własny. Z tego
Bez zmian: projektu wypadła koncepcja wspólnego opracowania cmentarza dla Podkowy i Bez zmian: projektu wypadła koncepcja wspólnego opracowania cmentarza dla Podkowy i
Bez zmian: Brwinowa a pozostała jedynie koncepcja gospodarki wodnej, która nie jest wielkim Bez zmian: Brwinowa a pozostała jedynie koncepcja gospodarki wodnej, która nie jest wielkim
Bez zmian: projektem. Burmistrz AT myśli o porzuceniu projektu, bo nie wiadomo czy wojewoda zgodzi się na podniesienie wkładu własnego każdej z gmin. A biorąc pod uwagę fakt , że w skład projektu wchodzi 36 organizacji społecznych , z których każda ma własny projekt, może to spowodować opóźnienia, z którymi wiążą się dodatkowe koszty. Bez zmian: projektem. Burmistrz AT myśli o porzuceniu projektu, bo nie wiadomo czy wojewoda zgodzi się na podniesienie wkładu własnego każdej z gmin. A biorąc pod uwagę fakt , że w skład projektu wchodzi 36 organizacji społecznych , z których każda ma własny projekt, może to spowodować opóźnienia, z którymi wiążą się dodatkowe koszty.
Bez zmian: Mieszkanka MG przypomina ,że powodem wejścia w ten projekt był cmentarz w Brwinowie. Z dyskusji wynika, że te fundusze mogą służyć do pokrycia zadłużenia. Bez zmian: Mieszkanka MG przypomina ,że powodem wejścia w ten projekt był cmentarz w Brwinowie. Z dyskusji wynika, że te fundusze mogą służyć do pokrycia zadłużenia.
Bez zmian: Burmistrz dodał, iż brakuje czasu, bo projekt ma być gotowy do roku 2016. Bez zmian: Burmistrz dodał, iż brakuje czasu, bo projekt ma być gotowy do roku 2016.
Bez zmian: Radna MŁ stwierdziła, że minusem wycofania się z projektu jest to , że aby później wejść w inne takie przedsięwzięcia trzeba być uczestnikiem jakiegoś programu. Bez zmian: Radna MŁ stwierdziła, że minusem wycofania się z projektu jest to , że aby później wejść w inne takie przedsięwzięcia trzeba być uczestnikiem jakiegoś programu.
Bez zmian: Burmistrz dodał , że projekty w tym programie dotyczyły gospodarki wodnej. Brwinów Bez zmian: Burmistrz dodał , że projekty w tym programie dotyczyły gospodarki wodnej. Brwinów
Bez zmian: ma zasypane stawy, nie mają zbiorników retencyjnych i płaciliby kary. To nas by obciążyło. Bez zmian: ma zasypane stawy, nie mają zbiorników retencyjnych i płaciliby kary. To nas by obciążyło.
Bez zmian: 2 wniosek Bez zmian: 2 wniosek
Bez zmian: W związku z tym Przewodniczący ZH zgłosił wniosek, aby §6616 został wykreślony z projektu budżetu w tym dziale a suma 100 000zł przeniesiona zostały do działu inwestycji. Bez zmian: W związku z tym Przewodniczący ZH zgłosił wniosek, aby §6616 został wykreślony z projektu budżetu w tym dziale a suma 100 000zł przeniesiona zostały do działu inwestycji.
Bez zmian: Wniosek został przegłosowany i przyjęty 6 głosami za i jednym wstrzymującym się. Bez zmian: Wniosek został przegłosowany i przyjęty 6 głosami za i jednym wstrzymującym się.
Bez zmian: Burmistrz przypomniał, że w dziale inwestycji jest tylko 600 000zł. na spłatę roszczeń. Bez zmian: Burmistrz przypomniał, że w dziale inwestycji jest tylko 600 000zł. na spłatę roszczeń.
Bez zmian: Miasto ma 8 spraw sadowych, z czego dwie są w apelacji. Następnie szczegółowo poinformował o kosztach poszczególnych spraw. Szacowane są na: 205 000zł, 131 000zł, 137 000zł, o faktury 87 000,zł 231 000zł, 283 000zł i syndyk masy upadłościowej 750 000zł i 122 000zł. Bez zmian: Miasto ma 8 spraw sadowych, z czego dwie są w apelacji. Następnie szczegółowo poinformował o kosztach poszczególnych spraw. Szacowane są na: 205 000zł, 131 000zł, 137 000zł, o faktury 87 000,zł 231 000zł, 283 000zł i syndyk masy upadłościowej 750 000zł i 122 000zł.
Bez zmian: Następnie ZH dopytywał się czy wykonawca dachu jest pociągnięty do odpowiedzialności. Bez zmian: Następnie ZH dopytywał się czy wykonawca dachu jest pociągnięty do odpowiedzialności.
Bez zmian: Burmistrz odpowiedział, że przeciw temu wykonawcy jest sprawa w sądzie a po dokonanej Bez zmian: Burmistrz odpowiedział, że przeciw temu wykonawcy jest sprawa w sądzie a po dokonanej
Bez zmian: ekspertyzie okazało się, że dach w szkole jest do wymiany. I konieczny będzie przetarg Bez zmian: ekspertyzie okazało się, że dach w szkole jest do wymiany. I konieczny będzie przetarg
Bez zmian: na nowy dach. Dodał, że zgodnie z obliczeniami kancelarii Sadurski‐Milczak z roszczeń Bez zmian: na nowy dach. Dodał, że zgodnie z obliczeniami kancelarii Sadurski‐Milczak z roszczeń
Bez zmian: przeciw wykonawcy i projektantowi rozbudowy szkoły nie uda się uzyskać więcej jak Bez zmian: przeciw wykonawcy i projektantowi rozbudowy szkoły nie uda się uzyskać więcej jak
Bez zmian: kilkadziesiąt tysięcy złotych. Bez zmian: kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Bez zmian: Z kolei, radna KTN wyraziła zaniepokojenie czy stan dachu nie zagraża bezpieczeństwu. Bez zmian: Z kolei, radna KTN wyraziła zaniepokojenie czy stan dachu nie zagraża bezpieczeństwu.
Bez zmian: Burmistrz sprecyzował, że stan dachu nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Natomiast Bez zmian: Burmistrz sprecyzował, że stan dachu nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Natomiast
Bez zmian: konieczność jego wymiany wynika ze źle wykonanej pracy, bo wykonawca położył Bez zmian: konieczność jego wymiany wynika ze źle wykonanej pracy, bo wykonawca położył
Bez zmian: blachę na konstrukcję bez izolacji i blacha koroduje. Przy okazji wymiany dachu można Bez zmian: blachę na konstrukcję bez izolacji i blacha koroduje. Przy okazji wymiany dachu można
Bez zmian: będzie poprawić rynny i dokonać jeszcze jakiś ulepszeń. Bez zmian: będzie poprawić rynny i dokonać jeszcze jakiś ulepszeń.
Bez zmian: Dział 710 działalność usługowa Bez zmian: Dział 710 działalność usługowa
Bez zmian: Mieszkanka MG zapytała czy można dokonać oszczędności na sumie 30 000 w §4170 w związku z tym, że Burmistrz dokonał rozwiązania komisji urbanistycznej przy Urzędzie Miasta i zmniejszyć ją o połowę a uzyskane 15 000 przeznaczyć na czipowanie psów. To ważny problem społeczny, bo dotyczy szerzej programu ochrony zwierząt, który jest szerokim zagadnieniem do rozpatrzenia przez Radę do końca marca. W dalszym ciągu swojej wniosku Pani MG zaproponowała przesunięcie tej kwoty do działu 900 Gospodarka komunalna i ochrona środowiska w § 4300 ( rozdział 90013) poświęconemu na wydatki związane z utrzymaniem bezpańskich zwierząt w schronisku. Bez zmian: Mieszkanka MG zapytała czy można dokonać oszczędności na sumie 30 000 w §4170 w związku z tym, że Burmistrz dokonał rozwiązania komisji urbanistycznej przy Urzędzie Miasta i zmniejszyć ją o połowę a uzyskane 15 000 przeznaczyć na czipowanie psów. To ważny problem społeczny, bo dotyczy szerzej programu ochrony zwierząt, który jest szerokim zagadnieniem do rozpatrzenia przez Radę do końca marca. W dalszym ciągu swojej wniosku Pani MG zaproponowała przesunięcie tej kwoty do działu 900 Gospodarka komunalna i ochrona środowiska w § 4300 ( rozdział 90013) poświęconemu na wydatki związane z utrzymaniem bezpańskich zwierząt w schronisku.
Bez zmian: 3 wniosek Bez zmian: 3 wniosek
Bez zmian: Przewodniczący ZH przedstawił wniosek do głosowania dotyczący zdjęcia połowy Bez zmian: Przewodniczący ZH przedstawił wniosek do głosowania dotyczący zdjęcia połowy
Bez zmian: kwoty z 30 000 w §4170 ( dział 710 umowy i zlecenia) dotyczące planu i komisji Bez zmian: kwoty z 30 000 w §4170 ( dział 710 umowy i zlecenia) dotyczące planu i komisji
Bez zmian: urbanistycznej i przeniesienie 15 000zł do działu 900 Gospodarka komunalna i ochrona Bez zmian: urbanistycznej i przeniesienie 15 000zł do działu 900 Gospodarka komunalna i ochrona
Bez zmian: środowiska §4300 (rozdział 90013) poświęconemu na wydatki związane z Bez zmian: środowiska §4300 (rozdział 90013) poświęconemu na wydatki związane z
Bez zmian: utrzymaniem bezpańskich zwierząt w schronisku. Bez zmian: utrzymaniem bezpańskich zwierząt w schronisku.
Bez zmian: Wniosek został przegłosowany siedmioma głosami za. Wstrzymujących ani przeciw nie było. Bez zmian: Wniosek został przegłosowany siedmioma głosami za. Wstrzymujących ani przeciw nie było.
Bez zmian: W odniesieniu do § 4210 i § 4300 utrzymanie cmentarza, Pani KK wyliczyła koszty sprzątania cmentarza 13 000 zł. Zaproponowała, aby uporządkować dokumentację grobów cmentarza i zrobienie planu cmentarza w formie tablicy , której koszt wyniósłby ok.7 000zł. Bez zmian: W odniesieniu do § 4210 i § 4300 utrzymanie cmentarza, Pani KK wyliczyła koszty sprzątania cmentarza 13 000 zł. Zaproponowała, aby uporządkować dokumentację grobów cmentarza i zrobienie planu cmentarza w formie tablicy , której koszt wyniósłby ok.7 000zł.
Bez zmian: Radna KTN zauważyła, że planu cmentarza można opracować w oparciu o program komputerowy. Bez zmian: Radna KTN zauważyła, że planu cmentarza można opracować w oparciu o program komputerowy.
Bez zmian: Dział 754 Bezpieczeństwo publiczne i i ochrona pożarowa Bez zmian: Dział 754 Bezpieczeństwo publiczne i i ochrona pożarowa
Bez zmian: Przewodniczący ZH zwrócił się z pytaniem do zebranych czy mają pytanie do dwóch Bez zmian: Przewodniczący ZH zwrócił się z pytaniem do zebranych czy mają pytanie do dwóch
Bez zmian: punktów tego działu. Bez zmian: punktów tego działu.
Bez zmian: Radna KTN zauważyła, że warto by było wprowadzić, za przykładem Brwinowa, radary czasowe kontrolujące prędkość, co jest zabiegiem dyscyplinującym kierowców. Bez zmian: Radna KTN zauważyła, że warto by było wprowadzić, za przykładem Brwinowa, radary czasowe kontrolujące prędkość, co jest zabiegiem dyscyplinującym kierowców.
Bez zmian: Burmistrz obiecał przedyskutować to zagadnienie z policjantami z Posterunku. Bez zmian: Burmistrz obiecał przedyskutować to zagadnienie z policjantami z Posterunku.
Bez zmian: Ogólnie poprawa bezpieczeństwa nastąpiłaby po założeniu monitoringu. Burmistrz Bez zmian: Ogólnie poprawa bezpieczeństwa nastąpiłaby po założeniu monitoringu. Burmistrz
Bez zmian: sugerował by postawić część urządzeń i zorientować się jak to działa. Przykładem zalet Bez zmian: sugerował by postawić część urządzeń i zorientować się jak to działa. Przykładem zalet
Bez zmian: są kradzieże rowerów. Monitoring pozwoliłby rozpoznać sprawcę. Na stacji WKD są Bez zmian: są kradzieże rowerów. Monitoring pozwoliłby rozpoznać sprawcę. Na stacji WKD są
Bez zmian: kamery przemysłowe uniemożliwiające rozpoznanie twarzy. Uchwycenie sprawcy w Bez zmian: kamery przemysłowe uniemożliwiające rozpoznanie twarzy. Uchwycenie sprawcy w
Bez zmian: kilku miejscach daje większą prawdopodobność rozpoznania twarzy sprawcy. Bez zmian: kilku miejscach daje większą prawdopodobność rozpoznania twarzy sprawcy.
Bez zmian: Dział 758 różne rozliczenia Bez zmian: Dział 758 różne rozliczenia
Bez zmian: Radny GS zwrócił uwagę na §4810 gdzie suma 72 000 przeznaczona jest na rezerwę celową na realizację zadań własnych z zakresu zarządzania kryzysowego. Chodzi o agregat dla miasta przy przerwach w dostawach prądu. Burmistrz stwierdził, że dla Podkowy taki agregat nie zdaje egzaminu bo nie ma wystarczającej mocy aby zasilić całe miasto. Bez zmian: Radny GS zwrócił uwagę na §4810 gdzie suma 72 000 przeznaczona jest na rezerwę celową na realizację zadań własnych z zakresu zarządzania kryzysowego. Chodzi o agregat dla miasta przy przerwach w dostawach prądu. Burmistrz stwierdził, że dla Podkowy taki agregat nie zdaje egzaminu bo nie ma wystarczającej mocy aby zasilić całe miasto.
Bez zmian: Dział 900 gospodarka komunalna i ochrona środowiska Bez zmian: Dział 900 gospodarka komunalna i ochrona środowiska
Bez zmian: Przewodniczący Komisji ZH zwrócił się do zebranych z pytaniem czy ktoś ma Bez zmian: Przewodniczący Komisji ZH zwrócił się do zebranych z pytaniem czy ktoś ma
Bez zmian: uwagi do tego działu. Pytanie z Sali dotyczyło opłat za ścieki. Bez zmian: uwagi do tego działu. Pytanie z Sali dotyczyło opłat za ścieki.
Bez zmian: Pani KK wyjaśniła, że stawka dla mieszkańców za ścieki zostaną utrzymane na poziomie budżetowym. Natomiast, nie wiadomo dokładnie ile osób jest podłączonych do kanalizacji. Szacuje się, że podłączonych jest 1160 mieszkańców. Zdaniem Burmistrz system powinien być ujednolicony, żeby umowy mogły być ujednolicone. Jest to utrudnione, bo są osoby Bez zmian: Pani KK wyjaśniła, że stawka dla mieszkańców za ścieki zostaną utrzymane na poziomie budżetowym. Natomiast, nie wiadomo dokładnie ile osób jest podłączonych do kanalizacji. Szacuje się, że podłączonych jest 1160 mieszkańców. Zdaniem Burmistrz system powinien być ujednolicony, żeby umowy mogły być ujednolicone. Jest to utrudnione, bo są osoby
Bez zmian: starsze, chociaż jest obowiązek podłączenia do sieci kanalizacyjnej po dwóch latach. Bez zmian: starsze, chociaż jest obowiązek podłączenia do sieci kanalizacyjnej po dwóch latach.
Bez zmian: Burmistrz przypomniał, że za dwa lata wejdą opłaty środowiskowe i obowiązek przyłączenia do sieci wodno ‐kanalizacyjnej będzie obejmował wszystkich mieszkańców. Bez zmian: Burmistrz przypomniał, że za dwa lata wejdą opłaty środowiskowe i obowiązek przyłączenia do sieci wodno ‐kanalizacyjnej będzie obejmował wszystkich mieszkańców.
Bez zmian: Mieszkanka MG dopytywała o wydatkowanie kwoty przeznaczonej w §4300 w tym dziale. Zdaniem Pani K. Kowalewskiej suma ta zostanie przeznaczona zgodnie z zapisem na pielęgnację drzew i utrzymanie zieleni. Bez zmian: Mieszkanka MG dopytywała o wydatkowanie kwoty przeznaczonej w §4300 w tym dziale. Zdaniem Pani K. Kowalewskiej suma ta zostanie przeznaczona zgodnie z zapisem na pielęgnację drzew i utrzymanie zieleni.
Bez zmian: Drugie pytanie mieszkanki MG dotyczyło wydatków związanych z ochroną środowiska z rozdziału 90019 a ściślej, finansowania usuwania azbestu. Mieszkańcy mieli zawsze zagwarantowane bezpłatne usuwanie azbestu. Dla budżetu Miasta istotne jest z jakiego funduszu będą te pieniądze. Nie udało się nigdy uzyskać dofinansowania z Funduszu ochrony Środowiska. Bez zmian: Drugie pytanie mieszkanki MG dotyczyło wydatków związanych z ochroną środowiska z rozdziału 90019 a ściślej, finansowania usuwania azbestu. Mieszkańcy mieli zawsze zagwarantowane bezpłatne usuwanie azbestu. Dla budżetu Miasta istotne jest z jakiego funduszu będą te pieniądze. Nie udało się nigdy uzyskać dofinansowania z Funduszu ochrony Środowiska.
Bez zmian: Kolejne pytanie mieszkanki MG dotyczyło funduszy na ekspertyzę dendrologiczną drzew pomnikowych w lesie Młochowskim. Pani MG przypomniała, że w 2012r. Rada cofnęła fundusze przeznaczone na ten cel, ale jakieś pieniądze były na ten cel z FOŚ. Bez zmian: Kolejne pytanie mieszkanki MG dotyczyło funduszy na ekspertyzę dendrologiczną drzew pomnikowych w lesie Młochowskim. Pani MG przypomniała, że w 2012r. Rada cofnęła fundusze przeznaczone na ten cel, ale jakieś pieniądze były na ten cel z FOŚ.
Bez zmian: W odpowiedzi Burmistrz stwierdził, że nie ma problemu z uzyskaniem funduszy. Trzeba Bez zmian: W odpowiedzi Burmistrz stwierdził, że nie ma problemu z uzyskaniem funduszy. Trzeba
Bez zmian: tylko złożyć odpowiednie wnioski a przez ostatnie dwa lata nikt o takie dofinansowanie Bez zmian: tylko złożyć odpowiednie wnioski a przez ostatnie dwa lata nikt o takie dofinansowanie
Bez zmian: nie występował. §6050 projektu budżetu dotyczy rewitalizacji Leśnego Parku Miejskiego i na jej cel przewidziano sumę 400 000zł. Bez zmian: nie występował. §6050 projektu budżetu dotyczy rewitalizacji Leśnego Parku Miejskiego i na jej cel przewidziano sumę 400 000zł.
Bez zmian: Burmistrz zaproponował przełożenie tego przedsięwzięcia na rok następny. Cały Bez zmian: Burmistrz zaproponował przełożenie tego przedsięwzięcia na rok następny. Cały
Bez zmian: projekt rewitalizacji tego obiektu związany jest z zamierzonym skomunalizowaniem Bez zmian: projekt rewitalizacji tego obiektu związany jest z zamierzonym skomunalizowaniem
Bez zmian: dwóch działek oddzielających Park od MOK‐u. Pozwoliłoby to na połączenie tych dwóch Bez zmian: dwóch działek oddzielających Park od MOK‐u. Pozwoliłoby to na połączenie tych dwóch
Bez zmian: obiektów i opracowanie kompleksowe ich rewitalizacji. Bez zmian: obiektów i opracowanie kompleksowe ich rewitalizacji.
Bez zmian: Na chwilę obecną Burmistrz proponuje oczyszczenie stawu w parku miejskim, bo Bez zmian: Na chwilę obecną Burmistrz proponuje oczyszczenie stawu w parku miejskim, bo
Bez zmian: pogoda jest sprzyjająca i starczyłoby funduszy. Bez zmian: pogoda jest sprzyjająca i starczyłoby funduszy.
Bez zmian: W zamian Burmistrz zaproponował zrewitalizowanie Parku Przyjaźni Polsko‐ Węgierskiej. Wystarczyłoby pieniędzy na realizację tego projektu w całości a koszt ten szacuje się na 900 000zł. Bez zmian: W zamian Burmistrz zaproponował zrewitalizowanie Parku Przyjaźni Polsko‐ Węgierskiej. Wystarczyłoby pieniędzy na realizację tego projektu w całości a koszt ten szacuje się na 900 000zł.
Bez zmian: 4 wniosek Bez zmian: 4 wniosek
Bez zmian: Przewodniczący Komisji ZH sformułował wniosek o zmianę zapisu w §6050 projektu budżetu dział 900, tj. o wykreślenie z tego punktu rewitalizacji Parku Miejskiego a wpisanie w to miejsce rewitalizacji Parku Przyjaźni Polsko‐Węgierskiej. Bez zmian: Przewodniczący Komisji ZH sformułował wniosek o zmianę zapisu w §6050 projektu budżetu dział 900, tj. o wykreślenie z tego punktu rewitalizacji Parku Miejskiego a wpisanie w to miejsce rewitalizacji Parku Przyjaźni Polsko‐Węgierskiej.
Bez zmian: Wniosek został przyjęty jednogłośnie. Bez zmian: Wniosek został przyjęty jednogłośnie.
Bez zmian: Na tym zakończyła się dyskusja Komisji nad budżetem. Bez zmian: Na tym zakończyła się dyskusja Komisji nad budżetem.
Bez zmian: Ad.5 Bez zmian: Ad.5
Bez zmian: Przewodniczący Komisji ZH zwrócił się do Radnych o przyjęcie propozycji planu pracy do przemyślenia i zgłoszenie uwag na następnym posiedzeniu. Bez zmian: Przewodniczący Komisji ZH zwrócił się do Radnych o przyjęcie propozycji planu pracy do przemyślenia i zgłoszenie uwag na następnym posiedzeniu.
Bez zmian: Ad.6 Bez zmian: Ad.6
Bez zmian: W tym punkcie dotyczącym wolnych wniosków zgłoszono kilka problemów. Bez zmian: W tym punkcie dotyczącym wolnych wniosków zgłoszono kilka problemów.
Bez zmian: 1. Burmistrz zapowiedział, że nielegalnie stawiane tablice, jak np. tablica ogłoszeniowa Bez zmian: 1. Burmistrz zapowiedział, że nielegalnie stawiane tablice, jak np. tablica ogłoszeniowa
Bez zmian: na drodze 719 – róg ul. Gołębiej będą likwidowane. Urzędnicy miejscy będą chodzić i Bez zmian: na drodze 719 – róg ul. Gołębiej będą likwidowane. Urzędnicy miejscy będą chodzić i
Bez zmian: prosić o zdejmowanie wszystkich takich ogłoszeń z płotów na koszt właścicieli posesji. Bez zmian: prosić o zdejmowanie wszystkich takich ogłoszeń z płotów na koszt właścicieli posesji.
Bez zmian: Wynika to z troski o estetykę Miasta. Bez zmian: Wynika to z troski o estetykę Miasta.
Bez zmian: 2. Ekspertyza dendrologiczna pomników Przyrody zostanie przeprowadzona na koszt Bez zmian: 2. Ekspertyza dendrologiczna pomników Przyrody zostanie przeprowadzona na koszt
Bez zmian: miasta i 4 drzewa z 14 przeznaczone są do wycięcia. Bez zmian: miasta i 4 drzewa z 14 przeznaczone są do wycięcia.
Bez zmian: 3. W roku przyszłym Miasto postara się o ładniejszy wystrój świąteczny Miasta. Bez zmian: 3. W roku przyszłym Miasto postara się o ładniejszy wystrój świąteczny Miasta.
Bez zmian: Na zakończenie posiedzenia Komisja przystąpiła do głosowania nad Protokołem z Bez zmian: Na zakończenie posiedzenia Komisja przystąpiła do głosowania nad Protokołem z
Bez zmian: posiedzenia Komisji Ładu z dnia 11.12.2014. Bez zmian: posiedzenia Komisji Ładu z dnia 11.12.2014.
Bez zmian: Protokół został przyjęty 6 głosami za i jednym wstrzymującym się. Bez zmian: Protokół został przyjęty 6 głosami za i jednym wstrzymującym się.
Bez zmian: Ad.8 Bez zmian: Ad.8
Bez zmian: Przewodniczący Komisji Z. Habierski zamknął posiedzenie Komisji. Bez zmian: Przewodniczący Komisji Z. Habierski zamknął posiedzenie Komisji.
Bez zmian: Protokołowała Małgorzata Horban. Bez zmian: Protokołowała Małgorzata Horban.
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]
Bez zmian:

"Protokół

 Bez zmian:

"Protokół

Bez zmian: PROTOKÓŁ ZE WSPÓLNEGO POSIEDZENIA KOMISJI BUDŻETU, FINANSÓW I INWESTYCJI, Bez zmian: PROTOKÓŁ ZE WSPÓLNEGO POSIEDZENIA KOMISJI BUDŻETU, FINANSÓW I INWESTYCJI,
Bez zmian: KOMISJI ŁADU PRZESTRZENNEGO, BEZPIECZEŃSTWA I OCHRONY ŚRODOWISKA, KOMISJI Bez zmian: KOMISJI ŁADU PRZESTRZENNEGO, BEZPIECZEŃSTWA I OCHRONY ŚRODOWISKA, KOMISJI
Bez zmian: KULTURY, OŚWIATY, SPORTU I SPRAW SPOŁECZNYCH RADY MIASTA PODKOWA LEŚNA Bez zmian: KULTURY, OŚWIATY, SPORTU I SPRAW SPOŁECZNYCH RADY MIASTA PODKOWA LEŚNA
Bez zmian: (11 GRUDNIA 2014 r. , godz. 18.30 w Zespole Szkół w Podkowie Leśnej, ul. Jana Bez zmian: (11 GRUDNIA 2014 r. , godz. 18.30 w Zespole Szkół w Podkowie Leśnej, ul. Jana
Bez zmian: Pawła II 20) Bez zmian: Pawła II 20)
Bez zmian: Proponowany porządek: Bez zmian: Proponowany porządek:
Bez zmian: 1. Otwarcie wspólnego posiedzenia Komisji. Bez zmian: 1. Otwarcie wspólnego posiedzenia Komisji.
Bez zmian: 2. Przedstawienie porządku posiedzenia Komisji. Bez zmian: 2. Przedstawienie porządku posiedzenia Komisji.
Bez zmian: 3. Analiza wieloletniej prognozy finansowej na lata 2015 - 2025 i projektu Bez zmian: 3. Analiza wieloletniej prognozy finansowej na lata 2015 - 2025 i projektu
Bez zmian: budżetu miasta Podkowa Leśna na 2015 rok. Bez zmian: budżetu miasta Podkowa Leśna na 2015 rok.
Bez zmian: a) Informacje Skarbnika Miasta na temat wieloletniej prognozy finansowej na Bez zmian: a) Informacje Skarbnika Miasta na temat wieloletniej prognozy finansowej na
Bez zmian: lata 2015 - 2025. Bez zmian: lata 2015 - 2025.
Bez zmian: b) Informacje Skarbnika Miasta na temat projektu budżetu miasta na 2015 rok. Bez zmian: b) Informacje Skarbnika Miasta na temat projektu budżetu miasta na 2015 rok.
Bez zmian: c) Omówienie wieloletniej prognozy finansowej na lata 2015 – 2025 oraz Bez zmian: c) Omówienie wieloletniej prognozy finansowej na lata 2015 – 2025 oraz
Bez zmian: projektu budżetu miasta na 2015 rok. Bez zmian: projektu budżetu miasta na 2015 rok.
Bez zmian: 4. Wolne wnioski. Bez zmian: 4. Wolne wnioski.
Bez zmian: 5. Zakończenie posiedzenia Komisji. Bez zmian: 5. Zakończenie posiedzenia Komisji.
Bez zmian: Ad.1 Przewodnicząca Rady Miasta Podkowa Leśna Pani Renata Gabryszuk powitała obecnych Radnych oraz mieszkańców. Bez zmian: Ad.1 Przewodnicząca Rady Miasta Podkowa Leśna Pani Renata Gabryszuk powitała obecnych Radnych oraz mieszkańców.
Bez zmian: Ad.2 Został przedstawiony porządek posiedzenia Komisji. Nie wniesiono uwag. Bez zmian: Ad.2 Został przedstawiony porządek posiedzenia Komisji. Nie wniesiono uwag.
Bez zmian: Przewodnicząca Rady przekazała głos Przewodniczącej Komisji Budżetu, finansów i inwestycji Radnej Mili Drzewickiej, która przywitała obecnych i poprosiła Panią Skarbnik o ogólne informacje dotyczące WPF oraz budżetu. Bez zmian: Przewodnicząca Rady przekazała głos Przewodniczącej Komisji Budżetu, finansów i inwestycji Radnej Mili Drzewickiej, która przywitała obecnych i poprosiła Panią Skarbnik o ogólne informacje dotyczące WPF oraz budżetu.
Bez zmian: Ad.3.a Bez zmian: Ad.3.a
Bez zmian: Skarbnik Miasta przedstawiła informacje dotyczące Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2015-2025 oraz projekt budżetu miasta Podkowa Leśna na rok 2015. Zwróciła uwagę, iż budżet zależy od WPF ponieważ stanowi ona niejako streszczenie budżetu. Wieloletnich przedsięwzięć nie ma wpisanych w WPF ponieważ zawiera się jedynie te, które trwają dłużej niż 3 lata. WPF służy temu by mieć orientację na temat poziomu zadłużenia miasta. Bez zmian: Skarbnik Miasta przedstawiła informacje dotyczące Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2015-2025 oraz projekt budżetu miasta Podkowa Leśna na rok 2015. Zwróciła uwagę, iż budżet zależy od WPF ponieważ stanowi ona niejako streszczenie budżetu. Wieloletnich przedsięwzięć nie ma wpisanych w WPF ponieważ zawiera się jedynie te, które trwają dłużej niż 3 lata. WPF służy temu by mieć orientację na temat poziomu zadłużenia miasta.
Bez zmian: Ad.3c. Bez zmian: Ad.3c.
Bez zmian: Przewodnicząca Komisji Budżetu, finansów i inwestycji zapytała zebranych czy są jakieś pytania odnośnie informacji przedstawionej przez Panią Skarbnik. Bez zmian: Przewodnicząca Komisji Budżetu, finansów i inwestycji zapytała zebranych czy są jakieś pytania odnośnie informacji przedstawionej przez Panią Skarbnik.
Bez zmian: Radna Przybysz zapytała o planowane wydatki inwestycyjne. Pani Skarbnik poinformowała, iż nie prognozuje się nadwyżki budżetowej na 2015 rok. Bez zmian: Radna Przybysz zapytała o planowane wydatki inwestycyjne. Pani Skarbnik poinformowała, iż nie prognozuje się nadwyżki budżetowej na 2015 rok.
Bez zmian: Radny Habierski zadał pytanie dotyczące spłat kredytu, jakie kwoty oraz do kiedy będą spłacane. Skarbnik odpowiedziała, że zależy to od tego jak zamkniemy rok 2014. Jest to kwota 4 311 000zł. Bez zmian: Radny Habierski zadał pytanie dotyczące spłat kredytu, jakie kwoty oraz do kiedy będą spłacane. Skarbnik odpowiedziała, że zależy to od tego jak zamkniemy rok 2014. Jest to kwota 4 311 000zł.
Bez zmian: Mieszkanka (Gessner) : Dlaczego w tabeli 10.1 str.7 są identyczne kwoty, dokładnie takie jak kwota rat kredytu? Bez zmian: Mieszkanka (Gessner) : Dlaczego w tabeli 10.1 str.7 są identyczne kwoty, dokładnie takie jak kwota rat kredytu?
Bez zmian: Skarbnik: Nie jestem w stanie określić jakie będą nadwyżki, sprawą pierwszoplanową jest spłata rat kredytu. Bez zmian: Skarbnik: Nie jestem w stanie określić jakie będą nadwyżki, sprawą pierwszoplanową jest spłata rat kredytu.
Bez zmian: Mieszkanka (Gessner): Od lat krytykuję WPF i stan finansowy miasta. Uważam, że WPF jest mocno okrojona. Bez zmian: Mieszkanka (Gessner): Od lat krytykuję WPF i stan finansowy miasta. Uważam, że WPF jest mocno okrojona.
Bez zmian: Zwróciła się do Radnych aby potraktowali WPF jako dokument strategiczny a nie jedynie miejsce gdzie można wyczytać zadłużenie miasta. WPF zostanie podjęty pierwszą uchwałą co stanowi o randze tego dokumentu. Zwróciła uwagę, że 90% dochodów ogółem pochłaniają: Bez zmian: Zwróciła się do Radnych aby potraktowali WPF jako dokument strategiczny a nie jedynie miejsce gdzie można wyczytać zadłużenie miasta. WPF zostanie podjęty pierwszą uchwałą co stanowi o randze tego dokumentu. Zwróciła uwagę, że 90% dochodów ogółem pochłaniają:
Bez zmian: -odszkodowania za drogi Bez zmian: -odszkodowania za drogi
Bez zmian: -sprawy sądowe Bez zmian: -sprawy sądowe
Bez zmian: -nielegalna wycinka drzew Bez zmian: -nielegalna wycinka drzew
Bez zmian: 10% , które zostaje to bardzo mało. Zdaniem Pani Miry żyjemy ponad stan. Zwróciła uwagę, że na str. 7 poz. 11.1 37% przeznaczone jest na wynagrodzenie w mieście. Bez zmian: 10% , które zostaje to bardzo mało. Zdaniem Pani Miry żyjemy ponad stan. Zwróciła uwagę, że na str. 7 poz. 11.1 37% przeznaczone jest na wynagrodzenie w mieście.
Bez zmian: Na rok 2015 15% przeznaczono na funkcjonowanie organów jednostki samorządu a w 2018 roku planowane jest zwiększenie tej kwoty do 17%. Bez zmian: Na rok 2015 15% przeznaczono na funkcjonowanie organów jednostki samorządu a w 2018 roku planowane jest zwiększenie tej kwoty do 17%.
Bez zmian: Poprosiła Radnych o rewizję wydatków bieżących, kontrolę i dyscyplinę. Bez zmian: Poprosiła Radnych o rewizję wydatków bieżących, kontrolę i dyscyplinę.
Bez zmian: Radny Porowski: Zapytał czy można renegocjować warunki umowy kredytowej. Skarbnik stwierdziła, że nie można negocjować warunków określonych w przetargu. Bez zmian: Radny Porowski: Zapytał czy można renegocjować warunki umowy kredytowej. Skarbnik stwierdziła, że nie można negocjować warunków określonych w przetargu.
Bez zmian: Przewodnicząca Mila Drzewicka zapytała czy są jeszcze pytania dotyczące WPF . Więcej pytań nie zgłoszono. W związku z tym Przewodnicząca Komisji poprosiła Panią Skarbnik o przedstawienie ogólnych założeń budżetowych. Bez zmian: Przewodnicząca Mila Drzewicka zapytała czy są jeszcze pytania dotyczące WPF . Więcej pytań nie zgłoszono. W związku z tym Przewodnicząca Komisji poprosiła Panią Skarbnik o przedstawienie ogólnych założeń budżetowych.
Bez zmian: Ad.3.b. Bez zmian: Ad.3.b.
Bez zmian: Skarbnik przedstawiła informacje dotyczące projektu budżetu na rok 2015. Bez zmian: Skarbnik przedstawiła informacje dotyczące projektu budżetu na rok 2015.
Bez zmian: Następnie Przewodnicząca Komisji Odczytała uchwałę budżetową i poprosiła zebranych o zadawanie pytań szczegółowych dotyczących budżetu miasta na rok 2015. Bez zmian: Następnie Przewodnicząca Komisji Odczytała uchwałę budżetową i poprosiła zebranych o zadawanie pytań szczegółowych dotyczących budżetu miasta na rok 2015.
Bez zmian: Radna Stępka: proszę o informację dotyczącą działu : przetwórstwo przemysłowe Bez zmian: Radna Stępka: proszę o informację dotyczącą działu : przetwórstwo przemysłowe
Bez zmian: Radny Habierski : zapytał o projekt dotyczący Bazy Wiedzy Bez zmian: Radny Habierski : zapytał o projekt dotyczący Bazy Wiedzy
Bez zmian: Radna Stępka: energia, gaz, woda Bez zmian: Radna Stępka: energia, gaz, woda
Bez zmian: Radny Kubicki zgłosił wniosek by rozpocząć od pytań ogólnych i przejść w dalszej kolejności do pytań szczegółowych. Bez zmian: Radny Kubicki zgłosił wniosek by rozpocząć od pytań ogólnych i przejść w dalszej kolejności do pytań szczegółowych.
Bez zmian: Radna Przybysz zapytała o stopień szczegółowości danych zawartych w tabelach budżetowych. Bez zmian: Radna Przybysz zapytała o stopień szczegółowości danych zawartych w tabelach budżetowych.
Bez zmian: Skarbnik poinformowała, iż dane są formułowane przez program komputerowy i nie ma możliwości bardziej szczegółowego rozbicia. Bez zmian: Skarbnik poinformowała, iż dane są formułowane przez program komputerowy i nie ma możliwości bardziej szczegółowego rozbicia.
Bez zmian: Radna Łaskarzewska zapytała czego spodziewamy się po dzisiejszym spotkaniu. Zwróciła się do Radnych o szukanie możliwości zwiększenia dochodów miasta. „Przychylam się do opinii Pani Miry, że ten budżet jest napięty.” Bez zmian: Radna Łaskarzewska zapytała czego spodziewamy się po dzisiejszym spotkaniu. Zwróciła się do Radnych o szukanie możliwości zwiększenia dochodów miasta. „Przychylam się do opinii Pani Miry, że ten budżet jest napięty.”
Bez zmian: Przewodnicząca Komisji poinformowała, że dzisiejsze spotkanie ma charakter informacyjny i raczej ogólny. Bez zmian: Przewodnicząca Komisji poinformowała, że dzisiejsze spotkanie ma charakter informacyjny i raczej ogólny.
Bez zmian: Skarbnik zwróciła uwagę, że do końca roku 2014 budżet powinien zostać zatwierdzony. Natomiast od nowego roku można wprowadzać w budżecie zmiany. Bez zmian: Skarbnik zwróciła uwagę, że do końca roku 2014 budżet powinien zostać zatwierdzony. Natomiast od nowego roku można wprowadzać w budżecie zmiany.
Bez zmian: Radny Kubicki zaproponował by rozpocząć przegląd budżetu od dochodów i po kolei omawiać dokument. Bez zmian: Radny Kubicki zaproponował by rozpocząć przegląd budżetu od dochodów i po kolei omawiać dokument.
Bez zmian: Mieszkana (Gessner): dlaczego nie rozpocząć od 1 strony? Bez zmian: Mieszkana (Gessner): dlaczego nie rozpocząć od 1 strony?
Bez zmian: Radny Kubicki poddał w wątpliwość konieczność zapisu dotyczącego udzielania pożyczek przez Burmistrza Miasta. Bez zmian: Radny Kubicki poddał w wątpliwość konieczność zapisu dotyczącego udzielania pożyczek przez Burmistrza Miasta.
Bez zmian: Radna Dąbrówka poinformowała, że zapis umożliwia pozyskiwanie środków zewnętrznych przez Organizacje pozarządowe z terenu Miasta. Finansowanie Unijne ma często charakter refundacji kosztów poniesionych na realizację projektu co wiąże się z zaangażowaniem własnych środków do momentu rozliczenia projektu. Większość organizacji pozarządowych nie prowadzi działalności gospodarczej i nie posiada środków finansowych umożliwiających tego typu operacje. Uzyskanie pożyczki z Miasta umożliwia korzystanie ze środków Unijnych. Bez zmian: Radna Dąbrówka poinformowała, że zapis umożliwia pozyskiwanie środków zewnętrznych przez Organizacje pozarządowe z terenu Miasta. Finansowanie Unijne ma często charakter refundacji kosztów poniesionych na realizację projektu co wiąże się z zaangażowaniem własnych środków do momentu rozliczenia projektu. Większość organizacji pozarządowych nie prowadzi działalności gospodarczej i nie posiada środków finansowych umożliwiających tego typu operacje. Uzyskanie pożyczki z Miasta umożliwia korzystanie ze środków Unijnych.
Bez zmian: Radny Kubicki zwrócił również uwagę na zapis umożliwiający Burmistrzowi dokonywanie zmian w planie wydatków inwestycyjnych. Bez zmian: Radny Kubicki zwrócił również uwagę na zapis umożliwiający Burmistrzowi dokonywanie zmian w planie wydatków inwestycyjnych.
Bez zmian: Mieszkana (Gessner) zapytała kiedy będą mogli zabrać głos mieszkańcy? Bez zmian: Mieszkana (Gessner) zapytała kiedy będą mogli zabrać głos mieszkańcy?
Bez zmian: Radny Smoliński zaproponował by ograniczyć czas wypowiedzi. Bez zmian: Radny Smoliński zaproponował by ograniczyć czas wypowiedzi.
Bez zmian: Mieszkaniec Janiszewski: Według niego WPF wskazuje na to, że należy zatrzymać a nawet zmniejszyć koszty administracyjne. Zwrócił uwagę, że koszty spraw sądowych są ogromne. Trzeba jego zdaniem dążyć do wygaszania spraw sądowych. Odszkodowania za grunty również są porażająco wysokie. Stwierdził, że trzeba zbadać dokładnie stan szkoły bo według niego ,w przyszłym roku 500 000zł pochłonie usuwanie usterek. Należy również wymienić dach szkoły. Dyskutowanie o pozycjach budżetowych jest w tym momencie bezcelowe. Bez zmian: Mieszkaniec Janiszewski: Według niego WPF wskazuje na to, że należy zatrzymać a nawet zmniejszyć koszty administracyjne. Zwrócił uwagę, że koszty spraw sądowych są ogromne. Trzeba jego zdaniem dążyć do wygaszania spraw sądowych. Odszkodowania za grunty również są porażająco wysokie. Stwierdził, że trzeba zbadać dokładnie stan szkoły bo według niego ,w przyszłym roku 500 000zł pochłonie usuwanie usterek. Należy również wymienić dach szkoły. Dyskutowanie o pozycjach budżetowych jest w tym momencie bezcelowe.
Bez zmian: Radny Kubicki zapytał na jakiej podstawie zwiększono dochód dotyczący podatku od nieruchomości. Bez zmian: Radny Kubicki zapytał na jakiej podstawie zwiększono dochód dotyczący podatku od nieruchomości.
Bez zmian: Skarbnik: Jest to związane z powstaniem Galerii Handlowej Bez zmian: Skarbnik: Jest to związane z powstaniem Galerii Handlowej
Bez zmian: Radny Kubicki: na jakiej podstawie oszacowano opłaty za zajęcie pasa drogowego? Bez zmian: Radny Kubicki: na jakiej podstawie oszacowano opłaty za zajęcie pasa drogowego?
Bez zmian: Skarbnik: Na podstawie wykonania w bieżącym roku. Bez zmian: Skarbnik: Na podstawie wykonania w bieżącym roku.
Bez zmian: Radny Kubicki: zapytał o podatek od czynności cywilno-prawnych Bez zmian: Radny Kubicki: zapytał o podatek od czynności cywilno-prawnych
Bez zmian: Burmistrz: Podatek od czynności cywilno-prawnych jest zależny od rynku nieruchomości. Bez zmian: Burmistrz: Podatek od czynności cywilno-prawnych jest zależny od rynku nieruchomości.
Bez zmian: Przewodnicząca Drzewicka: co się kryje za opisem opłata za miejsca na cmentarzu? Bez zmian: Przewodnicząca Drzewicka: co się kryje za opisem opłata za miejsca na cmentarzu?
Bez zmian: Skarbnik: co roku są opłaty tytułem odnowienia praw, kolumbarium etc. Bez zmian: Skarbnik: co roku są opłaty tytułem odnowienia praw, kolumbarium etc.
Bez zmian: Mieszkanka (Gessner): RIO zobowiązało Panią Burmistrz do rzetelnej kalkulacji wywozu nieczystości. Bez zmian: Mieszkanka (Gessner): RIO zobowiązało Panią Burmistrz do rzetelnej kalkulacji wywozu nieczystości.
Bez zmian: Skarbnik: Opłata zostanie podniesiona w stosunku do poprzedniego roku. Poprzednia Rada Miasta obniżyła koszty wywozu śmieci by wspierać segregację odpadów. Bez zmian: Skarbnik: Opłata zostanie podniesiona w stosunku do poprzedniego roku. Poprzednia Rada Miasta obniżyła koszty wywozu śmieci by wspierać segregację odpadów.
Bez zmian: Radny Kubicki: zadał pytanie o Pozostałe dochody własne (str.11 pkt VI) Bez zmian: Radny Kubicki: zadał pytanie o Pozostałe dochody własne (str.11 pkt VI)
Bez zmian: Burmistrz: planujemy by długookresowi najemcy lokali podpisywali umowy bezpośrednio np. z energetyką by nie obciążać rozliczeniami urzędu. Bez zmian: Burmistrz: planujemy by długookresowi najemcy lokali podpisywali umowy bezpośrednio np. z energetyką by nie obciążać rozliczeniami urzędu.
Bez zmian: Radny Kubicki: Zauważył, że odpłatność za korzystanie z miejskiego przedszkola pozostaje na takim samym poziomie. Bez zmian: Radny Kubicki: Zauważył, że odpłatność za korzystanie z miejskiego przedszkola pozostaje na takim samym poziomie.
Bez zmian: Radny Porowski zapytał czy dochody gminy z najmu etc. wynoszące 420 000zł można zwiększyć. Bez zmian: Radny Porowski zapytał czy dochody gminy z najmu etc. wynoszące 420 000zł można zwiększyć.
Bez zmian: Radny Żółtowski zauważył iż są to dane historyczne. Bez zmian: Radny Żółtowski zauważył iż są to dane historyczne.
Bez zmian: Radna Łaskarzewska zapytała czy można zwiększyć dochód związany z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej. Bez zmian: Radna Łaskarzewska zapytała czy można zwiększyć dochód związany z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej.
Bez zmian: Burmistrz wytłumaczył, z e tego typu działania są nieopłacalne ponieważ wymagają większych nakładów niż otrzymane środki. Bez zmian: Burmistrz wytłumaczył, z e tego typu działania są nieopłacalne ponieważ wymagają większych nakładów niż otrzymane środki.
Bez zmian: Radna Przybysz zapytała czy możliwe jest by Radni otrzymali wykaz nieruchomości należących do miasta. Bez zmian: Radna Przybysz zapytała czy możliwe jest by Radni otrzymali wykaz nieruchomości należących do miasta.
Bez zmian: Burmistrz potwierdził, że jest to możliwe. Bez zmian: Burmistrz potwierdził, że jest to możliwe.
Bez zmian: Radny Smoliński zapytał czy miasto windykuje długi. Pani Skarbnik odpowiedziała twierdząco. Bez zmian: Radny Smoliński zapytał czy miasto windykuje długi. Pani Skarbnik odpowiedziała twierdząco.
Bez zmian: Burmistrz dodał, że właśnie są przygotowywane i wysyłane upomnienia za zaległości podatkowe. W planach jest system przypominania mieszkańców smsowo, mailowo o płatnościach takich jak podatki czy opłata za śmieci. Bez zmian: Burmistrz dodał, że właśnie są przygotowywane i wysyłane upomnienia za zaległości podatkowe. W planach jest system przypominania mieszkańców smsowo, mailowo o płatnościach takich jak podatki czy opłata za śmieci.
Bez zmian: Radny Kubicki zapytał o budowę domu komunalnego. Bez zmian: Radny Kubicki zapytał o budowę domu komunalnego.
Bez zmian: Burmistrz stwierdził, iż na ten moment nie można zrezygnować z umowy podpisanej z wykonawcą, natomiast będzie zapewniony wzorowy nadzór nad tą budową. Bez zmian: Burmistrz stwierdził, iż na ten moment nie można zrezygnować z umowy podpisanej z wykonawcą, natomiast będzie zapewniony wzorowy nadzór nad tą budową.
Bez zmian: Następnie Radni przeszli do przeglądania planu wydatków. Bez zmian: Następnie Radni przeszli do przeglądania planu wydatków.
Bez zmian: Przewodnicząca Drzewicka zauważyła, iż istotnie zwiększyła się kwota dla klubu przedszkolnego IHAHA. Skarbnik wytłumaczyła, iż związane jest to ze zwiększoną ilością dzieci. Oraz uczestnictwem w zajęciach dzieci niepełnosprawnych. Bez zmian: Przewodnicząca Drzewicka zauważyła, iż istotnie zwiększyła się kwota dla klubu przedszkolnego IHAHA. Skarbnik wytłumaczyła, iż związane jest to ze zwiększoną ilością dzieci. Oraz uczestnictwem w zajęciach dzieci niepełnosprawnych.
Bez zmian: Radna Przybysz zapytała w jaki sposób kwoty są naliczane i w jaki sposób prowadzona jest sprawozdawczość przedszkoli. Bez zmian: Radna Przybysz zapytała w jaki sposób kwoty są naliczane i w jaki sposób prowadzona jest sprawozdawczość przedszkoli.
Bez zmian: Burmistrz przedstawił w skrócie jak wygląda sytuacja przepływów finansowych z dotacji oświatowej oraz sprawozdawczość punktów przedszkolnych. Prawdopodobnie RIO będzie sugerowało zwiększenie rezerwy w dziale oświatowym. Bez zmian: Burmistrz przedstawił w skrócie jak wygląda sytuacja przepływów finansowych z dotacji oświatowej oraz sprawozdawczość punktów przedszkolnych. Prawdopodobnie RIO będzie sugerowało zwiększenie rezerwy w dziale oświatowym.
Bez zmian: Subwencja oświatowe „idzie” za dzieckiem jednak nie obejmuje przedszkoli. Od 2013 r Państwo dopłaca 103 zł miesięcznie na przedszkolaka. Burmistrz zapowiedział również, że w styczniu przyjrzy się bliżej kwestiom oświaty w mieście. Bez zmian: Subwencja oświatowe „idzie” za dzieckiem jednak nie obejmuje przedszkoli. Od 2013 r Państwo dopłaca 103 zł miesięcznie na przedszkolaka. Burmistrz zapowiedział również, że w styczniu przyjrzy się bliżej kwestiom oświaty w mieście.
Bez zmian: Radny Porowski zapytał czy jest możliwość zwiększenia kwoty na policję a tym samym poprawa bezpieczeństwa w mieście. Burmistrz poinformował, iż kwota wypłacona w 2014 r dla policji nie przełożyła się na zwiększenie ilości dyżurów policyjnych w Podkowie, a wręcz przeciwnie ich ilość spadła. Policja nie wnioskowała o zwiększenie kwot. W planach jest zdalny monitoring z serwerem zainstalowanym w komisariacie . Monitoring będzie polegał na nagrywaniu i możliwości odtwarzania. Jeżeli będzie rosła przestępczość będzie trzeba zastanowić się nad monitoringiem innego rodzaju. Są możliwości finansowania tego typu działań. Bez zmian: Radny Porowski zapytał czy jest możliwość zwiększenia kwoty na policję a tym samym poprawa bezpieczeństwa w mieście. Burmistrz poinformował, iż kwota wypłacona w 2014 r dla policji nie przełożyła się na zwiększenie ilości dyżurów policyjnych w Podkowie, a wręcz przeciwnie ich ilość spadła. Policja nie wnioskowała o zwiększenie kwot. W planach jest zdalny monitoring z serwerem zainstalowanym w komisariacie . Monitoring będzie polegał na nagrywaniu i możliwości odtwarzania. Jeżeli będzie rosła przestępczość będzie trzeba zastanowić się nad monitoringiem innego rodzaju. Są możliwości finansowania tego typu działań.
Bez zmian: Mieszkanka (Gessner): Jesteśmy na tym etapie, że by zwiększyć wydatki na coś to trzeba wiedzieć z jakiego działu zabrać. Bez zmian: Mieszkanka (Gessner): Jesteśmy na tym etapie, że by zwiększyć wydatki na coś to trzeba wiedzieć z jakiego działu zabrać.
Bez zmian: Przewodnicząca Drzewicka zaproponowała by przejść do tabeli z zestawieniem planowanych kwot dotacji udzielanych z budżetu miasta. Bez zmian: Przewodnicząca Drzewicka zaproponowała by przejść do tabeli z zestawieniem planowanych kwot dotacji udzielanych z budżetu miasta.
Bez zmian: Mieszkaniec (Janiszewski ) zgłosił, iż w CKiIO są zaburzone stosunki. 1 140 000zł z czego 600 000zł to fundusz osobowy. Stwierdził, że trzeba skontrolować czy potrzeba tam tylu zatrudnionych osób. Według niego stworzył się bardzo specyficzny zakład gospodarczy, który nie spełnia swojej funkcji. Według Pana Janiszewskiego jedynie w 10% są wykorzystywane pomieszczenia CKiIO. Bez zmian: Mieszkaniec (Janiszewski ) zgłosił, iż w CKiIO są zaburzone stosunki. 1 140 000zł z czego 600 000zł to fundusz osobowy. Stwierdził, że trzeba skontrolować czy potrzeba tam tylu zatrudnionych osób. Według niego stworzył się bardzo specyficzny zakład gospodarczy, który nie spełnia swojej funkcji. Według Pana Janiszewskiego jedynie w 10% są wykorzystywane pomieszczenia CKiIO.
Bez zmian: Radna Przybysz zapytała na jakiej podstawie Pan Janiszewski oszacował te 10 %. Bez zmian: Radna Przybysz zapytała na jakiej podstawie Pan Janiszewski oszacował te 10 %.
Bez zmian: Mieszkaniec (Janiszewski): na podstawie danych uzyskanych od CKIiO. Zauważył, że trzeba się przyjrzeć strukturze. Bez zmian: Mieszkaniec (Janiszewski): na podstawie danych uzyskanych od CKIiO. Zauważył, że trzeba się przyjrzeć strukturze.
Bez zmian: Radny Habierski: Centrum ma 2 obiekty, MOK i CKIiO. Jeżeli chodzi o wydatki to dobrze było by rozdzielić wydatki obu tych obiektów. W Pałacyku jest restauracja , jaka jest odpłatność tej restauracji? Postulował by było to szczegółowo rozbite. Bez zmian: Radny Habierski: Centrum ma 2 obiekty, MOK i CKIiO. Jeżeli chodzi o wydatki to dobrze było by rozdzielić wydatki obu tych obiektów. W Pałacyku jest restauracja , jaka jest odpłatność tej restauracji? Postulował by było to szczegółowo rozbite.
Bez zmian: Radna Przybysz zapytała czy jest możliwość by szczegółowe dane dotyczące działalności m.in. CKIiO zostały przekazane Radnym przed kolejnym spotkaniem. Burmistrz potwierdził, iż dokumenty zostaną przygotowane i przekazane wszystkim Radnym. Bez zmian: Radna Przybysz zapytała czy jest możliwość by szczegółowe dane dotyczące działalności m.in. CKIiO zostały przekazane Radnym przed kolejnym spotkaniem. Burmistrz potwierdził, iż dokumenty zostaną przygotowane i przekazane wszystkim Radnym.
Bez zmian: Następnie Radni przeszli do analizy Planu zadań inwestycyjnych. Bez zmian: Następnie Radni przeszli do analizy Planu zadań inwestycyjnych.
Bez zmian: Radny Kubicki zapytał czy nasadzenia zieleni są zadaniem inwestycyjnym. Bez zmian: Radny Kubicki zapytał czy nasadzenia zieleni są zadaniem inwestycyjnym.
Bez zmian: Burmistrz: Bez zmian: Burmistrz:
Bez zmian: -jest propozycja dotycząca nawierzchni dróg, Bez zmian: -jest propozycja dotycząca nawierzchni dróg,
Bez zmian: -przesunięcia środków z rewitalizacji parku na część skwerku Przyjaźni koło Urzędu Miasta, Bez zmian: -przesunięcia środków z rewitalizacji parku na część skwerku Przyjaźni koło Urzędu Miasta,
Bez zmian: -opracowanie programu emisji dwutlenku węgla Bez zmian: -opracowanie programu emisji dwutlenku węgla
Bez zmian: -projekt rewitalizacji Parku Miejskiego jest- natomiast ulegnie zmianie tak by uczynić park bardziej użytecznym, Bez zmian: -projekt rewitalizacji Parku Miejskiego jest- natomiast ulegnie zmianie tak by uczynić park bardziej użytecznym,
Bez zmian: -zakłada się, iż wybudujemy cały budynek komunalny. Bez zmian: -zakłada się, iż wybudujemy cały budynek komunalny.
Bez zmian: Radny Żółtowski zapytał jaka jest różnica w klasyfikacji remontów i inwestycji. Bez zmian: Radny Żółtowski zapytał jaka jest różnica w klasyfikacji remontów i inwestycji.
Bez zmian: Skarbnik wyjaśniła, iż jest to kwestia zarówno wysokości nakładów finansowych jak i opisów. Bez zmian: Skarbnik wyjaśniła, iż jest to kwestia zarówno wysokości nakładów finansowych jak i opisów.
Bez zmian: Radny Habierski zapytał dlaczego jest wpis dotyczący „budowy hali sportowej” skoro ta została już wybudowana. Bez zmian: Radny Habierski zapytał dlaczego jest wpis dotyczący „budowy hali sportowej” skoro ta została już wybudowana.
Bez zmian: Pan Burmistrz wyjaśnił, iż jest to kwestia dyscypliny finansów , to ona nakłada takie obostrzenia, które wydają się być sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Aby móc ponieść koszt nie można zamknąć inwestycji i ta figuruje nadal jako „Budowa hali sportowej”. Burmistrz poinformował, iż urząd wizytowany jest przez biegłych sądowych i toczą się rozmowy w sprawach związanych z budową szkoły. Wyraził nadzieję, iż część ze spraw zostanie wyjaśniona jeszcze przed świętami i więcej szczegółów poda 29 grudnia na Sesji Rady Miasta. Bez zmian: Pan Burmistrz wyjaśnił, iż jest to kwestia dyscypliny finansów , to ona nakłada takie obostrzenia, które wydają się być sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Aby móc ponieść koszt nie można zamknąć inwestycji i ta figuruje nadal jako „Budowa hali sportowej”. Burmistrz poinformował, iż urząd wizytowany jest przez biegłych sądowych i toczą się rozmowy w sprawach związanych z budową szkoły. Wyraził nadzieję, iż część ze spraw zostanie wyjaśniona jeszcze przed świętami i więcej szczegółów poda 29 grudnia na Sesji Rady Miasta.
Bez zmian: Roszczeń jest sporo, spraw do załatwienia dużo. Podkreślił, iż ma inne zdanie , inny sposób na rozwiązanie spraw niż jego poprzedniczka. Będzie dążył do wygaszania spraw by koszty sądowe nie rosły. Bez zmian: Roszczeń jest sporo, spraw do załatwienia dużo. Podkreślił, iż ma inne zdanie , inny sposób na rozwiązanie spraw niż jego poprzedniczka. Będzie dążył do wygaszania spraw by koszty sądowe nie rosły.
Bez zmian: Mieszkaniec Janiszewski: 150 000zł to zbyt mała kwota przeznaczona na remont szkoły. Szczególnie w sytuacji gdy dach wymaga wymiany. Bez zmian: Mieszkaniec Janiszewski: 150 000zł to zbyt mała kwota przeznaczona na remont szkoły. Szczególnie w sytuacji gdy dach wymaga wymiany.
Bez zmian: Skarbnik doprecyzowała iż kwota 150 000z to kwota przeznaczona na bieżące remonty. Bez zmian: Skarbnik doprecyzowała iż kwota 150 000z to kwota przeznaczona na bieżące remonty.
Bez zmian: Mieszkanka(Gessner)wyraziła zaniepokojenie sytuacja na ul. Orlej gdzie ma zostać wybudowany dom komunalny. Umowy podpisane, pieniądze poszły a nie ma wyciętych drzew. Zwróciła też uwagę iż koszt 900 000zł na mieszkania dla 4 rodzin to duży koszt. Burmistrz wyjaśnił, iż są to dwa budynki jednorodzinne, które powstały by uniknąć kłopotów związanych z budownictwem komunalnym.. W Podkowie nie chciano budynku wielorodzinnego, architekci znaleźli więc niszę i udało się wybudować dom, który z zewnątrz wygląda jak „bliźniak” a jednocześnie umożliwia funkcjonowanie domu komunalnego. Dlatego też drugi dom powstanie identyczny. Być może będzie mniej kosztowny. Bez zmian: Mieszkanka(Gessner)wyraziła zaniepokojenie sytuacja na ul. Orlej gdzie ma zostać wybudowany dom komunalny. Umowy podpisane, pieniądze poszły a nie ma wyciętych drzew. Zwróciła też uwagę iż koszt 900 000zł na mieszkania dla 4 rodzin to duży koszt. Burmistrz wyjaśnił, iż są to dwa budynki jednorodzinne, które powstały by uniknąć kłopotów związanych z budownictwem komunalnym.. W Podkowie nie chciano budynku wielorodzinnego, architekci znaleźli więc niszę i udało się wybudować dom, który z zewnątrz wygląda jak „bliźniak” a jednocześnie umożliwia funkcjonowanie domu komunalnego. Dlatego też drugi dom powstanie identyczny. Być może będzie mniej kosztowny.
Bez zmian: Mieszkaniec (Janiszewski) zapytał czy jest możliwość spisania, określenia, które rowy i przepusty były zrobione a które nadal wymagają prac. Jak wygląda procentowe wykonanie przepustów i rowów. Bez zmian: Mieszkaniec (Janiszewski) zapytał czy jest możliwość spisania, określenia, które rowy i przepusty były zrobione a które nadal wymagają prac. Jak wygląda procentowe wykonanie przepustów i rowów.
Bez zmian: Radny Smoliński poinformował, iż na rowy zostało przeznaczone 500 000zł a jeżeli chodzi o to które konkretnie zostały zrobione to Pan Janiszewski wie najlepiej. Bez zmian: Radny Smoliński poinformował, iż na rowy zostało przeznaczone 500 000zł a jeżeli chodzi o to które konkretnie zostały zrobione to Pan Janiszewski wie najlepiej.
Bez zmian: Przewodnicząca Drzewicka zapytała Burmistrza czy jest przewidziany globalny plan remontów dróg w Podkowie Leśnej. Bez zmian: Przewodnicząca Drzewicka zapytała Burmistrza czy jest przewidziany globalny plan remontów dróg w Podkowie Leśnej.
Bez zmian: Burmistrz poinformował, że prawdopodobnie w styczniu zostanie przeprowadzona prezentacja technologii dostosowanych dla Podkowy leśnej. Następnie przystąpimy do opracowania planu (p. Sawicki) dotyczącego uspokojenia ruchu w mieście z zastosowaniem różnych środków. Bez zmian: Burmistrz poinformował, że prawdopodobnie w styczniu zostanie przeprowadzona prezentacja technologii dostosowanych dla Podkowy leśnej. Następnie przystąpimy do opracowania planu (p. Sawicki) dotyczącego uspokojenia ruchu w mieście z zastosowaniem różnych środków.
Bez zmian: Mieszkaniec- zapytał czy nie ma możliwości w pewnym stopniu rozwiązać tego problemu z wykorzystaniem znaków drogowych np. na ulicy Zachodniej. Bez zmian: Mieszkaniec- zapytał czy nie ma możliwości w pewnym stopniu rozwiązać tego problemu z wykorzystaniem znaków drogowych np. na ulicy Zachodniej.
Bez zmian: Burmistrz poinformował, iż w Podkowie planowane są Strefy Płatnego Parkowania. Bez zmian: Burmistrz poinformował, iż w Podkowie planowane są Strefy Płatnego Parkowania.
Bez zmian: Radny Smoliński zapytał o 100 000zł przeznaczonych na EOG. Burmistrz potwierdził iż została podpisana umowa. Bez zmian: Radny Smoliński zapytał o 100 000zł przeznaczonych na EOG. Burmistrz potwierdził iż została podpisana umowa.
Bez zmian: Radna Przybysz zapytała czy może otrzymać budżety CKiIO, przedszkola, szkoły oraz Biblioteki. Bez zmian: Radna Przybysz zapytała czy może otrzymać budżety CKiIO, przedszkola, szkoły oraz Biblioteki.
Bez zmian: Skarbnik poinformowała iż wszelkie dokumenty zostały przesłane Radnym za pośrednictwem Biura Rady. Bez zmian: Skarbnik poinformowała iż wszelkie dokumenty zostały przesłane Radnym za pośrednictwem Biura Rady.
Bez zmian: Radny Kubicki zapytał z jakiego powodu została zlikwidowana komisja urbanistyczna. Burmistrz stwierdził, że zostanie powołana ponownie jeśli będzie taka konieczność. Bez zmian: Radny Kubicki zapytał z jakiego powodu została zlikwidowana komisja urbanistyczna. Burmistrz stwierdził, że zostanie powołana ponownie jeśli będzie taka konieczność.
Bez zmian: Radny Kubicki zapytał o 40 000zł przeznaczonych na cmentarz. Bez zmian: Radny Kubicki zapytał o 40 000zł przeznaczonych na cmentarz.
Bez zmian: Mieszkaniec (Janiszewski) stwierdził, że prace porządkowe na cmentarzu przeprowadzane są przez zewnętrzne firmy co powoduje wzrost kosztów, jego zdaniem gdyby cmentarz sprzątali pracownicy miasta to spowodowałoby to obniżenie kosztów o około 3800zł miesięcznie. Bez zmian: Mieszkaniec (Janiszewski) stwierdził, że prace porządkowe na cmentarzu przeprowadzane są przez zewnętrzne firmy co powoduje wzrost kosztów, jego zdaniem gdyby cmentarz sprzątali pracownicy miasta to spowodowałoby to obniżenie kosztów o około 3800zł miesięcznie.
Bez zmian: Prace należy zacząć od zalegalizowania cmentarza, od prac geodezyjnych. Jego zdaniem nie ma ksiąg wieczystych cmentarza w urzędzie miasta. Nie wpisywano do niego danych. Szacuje iż koszt takich działań to około 30 000zł. W tej chwili opłaty pobierane są na podstawie ustawy o targowiskach miejskich. Bez zmian: Prace należy zacząć od zalegalizowania cmentarza, od prac geodezyjnych. Jego zdaniem nie ma ksiąg wieczystych cmentarza w urzędzie miasta. Nie wpisywano do niego danych. Szacuje iż koszt takich działań to około 30 000zł. W tej chwili opłaty pobierane są na podstawie ustawy o targowiskach miejskich.
Bez zmian: Radny Kubicki zapytał o wsparcie finansowe dla OSP Milanówek. Skarbnik stwierdziła, że nie widziała takiego wniosku. Bez zmian: Radny Kubicki zapytał o wsparcie finansowe dla OSP Milanówek. Skarbnik stwierdziła, że nie widziała takiego wniosku.
Bez zmian: W dalszej kolejności poruszono wątek stołówki w szkole podstawowej i opłat uiszczanych przez rodziców na poczet posiłków. Bez zmian: W dalszej kolejności poruszono wątek stołówki w szkole podstawowej i opłat uiszczanych przez rodziców na poczet posiłków.
Bez zmian: Mieszkanka (Gesner) zapytała Radnych o prywatny żłobek przy ul. Cichej. Z ustawy nie wynika obowiązek dofinansowywania żłobka. W punkcie na ul. Cichej jest 15 dzieci z czego tylko 3jest z Podkowy. Zwróciła uwagę, że jeśli Rada zdecyduje dofinansowywać ten punkt to trzeba będzie objąć dopłatą wszystkie dzieci. Bez zmian: Mieszkanka (Gesner) zapytała Radnych o prywatny żłobek przy ul. Cichej. Z ustawy nie wynika obowiązek dofinansowywania żłobka. W punkcie na ul. Cichej jest 15 dzieci z czego tylko 3jest z Podkowy. Zwróciła uwagę, że jeśli Rada zdecyduje dofinansowywać ten punkt to trzeba będzie objąć dopłatą wszystkie dzieci.
Bez zmian: Radny Habierski zapytał czy dzieci z Dembaka dojeżdżają do szkoły na koszt miasta. Otrzymał odpowiedź, że jest to ustawowy obowiązek miasta. Bez zmian: Radny Habierski zapytał czy dzieci z Dembaka dojeżdżają do szkoły na koszt miasta. Otrzymał odpowiedź, że jest to ustawowy obowiązek miasta.
Bez zmian: Zaproponował również by zakup usług dla jst oraz jej jednostek był koordynowany wspólnie. Jego zdaniem wspólny zakup usług mógłby generować oszczędności. Bez zmian: Zaproponował również by zakup usług dla jst oraz jej jednostek był koordynowany wspólnie. Jego zdaniem wspólny zakup usług mógłby generować oszczędności.
Bez zmian: Burmistrz stwierdził, że jest to niemożliwe ponieważ część umów została już podpisana. Bez zmian: Burmistrz stwierdził, że jest to niemożliwe ponieważ część umów została już podpisana.
Bez zmian: Skarbnik dodała iż specyfika finansów nie umożliwia takich wspólnych działań. Bez zmian: Skarbnik dodała iż specyfika finansów nie umożliwia takich wspólnych działań.
Bez zmian: Przewodnicząca Komisji zapytała czy są jeszcze jakieś pytania. Bez zmian: Przewodnicząca Komisji zapytała czy są jeszcze jakieś pytania.
Bez zmian: Nikt nie zgłosił. Bez zmian: Nikt nie zgłosił.
Bez zmian: Ad.4. Bez zmian: Ad.4.
Bez zmian: Przedstawiciele Stowarzyszenia Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna pogratulowali Radnym oraz Burmistrzowi wyboru. Przekazali egzemplarze mapy Podkowy Leśnej by każdy miał przed oczami Podkowę jako całość bez względu na to z jakiego komitetu i okręgu startował w wyborach. Bez zmian: Przedstawiciele Stowarzyszenia Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna pogratulowali Radnym oraz Burmistrzowi wyboru. Przekazali egzemplarze mapy Podkowy Leśnej by każdy miał przed oczami Podkowę jako całość bez względu na to z jakiego komitetu i okręgu startował w wyborach.
Bez zmian: Ad.5. Przewodnicząca podziękowała za udział w posiedzeniu i na tym posiedzenie komisji zakończono. Bez zmian: Ad.5. Przewodnicząca podziękowała za udział w posiedzeniu i na tym posiedzenie komisji zakończono.
Bez zmian: Protokołowała Sylwia Dąbrówka Bez zmian: Protokołowała Sylwia Dąbrówka
Bez zmian:  Bez zmian: [/toggle]

Notka: Odstępy mogą zostać dodane do porównywanego tekstu, aby uzyskać lepsze

MENU

BIP – Podkowa Leśna

Skip to content